A Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület díjátadójának Vasvár adott otthont
A vasvári Nagy Gáspár Kulturális Központ adott otthont a Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület hagyományos, a Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett rendezvényének, melyen évről-évre átadják a Közösségi Kultúráért Díjat is. A rangos elismerést tizenkét magánszemély és civil szervezet vehette át, köztük a vasvári Napsugár Nyugdíjas Klub és az Őszirózsa Népdalkör.
„A kultúra nem valami fennkölt dolog, nem a messzi magasban kevesek számára rezgő délibáb, hanem a mindennapi élet szerves része.” Spiró György e gondolata adta a mottóját a díjátadónak, mely nemzeti himnuszunk születésnapjához kapcsolódva, immár huszadik alkalommal ünnepelte a közösségi kultúrát. A díjátadó nyitányaként Karinthy Frigyes Előszó című művét hallhatta a közönség Bejczi Rita tolmácsolásában, majd Kovács Tilda polgármesterasszony köszöntötte az ünneplő közönséget. Mint mondta: mindig öröm, ha a városba vendégek érkeznek, ám ez az alkalom még különlegesebb, hiszen ezúttal a kultúra szolgálóit láthatja vendégül a Magyar Kultúra Városa. Köszöntőjében bemutatta a város épített örökségét, kulturális és természeti értékeit. Hangsúlyozta: a tárgyi értékek mellett a város valódi büszkeségei a civil szervezetek. Vasvár civil aktivistái több mint negyven szervezetet működtetnek, melyek tevékenysége lefedi az élet minden területét, nélkülük ma már elképzelhetetlen a közélet. Így a város fontos értéke, hogy a mai, befelé forduló világban az elzárkózásból a civil közösség segítségével sok embert ki tudtak mozdítani. Majd Hamvas Bélát idézte: miszerint nem a lakók száma tesz egy várost várossá, hanem az ott élő kultúrák sokszínűsége. Hozzátette: a közösségi lét, a kultúra emberei az örömöt, a búfelejtés lehetőségét kínálják a mindennapokban, s ennél nagyobb ajándékot talán nem is adhatnak.
Horváth György egyesületi elnök ünnepi beszédében kiemelte: egyesületük immár két évtizede ismeri el mindazok munkáját, akik a közművelődés területén, a választott közösségükben több éven át végeztek eredményes munkát. Az elismerésekről a népművelés területén egykor és napjainkban dolgozó szakemberek javaslatai és szavazatai alapján dönt az egyesület. Hangsúlyozta: céljuk az, hogy elismerjék a csendes szorgalommal, szakmai felkészültséggel végzett kitartó munkát és felhívják a figyelmet az e területen dolgozókra és az ott végzett munkára. Mint mondta: egy jól működő közösség mögött mindig ott van egy lelkes, fáradhatatlan szakember. Rájuk figyelnek és nekik kérnek figyelmet a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódva évről-évre. Az egyesület elismerése több mint 200 személyhez és a mögöttük álló közösséghez jutott el az elmúlt két évtized alatt. Kiemelte: bízik abban, hogy ezzel talán sikerült némi bíztatást adniuk a hétköznapok hőseinek és közösségeinek, mert amit ők végeznek, az csodálatos és szívet melengető dolog. Hozzátette: örömmel fogadták el Vasvár, mint a Magyar Kultúra Városa és a Nagy Gáspár Kulturális Központ meghívását, hiszen az intézmény falai között végzett munka mintája, mércéje annak, amilyennek hazánkban minden településen vágyaink szerint lennie kellene – zárta szavait, majd a kitüntetések átadása következett. A díjakat Horváth György elnök, Kiss Virág, Dr. Kiss Gyula lánya, Zsámboki Árpád, az egyesület tagja adta át, miközben a díjazottakat a Városi Zeneiskola kisegyüttesének ünnepélyes fanfárja köszöntötte. Közösségi Kultúráért Kitüntetést vehetett át Tuboly Vince, a hegyhátsáli Hegyháti Csillagvizsgáló Alapítvány tagja, aki miként a méltatásban elhangzott, bebizonyította, hogy elegendő egy ember álma ahhoz, hogy több ezren érezhessük úgy, hogy közelebb kerültünk a titokhoz, a végtelenhez. A Közösségi Kultúráért Díjban részesült Kamper Lajos grafikus a szombathelyi Rézkarc és Grafikai Műhely vezetője. Elhangzott: Kamper Lajos grafikai műhelye maga a Paradicsom az MMIK második emeletén, de legalábbis sziget, ahol nyugalom van, derű és egymásra figyelés – mindegyik hiánycikk mostanában. A Kamper-műhely alapvetően nem művészeket, hanem érzékeny embereket nevel. Ugyancsak Közösségi Kultúráért Díjjal ismerte el az egyesület Rápli Róbert, a Szentgotthárdi Fúvószenekar karnagyának tevékenységét.
Rápli Róbert karnagy a kor elvárásainak megfelelően, a modern fúvószenei alkotásokat, a klasszikusok mellett a jazzt, a szórakoztató zenei átiratokat is meghonosította a zenekar repertoárjában, mellyel számos hazai és nemzetközi verseny díját és minősítését nyerték el. A zenekar mellett Szentgotthárd közéletének is aktív szereplője, 2012 óta a szombathelyi Művészeti Szakközépiskola igazgatója. Tóth Tamás, a szombathelyi Smidt Múzeum Alapítvány kuratóriumi titkárának kiváló munkáját szintén díjazta az egyesület. Tóth Tamás 2005 óta dolgozik a múzeumban, tárlatvezetőként, programszervezőként, ötletgazdaként a sokrétű múzeumszakmai feladatokat kreatívan és rendkívüli precizitással látja el. Alapító elnökségi tagja a Smidt Múzeum Alapítványnak. Szintén díjat vehetett át Rasperger József, grafikusművész a Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület tagja, kinek neve és hivatása mára összeforrt a megye vizuális kultúrájának, művészetének mindennapjaival.
Elismerte az egyesület Baranyayné Rohn Erzsébet és Baranyay Csaba, a Kőszegi Evangélikus Egyház lelkészeinek áldozatos munkáját is. A házaspár siófoki és pécsi szolgálat után 2004-ben lelt otthonra a városban a kőszegi Evangélikus Egyházközség lelkészeként. Kőszegre kerülésüket követően azonnal hozzáfogtak a különböző érdeklődésű és életkorú gyülekezeti tagok megszólításához és egybegyűjtéséhez. Számos csoport vezetői és rendezvény szervezői, meglepetésként az általuk megálmodott és életre hívott Echo Zenekar két tagja dallal köszöntötte őket a díjátadón.
Szintén elismerésben részesült Szepesiné Fuisz Erika szentgotthárdi nyugalmazott népművelő, a Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület tagja. A méltatásban elhangzott: Fuisz Erika és Szentgotthárd művelődése mára egybeforrt, jelenleg is kilenc egyesület, klub tagja. Aktivitása, lelkesedése példaértékű a fiatalabb korosztály számára.
Az 1992-ben alakult szombathelyi Gombász Klub ugyancsak Közösségi Kultúráért Díjat kapott. A klub 1996-ban tevékenységét kibővítette, gyógynövények megismerésére, szakszerű gyűjtésére és alkalmazására is kiterjesztette. A klub tagjai arra törekszenek, hogy a gombászás közösségi formáját másokkal is megkedveltessék, érdemük van abban, hogy országszerte hasonló klubok alakultak. A szervezetnek az elmúlt évtizedek alatt közel 200 tagja volt, jelenlegi létszáma 57 fő. Szintén elismerést vehetett át Biácsi Tamásné, aki 18 évesen kötelezte el magát a természetjárás mellett, s sokat hívott magával, majd hamarosan szervezett formában vált úttörővé a hobbinak indult szenvedélye. Jelenleg a Borostyánkő Természetjáró Egyesület elnökeként népszerűsíti a természetjárást, e tevékenység közösségformáló képességét, az aktív turizmust. Majd a helyi Napsugár Nyugdíjas Klub és az Őszirózsa Népdalkör közösségi kultúráért tett erőfeszítését ismerte el az alapítvány. Az 1988-ban alakult klub Gergyéné Szakály Georgina vezetésével számtalan önálló kezdeményezéssel színesíti a város kulturális életét. A kis csoport hite szerint a legnagyobb művészet derűs szívvel megöregedni. A klub tagjai dallal köszönték meg a kitüntetést. Szintén elismerésben részesült Gerecs László, aki a Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület alapítása óta a szervezet titkára. Nélküle a mai esemény sem jöhetett volna létre – hangzott el az átadón. Az egyesület ugyancsak díjjal ismerte el Neszmélyi András, a Szombathelyi Ifjúsági Fúvószenekar volt karnagyának tevékenységét, aki az elismerést egy későbbi időpontban veszi majd át.
Negyed évszázada a közösség szolgálatában, avagy a Napsugár Nyugdíjas Klub és az Őszirózsa Népdalkör története
A klub 1988-ban alakult a Vasvári Művelődési Ház kiscsoportjaként. A kezdetekkor Gergye Rezső népművelő, majd Molnár Hajnalka a művelődési ház munkatársa volt a klub vezetője. A kis csapat vezetését tizennégy éve, Gergyéné Szakály Georgina vette át, ekkor vették fel a Napsugár Nyugdíjas Klub nevet is. A klub jogi értelemben nem önálló civil szervezet, mégis keresi az önálló közösségi cselekvés lehetőségeit és a szükséges források megteremtését. Mára már megtalálta méltó helyét a város közéletében, a város vezetői mindig segítő támogatással kísérték figyelemmel a klub működését. Számtalan önálló kezdeményezéssel színesítik a város kulturális életét. Gyermekrendezvényeken sütemények, finomságok készítésével segítik a szervezők munkáját. Baráti és munka kapcsolatban állnak az idősek otthona lakóival. A megye több nyugdíjas klubjával, a Vasegerszegi Idősek Otthonával, a kőszegi SOS. Gyermekfaluval, a Lendvai Magyar Művelődési Intézettel, a nagymákfai hagyományőrzőkkel, és még hosszan sorolható lenne, hogy működésük során kikkel kerültek munka kapcsolatba. A klubtagok közül, van, aki anyagiakkal rendszeresen támogatja a Dévai gyermekotthon lakóit, 2011-ben a premontrei diákok gyűjtését segítették egy jelentősebb összeggel, ami a diákok közvetítésével az afrikai gyermekekhez került. Önálló közösségi kezdeményezéseik anyagi hátterét pályázati forrásokkal egészítik ki. A közel 25 éves klubélet rendezvényei közül kiemelkedik a Vígsághozó Farsangi Mulatság, a Tojás Hímző és a Karácsonyi pályázat, a Szépkorúak Kulturális Fesztiválja. Az Idős konferencia megrendezése szintén a klub nevéhez köthető. Két neves személyiség, prof. Dr. István Lajos és Dr. Iván László professzor emeritus voltak a konferencia előadói. Ezen a rendezvényen kerültek átadásra a klub által alapított „Idős Barát” díjak, amelyet azok a szervezetek, vállalkozások, vállalkozók kaptak, akik folyamatosan segítő együttműködői a nyugdíjas programok megvalósításának. A klub kezdeményezte a Vasvári Rétes Fesztivál életre hívást. Gergyéné Szakály Georgina a klubban végzett tevékenységéért miniszteri kitüntetést kapott 2001-ben, dr. Harrach Péter minisztertől. Vasvár Város Önkormányzata Vasvár Városért Érdemérmet adományozta 2005. október 23-án a Napsugár Nyugdíjas Klubnak. Az elismerést V. Németh Zsolt polgármester adta át a városi megemlékezésen.Kovács Istvánné, Manci néni a klub egyik alapító tagja a 2008-ban vette át a dr. Kiss Gyula Közösségi Kultúráért cím kitüntetést. Vasvár Város Önkormányzata 2012 évben Közszolgálatért Alapított Barabás István Díjjal ismerte el Varga Istvánné tevékenységét. Erzsi néni az egészségügyben dolgozott, s évek óta aktív tagja a klubnak. A Nagy Gáspár tiszteletére rendezett Költő Hazatér vers- és prózamondó országos találkozókon Varga Jánosné méretteti meg tudását évről évre. Legutóbb Vas Megye Önkormányzatának külön díját érdemelte ki. Ezek az elismerések a klubtagok életében természetesen jelentős mérföldkövek, de az életkoruk adta bölcs belátással, a közösségi együttléteket, a magány oldását segítő programokat, a hasznosságtudatuk érzését mindennél többre tartják.
A klub 2012 évben rajzpályázatot hirdetett gyerekeknek. „Akitől az életemet kaptam, Aki felnevel” – címmel. Az alkotásokból kiállítást rendeztek, a pályázó gyermekeket pedig ünnepélyes keretek között látták vendégül. A tágabb környezetük érdekében végzett tevékenységek mellett marad idő a hagyományos klubélet folytatására is. Megünnepelik egymás névnapját, számon tartják és látogatják a betegeket, kirándulnak, és színházi előadásokat látogatnak. A klub tagsága együtt lépett a vasvári vöröskereszt szervezetébe. A tagság személyes érdeklődési körének megfelelően is tagozódik. Eszerint rendeztünk már kiállítást népi varrottasokból, hímzésekből, szőttesekből.
A jó hangú, dalolni szertő klubtagok Varga Diána a népművészet ifjú mestere irányításával, elsajátították a népdaléneklés fortélyait. Mára már, a helyi önkormányzat pályázati támogatását felhasználva, népdalcsokrok előadásakor alkalomhoz illő viseletben állhatnak közönségük elé. Gyakorta kapnak meghívásokat szereplésekre. A népdalkör is magáénak tudhat szakmai elismeréseket. 2004-ben, a VII. Nemzetközi Népdalos Találkozón kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, 2005 októberében Arany minősítést értek el a VI. Vass Lajos népzenei verseny elődöntőjében. Két alaklommal az Őszirózsa Népdalkör adott otthont a Vas Megyei Nyugdíjas Énekkarok találkozójának. A kis csoport hite szerint a legnagyobb művészet, derűs szívvel megöregedni. Ennek érdekében mindent meg is tesznek, szeretik a finom borokat, a jó társaságot, nem vetik meg a férfiemberek kedves bókjait, a pikáns vicceket, hisznek a közös éneklés, a dalok gyógyító erejében. Fellépéseik legfőbb üzenete, hogy vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a dal, a zene világít be.
Ahogy az idő lassan eljár, a létszám egyre csökken, valaki időnként vissza visszatér, s vannak, akik már nem jöhetnek. Az élet rendje szerint a Napsugár Nyugdíjas Klub kis csapata töretlen hittel, jókedvvel éli a klubnapokat és azon túl, személyes gondjaikban is számíthatnak egymásra. A klubtagok ezúton köszönik a Dr. Kiss Gyula egyesületnek azt az önzetlen figyelmet, amivel a közösségekért munkálkodókat évről évre megtisztelik.