2012.11.13. NOVEMBER 15. NE GYÚJTS RÁ VILÁGNAP

A nemzetközi „Ne gyújts rá”- mozgalom világnapját minden év november harmadik csütörtökén tartják. A mozgalom 1974-ben az Amerikai Egyesült Államokból indult útjára. Célja, hogy legyen az évben egy olyan nap, amikor a cigarettázók nem gyújtanak rá, és a társadalom figyelme ráirányul a dohányzás és a passzív dohányzás veszélyeire. Az idei világnap témája a dohányzási szokások, illetve a dohányzás okozta társadalmi terhek ismertetése.

A 17 éven felüli felnőtt lakosság körében végzett kutatás legfontosabb eredményei:

2012-ben a felnőtt lakosság közel 30%-a tartozik a naponta dohányzók, 70%-a pedig a nemdohányzók körébe. Az alkalmi dohányosok aránya elhanyagolható, mindössze 1%.

Az elszívott cigaretták száma közel 8%-kal csökkent 2009 óta. A gyári és sodort cigaretták aránya jelentősen megváltozott: 2012-ben a sodort cigaretták száma majdnem a duplájára növekedett, elérte az elszívott cigaretták mennyiségének egyharmadát.

A dohányosok kétharmada (66%) gyújt rá a saját otthonában. A nemdohányzók 12%-a szív be dohányfüstöt otthon is.

 

A 13-15 éves fiatalok dohányzási szokásait vizsgáló kutatás (Nemzetközi Ifjúsági Dohányzás Felmérés – Global Youth Tobacco Survey: GYTS) eddigi három fordulójának (2003, 2008, 2012) összevetéséből származó legfontosabb eredmények:

A dohányzást kipróbálók aránya a fiúk-lányok összességét tekintve 66%-ról 58%-ra, majd 32%-ra, a jelenleg cigarettázók aránya 28%-ról 23%-ra, majd 18%-ra csökkent.

2003-ról 2008-ra mintegy 5%-kal (5,5%-ól 13,8%-ra) többen fogyasztanak egyéb dohányterméket, a legutóbbi 2012-es felmérés eredményeiből pedig az derül ki, hogy 2008-hoz képest a szivar használat 4%-ról 6%-ra, a kézzel sodort cigaretta fogyasztása 6%-ról 9%-ra nőtt.

Azok aránya, akik olyan háztartásban élnek, ahol az ő jelenlétükben dohányoznak 2008-ról 2012-re 43%-ról 76%-ra nőtt, nyilvános helyen dohányfüstnek kitettek aránya pedig 73%-ról 96%-ra emelkedett.

(A kutatásokról bővebb információk elérhetők az OEFI Dohányzás Fókuszpont honlapján:

http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/  )

Az Országos Egészségfejlesztési Intézet 2012 májusában készített elemzést „A dohányzás társadalmi terhei Magyarországon” címmel, melynek főbb megállapításai:

2010-ben 20.470 ember halt meg Magyarországon dohányzás következtében, ami az összes halálozás egyhatodát (16%) tette ki. Férfiak esetében az összes halálozás közel negyede (23%), nőknél a tizede (9%) volt a dohányzás következménye.

A magyarországi dohányzás miatt fellépő, egyéni és állami összes kiadás illetve bevétel szaldója 80 milliárd forint veszteség volt 2010-ben.

2012-ben megalakult az Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ, ahol képzett pszichológusok és orvosok nyújtanak telefonos tanácsadást a 06 80 44 20 44 telefonszámon, ami ingyenesen hívható az év minden napján 0-24 óra között.

A dohányzás korlátozását az egészségügyi, közoktatási és más közintézményekben valamint játszótereken a dohányzók és nem dohányzók egyaránt támogatják. A nemdohányzók többsége (61%) egyetért azzal, hogy bárokban, kocsmákban tiltják a dohányzást, sőt a dohányosok negyede is így véli. Az éttermekre, közlekedési eszközökre és munkahelyekre vonatkozó tiltást a nemdohányzók 80%-a, a dohányosok fele támogatja.

A kikérdezést megelőző 6 hónapban a naponta dohányzók 1/4-e (25%), az alkalmi dohányzók közel fele (40%) próbált leszokni a dohányzásról.

(forrás: www.antsz.hu, OTH-háttéranyagából kivonat)

Ha abbahagyja a dohányzást, az a következő előnyökkel jár:

– 20 perc múlva: a vérnyomás és a pulzus normalizálódik, a vérkeringés javul;
– 8 óra múlva: a vérben csökken a szénmonoxid szint, javul a fizikai közérzet;
– 48 óra múlva: a vérből teljesen eltűnik a szénmonoxid;
– 2-3 nap múlva: kevesebb nyák képződik a garatban, csökkennek a légzési panaszok, kevesebb a köhögés, krákogás;
– 5-7 nap múlva: az ízlelés és a szaglás javul, a lélegzet frissebb, a fogak tisztábbak, az ember energikusabbnak érzi magát;
– 2-3 hét múlva: megszűnnek a megvonási tünetek, az ember már több órára is képes megfeledkezni a dohányzás csábításáról, a vérrögképződés kockázata csökken;
– 4 hét múlva: a köhögés és a légzési problémák rendeződnek, csökken a fáradékonyság, javul az ellenálló képesség;
– 2-3 hónap múlva: a légzésfunkciók öt százalékkal javulnak;
– 1 év múlva: a szív-érrendszeri betegségek kockázata felére csökken;
– 2-3 év múlva: a súlyos tüdőgyulladás, a légúti betegség, az influenza kockázata nem magasabb a nemdohányzókénál;
– 5 év múlva: a tüdő, a garat, a nyelőcső és a hólyagrák kockázata felére csökken;
– 5-10 év múlva: a keringési betegségek és a thrombózis (vérrögképződés) kockázata megegyezik a nemdohányzókéval;
– 10 év múlva: a tüdőrák kockázata feleződik, csökken az osteoporozis (csontritkulás) kockázata.

(Körmendi, Őriszentpéteri, Szentgotthárdi, Vasvári Kistérségi Népegészségügyi Intézet)

Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020