Fotókon a halasi csipke, a karcagi birkapörkölt, a Zsolnay negyed a Castrum Galérián
Hungarikumok címmel nyílt tárlat a Vasvári Rétes Fesztivál ideje alatt a Nagy Gáspár Kulturális Központ Castrum Galériáján. A Magyar Fotóművészek Szövetsége senior alkotócsoportjának tagjai izgalmas ötletekkel örökítették meg a csúcsnak számító magyar értékeket, így a matyó hímzést, az Unikumot, a Béres cseppet, a budapesti Duna-part panorámáját, vagy éppen a mohácsi busójárást. A kiállítást V. Németh Zsolt, környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár ajánlotta a megjelentek figyelmébe. Az alkotók nevében Módos Gábor fotóművész mondott köszöntőt.
V. Németh Zsolt államtitkár a 13. alkalommal életre hívott Vasvári Rétes Fesztivál apropóján felvetette, hogy a 13-as számhoz még Krisztus előtt is hiedelmek tartoztak. Például Hammurapi törvénykönyvéből hiányzik a 13. pont, de a Forma 1-ben sincs ilyen számú autó, s elsősorban Amerikában sok helyen kihagyják a 13-as házszámot, vagy nincs 13. emelet. Majd hozzáfűzte: itt, Vasváron azonban a szervezők a legkevésbé sem babonásak.
Hogyan kötődik mindez a hagyományokhoz, a hungarikumokhoz?, tette fel a kérdést. Majd választ is adott: a hungarikumok világa sem csupán tudomány, mivel az érzelmi szálak, a kötődések szorosan hozzájuk tartoznak. Elmondta, hogy jó másfél évtizedes előkészületek után alkották meg a hungarikumokról szóló törvényt (2012. évi XXX. törvény, ami 2012. július 1-jével lépett életbe). Ebbe belefoglalták, melyek azok a megkülönböztetésre, kiemelésre méltó magyar értékek, amelyek egyediek, különlegesek, csúcsteljesítményeket képviselnek, s hírünket öregbítik a világban. Ismertette: egy értékpiramist állítottak fel. Ennek alapjai a települési, tájegységi, megyei, ágazati és a határon túli értékek. A hungarikumok előszobájaként a kiemelkedő nemzeti értékeink, a magyar értéktár található, míg felette a hungarikumok köre. Megjegyezte: a piramissal nem azt akarták elérni, hogy minden értéknek a csúcsra kell jutnia. Emellett a legfelső kategóriának nem csupán a csúcs élelmiszereink, mint a Gyulai kolbászt, a Pick téliszalámi, nem csupán a különleges állatok: mint a szürkemarha, hanem szellemi örökségünk is a része. Így például a táncház is. Az államtitkár fontosnak tartja a települések értéktárának összeállítását, ami magába foglalja a hagyományokat, a természeti és épített értékeket, a különleges ételeket, italokat. Ez azért is meghatározó, mert egy gencsapátinak bizonyára fontosabb a gencsi verbunk, mint a kalotaszegi legényes. Emellett fontos, hogy legyenek Vas megyének olyan értékei, amelyekről mindenkinek ez a megye jut az eszébe. Legyen az a kőszegi Szőlőjövések könyve, a jáki templom, vagy a vasvári búcsújárás. Hangsúlyozta: értékközösséget mutat be a kiállítás, amelyen kiválóan látható, hogy nem regiszterről van szó. Így a fotókon megtekinthető a világörökség részét képező Hollókő gyönyörű népi együttese, vagy a pálinka, amely európai eredetvédett termék és sehol máshol nem hívhatják az elkészített párlatot pálinkának csak Magyarországon, valamint pár osztrák tartományban. A pontosabb érzékeltetés kedvéért példaként említette: egy tájra lehet tekinteni egy topográfus, vagy egy festő szemével. Ha a hungarikumokra tekintünk, akkor azt egy festő szemével nézzük. E termékeknél nagyon fontos az elkötelezettség. Végezetül azt kívánta: a megjelentek fedezzék fel ezt a csodálatos világot a fényképek segítségével, amiknek egyikén a tokaji szőlőhegyekről száll fel a pára, másikán a szóda dinamikus nézőpontból történő fotózására figyelhetünk fel. Szívből gratulált az alkotóknak, a megjelenteket pedig arra kérte, hogy legyenek elkötelezettjei a magyar értékeknek.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége senior alkotócsoportjának nevében Módos Gábor fotóművész mondott köszöntőt. Beszédében kiemelte: a tematikus tárlatra rendkívül nagy anyag érkezett. Ebből láthatnak számos kiemelkedő fotót azok, akik felkeresik a Castrum Galériát.
A tárlat most is a kulturális központ munkatársainak munkáját dicséri.
sna