Beszélgetés a mezőgazdaság jövőjéről Bene Zoltánnal, a Karintia Kft. cégvezetőjével
Máig megmaradt bennem emlékként Bene Zoltán cégvezető lelkesedése, ahogy a vasvári és a hegyháti gyermekeknek rendezett pályaorientációs napon a Karintia Kft. tevékenységéről, valamint a mezőgazdaságról, mint biztos megélhetési lehetőségről beszélt. A Vas megye legnagyobb forgalmú agrárvállalataként nyilvántartott, vasvári székhelyű cég a régióban, az országban és nemzetközileg is elismert vállalkozás. Éves bevételük meghaladja az ötmilliárd forintot. Bene Zoltántól egyebek mellett azt is megkérdeztük: miért nyújt biztos munkahelyet a mezőgazdaság a Hegyháton a pályakezdőknek és a munkakeresőknek egyaránt.
– Nagyon lelkesen beszélt a szakmájáról, valamint cégéről, a Karintia kft-ről és a mezőgazdaságról általában a térség általános iskolásainak rendezett pályaorientációs napon. Ilyen bíztató jövője van a gazdálkodásnak?
– Ez számomra nem kérdés. A diákoknak azért is beszéltem lelkesen, mert a mezőgazdaság jövője rajtuk is múlik. Egyre többen vagyunk, leszünk a földön. Magyarország búzából összesen négymillió tonnát termel. Kukoricából hat-nyolc tonna is megterem hektáronként a hazai földeken. Ennek a mennyiségeknek csupán a felét használjuk fel idehaza. A többit külföldre értékesítjük. Az árunkat pedig szívesen megveszik, mert kevés ország tud ilyen jelentős mennyiségű és jó minőségű gabonát, élelmiszert előállítani, mint Magyarország.
– A mezőgazdaság melyik szegmensében érdemes gondolkodnia a munkakeresőnek vagy a szakmát választónak?
– Bármelyik agrárhoz kapcsolódó szakmát említhetem. Nem tudnánk a szorgalmas gazdák, a traktorosok, a targoncavezetők, az agrármérnökök, a több nyelveket beszélő üzletkötők, az irodai munkatársak nélkül létezni. Csapatmunka, amit végzünk, amiben a kétkezi dolgozó éppolyan fontos, mint a felsőfokú végzettségű, több diplomás munkatárs. Biztatni tudok mindenkit, mert hiszem, hogy a mezőgazdaságnak jövője volt, és lesz is. A válság a mezőgazdaságot tépázta meg legkevésbé. Nem tudok olyan emberről, aki ebből a szektorból a gazdasági válság miatt vesztette volna el az állását.
– A sajtóból sokszor mást hallunk.
– Én a mezőgazdaságot a kereskedelemmel együtt, komplexen nézem. Több mint 20 fajta kizárólagos képviseletét látjuk el Magyarországon. A vetőmagot többnyire saját magunk állítjuk elő, és az árugabona termeléséhez szükséges műtrágyát, növényvédőszert is biztosítjuk a termelők részére. A gabonát korrekt áron vásároljuk meg a termelőktől, és értékesítjük azt szerte Európában. Nem szabad hátradőlnünk, innovatívan kell gondolkodnunk a fenntartható fejlődés érdekében. Ennek tükrében versenyképesnek látom a magyar mezőgazdaságot. Fiúknak, lányoknak egyaránt kínál munkalehetőséget a földektől a kereskedelemig.
– A gabonát hol és hogyan értékesítik?
– A kukoricát elsősorban takarmányként adjuk el, de lehet belőle gyógyszer alapanyag, édesítőszer, és etanol is. A Karintia kft által értékesített búzából kenyér, de még kiváló olasz tészta is készül. Ha pedig nem élelmiszerként, akkor takarmány alapanyagként hasznosítjuk a gabonát. Ezeknek a növényi alapanyagoknak a felhasználása korlátlan. Ezért is vannak óriási lehetőségek a mezőgazdaságban.
– Mennyien dolgoznak a cégnél?
– Egyre bővülő országos lefedettségünknek is köszönhetően a létszám folyamatosan emelkedik. Jelenleg 22 fő dolgozik a Karintia kft-nél, 18-an a két vasvári irodában és a vetőmagüzemben, öten pedig területi képviselőként tevékenykednek.
– Mely termékeikre a legbüszkébb?
– Mindegyikre. Nagyon széles skálán kínáljuk a modern genetikájú vetőmagokat. Minden szezonban új katalógussal jelentkezünk és számos, az őszi szezonban például országosan nyolc fajtabemutatót is tartunk a gazdáknak. A modern genetikájú, elsősorban a Pannon régióra nemesített őszi és tavaszi vetőmag választékunkat idén hat új fajtával bővítettük. A mezőgazdaság jövője véleményem szerint megkérdőjelezhetetlen. Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet előrejelzése szerint 2050-ig a föld népessége 50%-kal nő, és eléri a 9,2 milliárdot. A mezőgazdasági termékek, élelmiszerek, takarmányok iránti kereslet 70%-kal növekedhet. Nagycenki gyökerekkel rendelkezve, kedvenc Széchenyi István idézettel foglalnám össze az elmondottakat: „Tőlünk függ minden, csak akarjunk!”
Pogács Mónika