Kiss Manyi Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő emlékkiállítása nyílt meg Vasváron a Castrum Galérián a Nemzetközi Színjátszó Fesztivál részeként. A tárlat kurátora, rendezője Szebeni Zsuzsa, a Magyar Színháztörténeti Múzeum és Intézet munkatársa. Vele beszélgettünk a különleges kiállítás kapcsán:
-Először is: A kurátor szó mit is jelent pontosan? Olyan sokszor halljuk manapság ezt az elnevezést kiállítások kapcsán.
– Egyszerűen azt, hogy minden feladatot ő végez a kiállítással kapcsolatban. Nem csak rendezi a tárlatot, hanem gondozza is, a sajtóval tartja a kapcsolatot és nem utolsó sorban a kutatómunka az ő feladata, amitől létrejöhet egy-egy tárlat, például az én esetemben a Kiss Manyiról szóló kiállítás, melyet nagyon szerettem volna rendhagyóan elkészíteni. Talán sikerült is. Ez a kiállítás rendezési munkáim közül – szám szerint a huszonegyedik -, talán a legszemélyesebb. Ugyanis kicsit „földije” is vagyok Kiss Manyinak. Mindkettőnk élete Zágonhoz kötődött. Nagymamám volt például az első számú nézője Kiss Manyinak. Én magam is ilyen legendáriumban nőttem fel, már ami a Kiss manyi életművet jelenti.
– Akkor így könnyebb lehetett a kiállítást megrendezni. Vagy épp ezért nehezebb?
– Inkább nehezebb. Mikor elhatároztam, hogy megrendezem Kiss Manyi életművéről szóló tárlatot, tudatosan és módszeresen arra törekedtem, hogy a legendákon túli embert, művészt mutathassam be a nézőknek. Munkámat több, az utóbbi időben megkapott hagyaték is segítette. Ezek alapján olyan fotókat, dokumentumokat is megjelentethettünk a kiállítási molinókon, amit még nem láthatott eddig a nagyközönség. A hagyatékon túl az úgynevezett „oral history” – ra is építettem. Így állt össze a tárlat anyaga.
– Itt az első molino, egyfajta kinagyított önéletrajz?
-Igen. Itt Kiss Manyi kézírásával olvashatunk róla személyes adatokat. Például hogy a pingvin volt a kedvenc állata, a lovaglás pedig a kedvenc sportja. De érdemes eljönni, megnézni: kedvenc szerzők, színészek felsorolása is olvasható sok más mellett. Egyébként próbáltam teljes körűségre törekedni. Igyekeztem negatív kritikákat is keresni az előadásait, fellépéseit érintően, de érdekes módon egyet sem találtam. Kiss Manyi olyan pozitív személyiség volt, és nagy művész, hogy nem készültek róla negatív publikációk.
-Azt olvasom az egyik molinón: úgy vall önmagáról, hogy játékra született mindennel és mindenkivel.
– Mindent alárendelt a játéknak, amiben hangsúlyos szerepet játszott a humor is. Több mint száz filmben, nagyon sok színházi előadásban játszott, sőt a cirkusz világa sem volt idegen tőle. Életrajzából tudható, de nem igazán közismert, hogy házasságot kötött az illuzionista Alfred Ufferinivel és három évig ő is fellépett cirkuszi produkciókban. Egyébként a házasságkötési ceremónia sem múlt el egyfajta botrány nélkül. Ugyanis olívzöld menyasszonyi ruhában ment oltár elé a bűvésszel Kiss Manyi. Erről is látható fotó a kiállításon. Végül a házasság zátonyra futott, Kiss Manyi visszatért a kőszínházakba. Ám a cirkuszban tanult precizitással csak gazdagodott ösztönösségen alapuló művészete, színjátszó tudása.
-Nincs mód az újság hasábjain, hogy minden molinót egyenként bemutassunk. Címszavakban beszéljünk róluk.
– Kiss Manyinak rengeteg „arca” volt a dívától az öregasszonyon át a kisgyermekig. Az egyik tablón ilyen portrékból tettünk közel húszat egymás mellé. A „Jajj de jó a habos sütemény” történetéről is van egy tablónk. De hogy arra hogy kerül kolozsvári szalonna is? Nos, aki eljön és megnézi az anyagot megtudhatja. Van molinó a híres páros szerepeit bemutatandó Latabár Kálmánnal, Benkő Gyulával, Feleki Kamillal. Sok mindent bemutat a tárlat.
– Kiss Manyi miben lehet példa a mai színészgenerációnak?
-A színjátszás iránti alázat, a tehetség, a fegyelmezettség, a munkabírás. Ezeket sorolnám. Könnyedség, humor jellemezte mindig munkáit. Szerintem ez elengedhetetlen a színészetben.
-Vasváron debütált a Magyar Színháztörténeti Múzeum kiadványa is Kiss Manyiról!
– Igen, a könyvet először Vasváron mutattuk be a hazai olvasóközönségnek. A kiadvány a kiállítás anyagának összegyűjtésével párhuzamosan állt össze. Hagytam a művelődési központban is példányokat, de a színháztörténeti intézet honlapjáról is igényelhető, amennyiben elfogyna Vasváron.
A Kiss Manyi emlékkiállítás Vasváron, a Castrum Galériában július végéig látogatható.
Pogács Mónika
Fotó: Laki László