2011.09.13. A zene nemesíti a lelket

Jubilál a megújult intézmény – harminc éves a vasvári zeneoktatás

A vasvári zeneoktatás harmincadik, az intézmény fennállásának huszadik évfordulóját ünnepli idén a Városi Zeneiskola. Az ünnepélyes tanévnyitó az elmúlt esztendők sikereinek felidézése mellett arra is alkalmat adott, hogy a növendékek és kísérőik birtokba vegyék a jubileumra megújult épületet, valamint Vasváron is megnyissák a Liszt-emlékév rendezvényeinek sorát.

Az ünnepélyes tanévnyitó közönségét – az intézmény szellemiségéhez méltó módon megújult, zeneszerzők portréival díszített nagyteremben – Szabó Zoltán igazgató köszöntötte. Mint mondta: a növendékek bizonyára egyetértenek vele abban, hogy a nyár idén sem hazudtolta meg magát: rövid volt, mint mindig. Arra azonban mégis elégnek bizonyult, hogy az épület megújuljon, s az iskola zenei csoportjai a szünidőben is tovább öregbítsék az intézmény hírnevét, fejlődjenek a közös táborozások, rendezvények során. Hangsúlyozta: a nyári belső, felújítási munkákat az tette lehetővé, hogy az épület tetőszerkezete tavaly megújult, ezzel a beázások is megszűntek, s a belső falszínezés elől is elhárult az akadály. A nagyterem falát díszítő – esztétikai és oktatási célokat egyaránt szolgáló – zeneszerzőportrékat pedig több támogató, szülő és helyi vállalkozó segítségének köszönhetően szerezhette be az intézmény. Majd köszönetet mondott kollégáinak is, akik szabadságuk egy részét szintén az épület rendbetételére áldozták. Majd kiemelte: a tanévnyitó egyben jeles jubileum is, hiszen harminc esztendővel ezelőtt, 1981-ben a szombathelyi zeneiskola kihelyezett tagozata keretében indult meg a zenei oktatás a hegyháti kisvárosban, s tíz évvel később, 1991-ben nyílt meg az önálló zeneiskola Vasváron. Közben a tantestület és a zeneszerető növendékek kitartó munkája is meghozta a gyümölcsét: két országos első, egy második hellyel büszkélkedhet az intézmény, emellett a regionális versenyek megannyi arany, ezüst és bronz minősítésének megszerzésével öregbítették a vasvári zeneoktatás hírét a diákok és felkészítőik. Hangsúlyozta: büszkék az elért eredményekre, de még ennél is fontosabbnak tartják, hogy a zeneiskola növendékei valódi közösséggé formálódnak az itt eltöltött esztendők alatt, s még középiskolásként, felnőttként is részt vállalnak zenekaraikban, visszatérnek az intézménybe.

Majd Tóth Balázs, a város alpolgármestere köszöntötte a szépszámú hallgatóságot. Elmondta: szeretné kihasználni az ünnepélyes pillanatokat és megköszönni az intézmény dolgozóinak a több évtizedes, magas színvonalú, lelkiismeretes munkáját. Mint mondta, nem egyszer nagyon nehéz körülmények között kellett helytállniuk. A sokszor szűkös anyagi lehetőségek mellett nap mint nap meg kell küzdeniük azzal a kihívással is, hogy megtartsák, fenntartsák a gyerekek érdeklődését. Hangsúlyozta: a helyi zeneiskola fontos szerepet tölt be a város mindennapjaiban. Közreműködik a város kulturális rendezvényiben, rendkívül innovatív intézményként újabb és újabb kulturális programokkal, zenei kuriózummal áll a város közönsége elé. Emellett a gyermekek zenei oktatásával, lelkük nemesítésével kiveszi a részét az ifjúság neveléséből. Majd sikeres tanévet, az előző esztendőkhöz hasonló kimagasló eredményeket kívánt az intézmény növendékeinek és pedagógusainak.

Az ünnepi köszöntőt követően Fehér Gyula, Janzsó György, Janzsóné Földesi Ilona, az intézmény zenepedagógusai díszoklevelet vehettek át Tóth Balázs alpolgármestertől, valamint Szabó Zoltán igazgatótól az elmúlt húsz évben tanúsított kiemelkedő munkájukért. S bár a 2011/2012-es tanév a jubileum jegyében telik a vasvári intézményben, a zenei világ fontos évfordulójáról sem feledkeztek meg a pedagógusok: a Liszt-emlékév első helyi rendezvénye, a Liszt-kiállítás megnyitója összekapcsolódott az ünnepélyes tanévnyitóval. „Magyar és európai – Liszt Ferenc (1811-1886)” – ezt a címet viseli az a kiállítás, amely ugyancsak a szeptember 9-i délutánon nyitotta meg kapuit az intézményben. A 16 plakátból álló tárlat Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából készült el a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont, a Nemzeti Kulturális Alap és a Liszt Múzeum Alapítvány támogatásával. Szabó Zoltán igazgató elmondta: a kiállítást Vasvár Város Önkormányzata, a budapesti Balassi Intézet, valamint a gersekaráti Művelődési Ház támogatta. Majd az október 23-ig látogatható tárlat hangulatához illeszkedően Liszt Ferenc: Magyar ünnepi dal című művét hallhatta a közönség Antal Alexa, Németh Zsófia és Tamás Barbara előadásában, Kérges Albert irányításával. Az ünnepi pillanatok után aztán hamar világossá vált: ismét tíz hónap kemény tanulás, kitartó munka, megannyi szereplés, fellépés vár az intézmény 100 diákjára és az őket oktató pedagógusokra egyaránt, a program ugyanis az órabeosztásokkal, személyes egyeztetésekkel folytatódott.

-vv-

Széchenyi2020