2014.10.09. A legfontosabb a hitelesség

Tóth Balázs, Vasvár jelenlegi alpolgármestere indul az október 12-ei önkormányzati választáson a polgármesteri címért. Tóth Balázst politikai szerepvállalásáról, kitűzött céljairól, személyes értékrendjéről is kérdeztük. Nemcsak a politikusra, hanem magára az emberre is kíváncsiak voltunk.
-Négy éve látom el az alpolgármesteri teendőket, 2002 és 2006 között már voltam képviselő. 2006-ban nem indultam, mert összeférhetetlen volt az akkori munkahelyemmel a képviselőség. Korábban nem úgy készültem, hogy polgármester akarok lenni, egyszerűen az élet hozta így. Amikor 2010-ben alpolgármester lettem, egyáltalán nem gondoltam, hogy négy év múlva majd polgármesterjelölt leszek, hiszen V. Németh Zsoltot és Kovács Tilda, jelenlegi polgármester asszonyt is nagyon jó városi vezetőnek tartottam, illetve tartom. Ellenük semmiképpen nem indultam volna az önkormányzati választáson. Kovács Tilda polgármesterasszony körülbelül egy éve jelezte, hogy nem indul újra. Amikor ennek híre ment, nagyon sokan szólítottak meg, gyakorlatilag kész tényként kezelve, hogy úgyis én indulok majd helyette. Így hát sokat nem is kellett gondolkodnom rajta. Tapasztalatból tudom, hogy nagyon sok múlik az első számú vezetőn, nemcsak az önkormányzatnál, de az élet bármely területén működő szervezetnél, akár civil szervezetről, akár gazdasági társaságról van szó. Építeni mindig tovább tart, mint rombolni, egy rossz vezető gyorsan tönkreteheti egy szervezet, egy közösség hosszú évek alatt elért eredményét. Vasvár több évtizedes fejlődésének továbbvitele komoly felelősséggel jár. Úgy gondolom, hogy azok a városok, települések sikeresek, ahol az azonos értékrend mellett elkötelezett vezetők váltották, váltják egymást. Így a fejlesztések is folytonossá válnak.
-Milyen fő koncepció alapján szeretné képviselni a város érdekeit?
-A fő célok nem változhatnak négy évenként, tehát a legfontosabb, hogy minél szélesebb körű és jobb minőségű szolgáltatásokat tudjon nyújtani a város. Elosztani azonban csak azt lehet, amit megtermelünk, ezért a város gazdasági erejének növelése prioritást élvez. A tapasztalat azt mutatja, hogy hosszútávon azokra a vállalkozásokra lehet számítani, amelyeknek tulajdonosai, vezetői személyesen is kötődnek a városhoz. Egy településen elérhető életminőséget több tényező együttesen határoz meg, a munkalehetőség, a kulturális kínálat, a köz- és vagyonbiztonság, az oktatás színvonala. Ha egy vagy több tényező nem megfelelő, akkor az emberek nem Vasvárt választják lakóhelyül.
-A majdani polgármester mely nagyberuházásokat örökli majd meg?
-Befejeződött a szennyvízcsatorna beruházás, amely az elmúlt évtizedek, s Vasvár életének legnagyobb, másfél milliárdos fejlesztése volt. A választásokig a város átadja az Egészségházat, az üzembe helyezése valószínűleg novemberre várható. Folyamatban van a geotermikus nagyberuházás, amelynek során új termálkutat furatunk, és az onnan nyert termálvizet használja majd energiahordozóként a távfűtés. Ez a félmilliárdos projekt átcsúszik a következő ciklusra, most a kivitelező cég kiválasztására irányuló tendereztetési eljárás folyik.Szintén nagy jelentőségűnek gondolom a temetői támfal építését, hiszen több évtizedes problémát old meg. A miénk a megye legszebb fekvésű sírkertje, de épp a domborzati adottságok miatt a temető egy jelentős része tereprendezés és támfalépítés nélkül nem használható. Nem is beszélve arról, hogy a nyugati oldalon még kerítés sincs. Sajnos a szintkülönbségek miatt nagyon komoly teherbírású támfalat kell építeni, ami több tízmillió forintba kerül. Ennek az építése is áthúzódik jövőre.
-Milyen fejlesztési elképzelései vannak a jövőt illetően?
-Vallom, hogy a szinten tartás a hanyatlás kezdete, tehát fejleszteni mindig szükséges. Amint az ember teljesít egy igényt, újabb keletkezik, de ez így természetes. A gazdaság területén célunk továbbra is új munkahelyteremtő vállalkozások betelepítése. Ennek érdekében az iparterületet bővíteni kell. Vasvár domborzati viszonyai miatt visszatérő probléma a csapadékvíz – elvezetés. Teljes körű megoldására csak akkor van esély, ha uniós forrást sikerül szerezni hozzá, mert több száz milliós beruházásról van szó. Az első lépés a tervek elkészítése lesz.Vasvár egyik különleges adottsága, hogy szőlőhegyek veszik körül. A belvárosból 10-15 perc sétával elérhetőek. Több olyan utcánk van, ahol az utca eleje még családi házakból áll, a végén pedig már pincék között járunk. Ez egy nagy érték, amelyre építeni lehet és kell is. Jó lenne, ha ezeket az értékeket a városlakók is megtapasztalnák, s idővel a turistákat is kivinnénk a szőlőtőkék közé. Célom egy olyan közösségi tér kialakítása a hegyen, ahol helyi termékek jelennének meg, s borkóstolásra is lehetőség nyílna. Egy olyan teret szeretnék kialakítani, ahol 30-40 ember le tud ülni, ahová hétvégén az emberek kimehetnek meginni egy pohár bort. Itt a helyi termelők – akiknek személye garanciát jelentene a minőségre – felváltva kínálhatnák boraikat.
-Mi jellemző vezetői magatartására?
-Amit én az erősségemnek gondolok az a következetesség, a rendszerszemlélet, a döntésképesség és a csapatban gondolkodás. Emellett fontosnak tartom beleképzelni magam a másik fél, a tárgyalópartner helyzetébe. Alapvetően konszenzust keresek, ameddig lehet. Ha egyetértésre nincs kilátás, akkor jöjjön a konfliktus, amelyet a cél érdekében törésig végigviszek.
-Ha Ön lesz a polgármester, lehet-e tudni, kit kér fel alpolgármesterének?
-Igen. Nem titok, Sejber Mihály az alpolgármester-jelölt. Ő sok éve képviselő, egy következetes, higgadt, megfontolt ember, aki régóta szolgálja a várost.
-Vasvár még mindig a hátrányos helyzetű nyugati területek közé tartozik. Mit lehet tenni ez ellen?
-Nagyon sokfajta mutató alapján sorolják be a térségeket, amelyekbe beletartozik az infrastruktúra helyzete, a lakosság képzettsége, és a jövedelmi viszonyok is. Bármelyik területet fejlesztjük – gazdaság, oktatás, infrastruktúra -, azzal teszünk a hátrányos helyzet leküzdéséért. Azért zárójelben megjegyzem, hogy az állami fejlesztéspolitika támogatási rendszere miatt előnyei is vannak ennek a besorolásnak.
-A város hírnevét gazdagító kulturális, szórakoztató programokkal kapcsolatban mi az álláspontja?
-Hiszem, hogy amit egyszer jól kitaláltak, s azóta is jól működik, azt meg kell tartani. Például a Vasvári Rétes Fesztivált egy nagyon jó értékrendet képviselő, immár tradicionális helyi rendezvénynek tartom. A történelmi konferencia résztvevői is elragadtatva nézték a várost és kulturális programkínálatát. Külön értékelték azt az összefogást, amely jellemzi városunkat, hogy mindig lehet számítani a civilszervezetek segítségére. Látták, hogy nem partiszervező cégek, hanem helyi közösségek segítették a rendezvényeket. A külföldi vendégek is sokkal többre értékelik a horgászok által főzött harcsapaprikást, mint a legjobb éttermek étkeit.A civil szervezetek, közösségek együttműködésére továbbra is szüksége van a városnak.
-Kampányidőszak van, amelynek fő célja, hogy Önt, s elképzeléseit jobban megismerjék az emberek.
-A kampányt szükséges rossznak tekintem. Nem tartom szerencsésnek, ha valaki a kampány alapján dönt. Ne pillanatnyi ígérgetések, vagy hangzatos, de üres szólamok döntsenek. Sokkal fontosabbnak tartom a hitelességet. Hogy amit mondok, azt őszintén is gondolom, hogy az eddig életutam alapján tudják rólam: a közösség érdekét mindig a magánérdek elé helyezem, s felelősséget érzek azokért, akik vezetőjüknek választanak. Én most az elmúlt 49 évemet teszem ki a „kirakatba”. Az életem bármelyik időszakát vállalom, még azt is, amikor esetleg hibáztam. Éppen emiatt is tartom a legfontosabbnak a hitelességet.
Simon- Németh Adél
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020