2016.03.28. Adományokkal és a jó szó erejével is segítenek

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjának élére új vezetőket neveztek ki
„A hit védelme és a szegények istápolása” (Tuitio fidei et obsequium pauperum). Több mint 900 éve ez minden Máltai szervezet jelmondata a világon, így Vasváron is. A szeretetszolgálat világos céljairól, feladatairól a helyi csoport által frissen kinevezett csoportvezetőt, Unger Józsefnét és Pusztai Antal csoportvezető-helyettest kérdeztük. Ahogy hallgatjuk őket, és ahogyan eddig is figyeltük a csoport tagjainak önzetlen munkáját, nyilvánvaló: mindannyian természetesnek tartják a segítségnyújtást, miközben felismerték a legfontosabbat: a beszélgetés, a jó szó erejét.
Hetényi Gézáné, Gizike maga kezdeményezte, hogy életkora miatt a jövőben már nem szeretné vállalni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vasvári csoportjának vezetését, de a munkából természetesen aktívan kiveszi a részét és tapasztalatait megosztja a szervezet fiatalabb tagjaival. A közgyűlésen a szervezet úgy döntött, hogy a korábbi csoportvezető-helyettest, Unger Józsefnét választja csoportvezetőnek, míg alapító tagjukat, Pusztai Antalt csoportvezető-helyettesnek nevezi ki.
Pusztai Antal már a kezdetek kezdetén, az alapításnál, 15 évvel ezelőtt átérezte a máltai szolgálat szellemiségét: a hit védelmét és a szegények segítését. Öröm volt számára a 10 éves évfordulón megújítani társaival együtt a temetői templomban máltais fogadalmát. Míg Unger Józsefné, Margit asszony 2007-től tagja a csoportnak, de már korábban érlelődött benne a gondolat a segítségnyújtás iránt és kereste a lehetőségeket, a kapcsolatfelvételt. A csoport lelki vezetője Marcel atya, aki szintén segíti a munkát. A gazdasági ügyeket Hosszúné Mizda Éva intézi.
A két vezetővel tevékenységeikről és terveikről beszélgettünk.
-?A szemléletet továbbvisszük, a szervezet jelmondatának szellemiségét szem előtt tartva folytatjuk a munkát – kezdte a beszélgetést Unger Józsefné. – A vasvári egy „jól bejáratott csoport”, azaz mindenki tudja a maga feladatát, kialakultak a személyre szóló tevékenységek. A változtatások a felmerülő igények és a körülmények miatt válnak szükségessé, ilyen például az is, hogy többünknél a karitatív tevékenységet a munkaidőhöz kell igazítani. Fontosnak tartjuk a jövőre nézve a taglétszám növelését és a fiatalítást is. Most 38 tagja van a vasvári csoportnak, az átlagéletkor azonban 62-63 év, 11 fő 70 év feletti. A férfi-nő arányt is jó lenne javítani, mivel hivatalosan csupán három férfi segíti a csoport munkáját.
A fiatalítással kapcsolatban Pusztai Antal megjegyezte:? – Elsősorban a középkorosztály tagjait kívánjuk megszólítani. De fogékonyak vagyunk arra, hogy a huszonévesek is bekapcsolódjanak a munkánkba. Fontos, hogy ők is érezzék a szolgálat szellemiséget és átérezzék a segítségnyújtás fontosságát.
Unger Józsefné: – A jövőben szeretném, hogy lehetőséget adjunk az iskolai közösségi szolgálat teljesítésére a középiskolás korosztálynak. Őket nem tagként, hanem segítőként fogadnánk. Egyébként is próbaidővel indul a taggá válás folyamata.
-Vasvár híres arról, hogy mindig, minden helyzetben számíthat a civil szervezeteire, a városban működő csoportokra. Melyek azok a rendezvények, amikhez évről évre kapcsolódnak?
Pusztai Antal: ?- A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a vasvári adventi rendezvénysorozatban az első vasárnapon vesz részt a vendéglátásban, ezzel segíti az adománygyűjtést. A forralt bor bevétele egy város által meghatározott jótékony célt szolgál.
Unger Józsefné: – A helyi civil szervezetekhez csatlakozva nyaranta rendszeresen segítjük a Dévai Gyermekotthonból érkező gyermekek táboroztatását. Gyűjtünk számukra ruhát és játékot. Ha a lelki életet nézzük: részt veszünk az egyházközség rendezvényein, a csoport tagjainak jelentős része Rózsafüzér Társulati tag. Az 1Úton zarándoklaton segítünk a vendéglátásban, együttműködünk a Mária Út rendezvényével. Részt veszünk a Hősök napi koszorúzáson. Az egyszer-egyszer adódó feladatok megoldására is nyitottak vagyunk, szívesen bekapcsolódunk új kezdeményezésekbe. Mindemellett a jövőre nézve fontosnak tartom, hogy összefogjunk más civil szervezetekkel is.
-Melyek a saját legfontosabb feladataik, terveik?
Unger Józsefné: – Meghatározó feladatunk adományokkal, ruhákkal, élelmiszerekkel, esetenként egyéb dolgokkal segíteni a rászorulók mindennapjait. Bárki, bármilyen adományt juttat el hozzánk, azt átvesszük és közvetítjük a rászoruló embereknek, családoknak. Kialakult egy bizalmi kapcsolat, így megkeresnek minket az adományozók. Decemberben van az Adni öröm akció, ami a Spar üzletlánccal közös, országos rendezvény. Ilyenkor évente egyre több adományt tudunk összegyűjteni, ebből sok rászorulót segítünk. Örömmel fogadjuk a már nem használt, a gyermekneveléshez, illetve az idősek, betegek életének megkönnyítéséhez használható eszközöket is.
Pusztai Antal: – A már nem használt háztartási eszközöket, bútorokat közvetíteni tudjuk – tette hozzá az alelnök. –  A csoportnak van egy szociális térképe, ez alapján minden tag igyekszik tájékozódni, hogy az ő adott területén, melyik rászorulónak mire van szüksége. Fontos kiemelni, hogy csoportunk tagja a polgármesteri hivatal szervezési, jogi és igazgatási osztályának vezető-főtanácsosa, Tóthné Tóth Valéria, akihez számos információ eljut. Ő tájékoztatást nyújt felénk, ha egy családnak például élelemre van szüksége. Együtt dolgozunk azon, hogy segítséget nyújtsunk. Szoros a kapcsolatunk a vasvári önkormányzattal, az egyházközséggel, a tűzoltókkal, az idősek otthonával, ahova többször megyünk látogatni, s viszünk ruhákat is. Emellett együttműködünk a családsegítővel is. De van olyan ember, akin segíteni is nehéz. Bár miután információval látjuk el, öröm számára a segítség.
Unger Józsefné: – A rászorulók ruhával való segítése rendszeres, a ruhaosztási időpontok ismertek. Valóban hatékonyabbá teszi a munkánkat Valika közreműködése, aki nagyon sok esetben koordinálja, hogy kinek milyen segítségre van szüksége. Úgy gondolom, hosszú távú célként ki kell tűznünk nekünk is, hogy a felnövekvő nemzedéket meg kell tanítani a napi gondjaik megoldására, a pénzükkel való gazdálkodására, a pénzügyi praktikák elsajátítására, a majdani háztartás gazdaságos ellátására. Ez egy hosszabb távú nevelési-oktatási tevékenység, amihez szeretném a lehetőségeket és a partnereket megtalálni.
-Melyek a saját programjaik?
Pusztai Antal: – A legjelentősebb a karácsonyváró programunk, amit elsősorban idős, egyedülálló embereknek tartunk. A rendezvénynek hagyományosan a Nagy Gáspár Kulturális Központ ad otthont, az intézménnyel szintén partneri a kapcsolatunk.
Unger Józsefné: – A karácsonyváró rendezvényen vendégül látjuk az idős, egyedülálló embereket. Akik pedig mozgásukban korlátozottak, vagy egyéb okból nem szeretnének eljönni a rendezvényre, azokat felkeressük az otthonukban, élelmiszercsomagot viszünk házhoz. Ilyenkor városi szinten körülbelül 300 emberrel kerülünk kapcsolatba. Nagyon fontos, hogy mindig beszélgetünk az általunk felkeresett emberekkel: például a karácsonyváró kapcsán, amikor elvisszük a meghívót, majd a rendezvényen is meghallgatjuk egymást. Többen megfogalmazták: nem csak a vendéglátás kedves nekik, hanem a jó szóra is szükségük van. Nem mindegyik meghívott rászoruló, hanem egyedül van és örül a társaságnak – jegyezte meg. – A gyereknap megrendezése helyett az óvoda és az általános iskola segítségével a rászoruló kicsiknek, diákoknak ajándékkal kedveskedünk a lehetőségeink függvényében.
-Hogyan tartják a kapcsolatot?
Pusztai Antal: – Évente többször van megbeszélésünk, amelyek általában feladathoz kötöttek. Ha szükséges, napi kapcsolatot is tartunk, de a vasárnapi misén is találkozunk egymással, ami után szintén tudunk szót váltani.
Unger Józsefné: – Akikkel lehetséges, előtérbe helyezem az elektronikus kapcsolattartást. Természetesen a telefonálásra és a személyes megbeszélésekre mindig szükség lesz.
-Támogatásokat honnan szereznek?
Unger Józsefné: – Minden évben megcélozzuk a civil szervezeteknek meghirdetett városi támogatást. Központilag sajnos egyre kevesebb adomány érkezik, mivel más területeken a szeretetszolgálat szociális, oktatási, nevelési intézményeket is működtet, fizetett alkalmazottakkal, így a pénzek általában elsőként oda kerülnek. Szerencsére vannak rendszeres támogatóink, például: COOP Vasvár Kft., HP Magyarország Kft. Fontos a Spar gyűjtés adományozóinak a felajánlása is. A meglévő lehetőségek mellé új támogatókat szeretnénk megnyerni a jövőben, reméljük megtaláljuk azokat a személyeket, emellett vállalkozásokat, szervezeteket, amelyeknek tagjai fontosnak érzik a segítés ilyen módjait.
Pusztai Antal: – Támogatásokat juttatnak el hozzánk magánszemélyek is. A karácsonyváró rendezvényünkhöz segítséget nyújt a Csörnöc Gyöngye étterem a kedvező áron biztosított vendéglátással és egyéb hozzájárulással. (Régebben a Hubay étteremtől is kaptunk segítséget.) A szombathelyi csoport tavaszi, jótékonysági estjéhez minden évben csatlakozunk. A körmendi, a nagykanizsai, a celldömölki, a zalaegerszegi csoportokkal is jó a kapcsolatunk – tájékoztatott, majd zárásként hozzáfűzte: – Mi nem vagyunk különleges emberek, egyszerű emberekként éljük az életünket. Nem vagyunk szentek sem – mondta mosolyogva. – Senki se gondolja azt, hogy nem közénk való. Az a fontos, hogy a szellemiséget magáévá tegye és a lehetőségek szerint segítséget nyújtson. A kicsi is sokat jelent, mivel a nagy dolgok is aprókból állnak össze.
Unger Józsefné: – Lényegesek az apró odafigyelések – erősítette meg a szervezet elnöke. Amennyiben újra szerveződik Vasváron a Katolikus Karitász, szeretnénk velük is együttműködni.
-Helyileg hol találhatók meg?
Unger Józsefné: – A régi kollégium helyén van a székhelyünk, ahol semmilyen közmű szolgáltatás nem áll rendelkezésre. Az önkormányzat azzal segítette a munkánkat, amikor a plébániáról el kellett költöznünk, hogy helyiséget adott. Akkor ez állt rendelkezésre. Ígéretet kaptunk arra, hogy majd a jövőben szintén városi segítséggel jobb körülmények között folytathatjuk a tevékenységünket. Hosszú távon rendszeres ügyeletet működtetnénk egy olyan állandó helyiségben, ahol lehetne beszélgetni, ahol az emberek elmondhatnák gondjaikat.
Pusztai Antal: – Jobban megnyílnának az emberek egy állandó, központi helyszínen. Könnyebb lenne a kapcsolattartás, a segítés, ami jelenleg is működik: pedagógusok foglalkoznak gyerekekkel, a jegyző asszony, dr. Ódor Ildikó is tagunk, aki jogi tanácsokat ad, valamint szintén csoportunk tagja Kovács Tilda, volt polgármester asszony. A későbbiekben Őket is egy helyen lehetne felkeresni. Ezt szeretnénk megvalósítani.
Unger Józsefné: – Összességében kialakult a bizalom a lakosság körében a csoport iránt, de folyamatosan tenni kell azért, hogy elfogadjanak és keressenek bennünket – zárta szavait az elnök asszony.
Simon-Németh Adél
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020