2011.09.28. A hagyományőrzés pódiuma

Tizenöt éve a színpadon: gálaesttel ünnepli jubileumát a Kalinkó Népdalkör

Október 15-én nagyszabású, jubileumi műsorral áll a közönség elé a Kalinkó Napdalkör. A dátum nem véletlen, az együttes jubileumot ünnepel: tizenöt éve dalolnak együtt. A kétszer ötven percesre tervezett műsorban megelevenedik a dalkör története: visszatérnek az elmúlt másfél évtized dalcsokrai, táncai, s az együttes egykori tagjai is.

A Kalinkó Népdalkör ötlete Bozzai Nóra és Gergye Rezső baráti beszélgetése közben fogalmazódott meg először, majd – ahogy az lenni szokott – a terveket tettek követték, s 1996-ban színpadra állt az első, akkor még öt tagot számláló formáció. A csapat zenei felkészítését Tanai Erzsébet, a Vasi Népdalstúdió vezetője vállalta.

– Az előkészítő munkát követően az 1996-os magyar bálon mutatkoztunk be a nagyközönségnek – emlékszik vissza Bozzai Nóra, aki 2009 óta csoport vezetője, hozzáteszi: az akkor előadott, elsőként tanult dalcsokruk nyitja meg a jubileumi gálát is.

A Tanai Erzsébettől kapott zenei alapokon aztán Rácz Kata folytatta a csoport felkészítését, majd Pintér Anikó vette át a Kalinkó Népdalkör zenei vezetését, s egészen 2009-ig állt a vasvári csapat élén. Azóta a zenei felkészítés és a csoport összetartása Bozzai Nóra vállán nyugszik. Az elmúlt másfél évtizedben a dalkör visszatérő, szinte állandó vendége a város, a Vasi-Hegyhát és a megye rendezvényeinek. A közönség mellett azonban a szakma visszajelzése is fontos a csoport számára. – Rendszeresen részt veszünk a Vass Lajos Országos Népdaléneklési Versenyen, ahol 2006-ban kiemelt nívódíjat érdemelt ki a csoport, emellett megyei, regionális versenyek megannyi arany minősítésével büszkélkedhetünk – emeli ki Nóra.

– A Kalinkó Népdalkör azonban nemcsak egy énekegyüttes. Mára közösséggé, baráti társasággá kovácsolódtunk, gyakran összejövünk a fellépéseken, próbákon túl is. Ezt erősít az is, hogy fellépéseinkre a tagok otthonában készülünk, mivel nem tartozunk intézményes keretek közé – mondja a csoport vezetője. Majd azt is elárulja, bár a népdalkör jelenleg nyolc taggal működik (Balaskóné Dala Lívia, Baranyainé Molnár Hajnalka, Bozzai Nóra, Drimmer Lászlóné Kati, Kocsis Márta, Laki Edina, Szirmai Ágnes, Zentainé Dénes Ildikó), ha karácsony, vagy farsang környékén családostul összegyűlnek, bizony 31 személyre kell teríteni. Ennek jegyében október 15-én, nemcsak a népdalkör, hanem a közösség is ünnepel. A jubileumot azonban még ennél is nagyobb körben szeretné ünnepelni a csoport, ezért az egykori tagok mellett meghívták mindazokat a csapatokat, akikkel az elmúlt 15 év során együtt dolgoztak, szerepeltek. A műsorban közreműködik a Fülemüle Népdalkör, az Őszirózsa Népdalkör, a szintén jubileumát ünneplő Kármentő Népzenei Együttes, a Kenderke és Nefelejcs Néptánccsoport, és a Rutafa Énekegyüttes. Ugyancsak az évfordulóra néhány szatmári tánc erejéig a szintén 15 éve alakult Palotás Néptánccsoport magja is újra összeáll. Így október 15-én, este hat órától a Nagy Gáspár Kulturális Központ színháztermében a teljes magyar nyelvterületről hallhat dalokat, láthat táncokat a közönség, sőt meglepetésként a szünetben a vasi lakodalmas süteményt, a kalinkót is megkóstolhatják az érdeklődők. -vv-

Széchenyi2020