2011.10.08. A hegyháti értékcsere, avagy Toborzó harmadszor

A harmadik Hegyháti Toborzó közeledtével megvontuk az eddigi mérleget, s a megszerzett tapasztalatok figyelembe vételével várjuk az újabb rendezvény megvalósulását.

A Hegyháti Toborzó elsősorban a kistérség 22 falujának közösségi tevékenységeire alapozott, de befogadó és nyitott mind földrajzi, mint műfaji, mind pedig a közösségi működési forma tekintetében. A generációs együttműködések erőteljesek, hatékonyak, példaértékűek voltak a rendezvény megvalósulása során. Az együttműködések erősítették a program szereplőinek toleranciáját, szolidaritását.

Az eddigi toborzók programjait, a rendezés tanulságait, az után követés módszereivel a Hegyháti Kulturális Kerekasztal résztvevőivel is megvitattuk. A közös gondolkodás és értékelés eredményeként megállapítható, hogy a megfogalmazott céljaink nagyban megvalósultak, életképesek, és továbbfejleszthetőek.

Minden tekintetben találó volt a program elnevezésének névválasztása. A Hegyháti Toborzó elvi szinten és a gyakorlatban is megvalósította a Hegyháti Kistérség településeinek, és a határainkon túl, de a földrajzi közelségben élő magyar közösségek összefogását, a helyi értékek számbavételét és bemutatását, az amatőr és profi előadók, és a különböző korosztályok, együttműködését.

Megerősítette a térség kis csoportjaiban, közösségeiben „dolgozó” civilek hasznosságtudatát, társadalmi elismertségét, segítette a generációk összefogását. A különböző társadalmi összetételű településekről érkezők közösség fejlesztői tapasztalataikat, rendezvényszervezéssel kapcsolatos ismereteiket is bővíthették a „sikeres” rendezvény megvalósítása érdekében. A program jó alkalom volt arra is, hogy tapasztalatokat szerezzenek hivatásos és amatőr művészeti alkotó – tevékenységek közös, s egymástól jól elkülöníthető elemeiről. Az egész napos rendezvényeken módszertani ismeretekkel is gazdagodtak azok a helybéli csoportvezetők, helyi koordinátorok, akik a saját településeiken dolgoznak, s akik természetesen a háttérből minden professzionális segítséget megkaptak a Nagy Gáspár Kulturális Központ munkatársaitól is. Ugyanezt mondhatjuk mi is el, a települések mindenben igazodtak kéréseinkhez. Az idei év falunapi rendezvényein már erőteljesen tapasztalható volt, hogy a Hegyháton elindultak a kulturális programcserék, amik költséghatékonyan, ugyanakkor szakmailag színvonalas módon szolgálták a közönséget. A toborzó nem csupán csak az előadó művészet terén kínál „termékeket”, hanem valódi megkóstolható, megízlelhető helyi tájtermékeket, a településre jellemző tárgyi örökség elemeket is bemutat. A falvédő gyűjtés, az arató képek bemutatása, a lekvár főzés, s az idei évben a régi sparheltek bemutatása, a templomi koncert, mind közösségi összefogásban valósultak meg. Szándékosan nem írok település neveket, mert az együttműködés során ki-ki tehetsége, akarata szerint kapcsolódott be a dolgok menetébe, s mivel a Hegyháti Toborzó bemutatkozó rendezvénye mögött a fent leírt jellemzőkkel, egy folyamatos közművelődési tevékenység zajlik, ezért bármikor lehet csatlakozni. A dolgok rendjéből adódóan természetesen vannak még nehézségek, de elmondhatjuk, hogy több a biztos pont, ami reményt ad arra, hogy akár jubileumi éveket is megérjen a Hegyháti Toborzó, akkor is, ha a közigazgatási határok, elnevezések a jövőben esetleg változnak. Továbbra is az együtt munkálkodás és a találkozás örömét tudjuk kínálni egymásnak.

Mindenkit szeretettel várunk, ismerkedjenek meg a Hegyhát értékeivel, amiből a települések ízelítőt adnak a III. Hegyháti Toborzó bemutatkozó rendezvényén a vasvári Nagy Gáspár Kulturális Központban, 2011. november 5-6-án.     G. Szakály Georgina

Széchenyi2020