Vasvár legerősebb embere a pillanat sportjában is kipróbálja magát
Adorján Balázs, vasvári sportolónk nyitott minden, erővel összefüggő sportágra. Diszkoszhajítással kezdődött a karrierje, aztán az erőemelésben is sikerrel próbálta ki magát, most pedig a szkander világába „kirándult” szintén sikerrel. A Vasvári Újság decemberi számában már hírt adtunk Fülöpszálláson, az Országos Szkander bajnokságban elért eredményeiről. Adorján Balázzsal most erről beszélgettünk.
– Szóval, Balázs! Milyen sporteredményeid is voltak az elmúlt fél évben?
– Elöljáróban annyit mondok: az elmúlt fél évemet beárnyékolta egy belső bokaszalag szakadás. Egy kerítés oldaláról rosszul léptem le és így sérült meg a bokám. A lábam gipszbe került, aztán bokarögzítőt kaptam. Egy hétig feküdnöm kellett. Majd apránként terhelhettem csak a lábam, először mankóval közlekedtem, aztán az edzőteremben is csak fokozatosan tudtam az edzésmunkát is elkezdeni.
– Ilyen nehezített körülmények között nagyon szép eredmény a fülöpszállási díj!
– A közelmúltban volt az Országos Szkander Bajnokság. Ott, bal kézzel a második, jobb kézzel a negyedik helyet szereztem meg a plusz 95 kilósok versenyében.
– A versenyszkander miben különbözik egy kocsmai erőpróbától?
– Ez természetesen teljesen más, mint a kocsmai szkander. Itt hivatalos versenyasztalon folyik a verseny, álló helyzetben küzdenek egymással a sportolók. Szabályok vannak, egy főbíró állítja be a kezeket és egy segédbíróval figyelik a küzdelem szabályosságát. Például nem szabad „csuklózni” sem. Két párna van az asztalon, pontosan arra kell a könyöknek kerülnie, és ha valakinek lecsúszik a párnáról a keze, az vesztes.
– Az is vesztes, akinek az alkarját le tudja nyomni a másik az asztalra, ugye?
– Igen, ez is győzelmet jelent.
– Kik voltak a versenytársai Fülöpszálláson?
– Versenytársaim, ha csapattársakat ért alatta, akkor Vas megyéből Szombathelyről Temesvári Zsolt, Vasvárról pedig Tóth Csaba és Velekei Erik. Fülöpházán pedig 39-en neveztek a megmérettetésre, különböző kategóriákban. Az én verseny nememben bal kézzel hét, jobb kézzel nyolc ember mérkőzött az első helyért.
– Az egész országból voltak ott?
– Igen, az ország minden tájáról, Sopronból, Budapestről, Pécsről, Biatorbágyról, Fülöpszállásról. Fülöpszállás egyébként a szkander fellegvára, hisz ott lakik Kelemen László, az Országos Szkander Szövetség alapító tagja, aki egyébként a masters kategóriában a mínusz 85 kilósok versenyében ismét országos bajnokságot nyert.
– Más edzést, speciális munkát kíván a szkanderre felkészülés, mint például az erőemelés?
– Igen, ujjak, bicepsz, hát, alkar, csukló. Ezeket kell speciálisan erősíteni, mert egy rossz mozdulat és eltörhet például a csukló is. A konditeremben speciális gépek, fogantyúk segítik az edzésmunkát és sok gyakorlatot végzünk egykezes súlyzóval és a fekvőtámasz, húzódzkodás is hatékony erősítő gyakorlat. De egymás ellen is játszunk a konditeremben szabályos meccseket. Vannak itt hivatalos szkanderpadok, azon mérkőzünk egymás ellen.
– A szkander a pillanat sportja? Vagy van idő a győzelemig?
– Általában egy pillanat műve, de két erős ember között akár 20-30 másodpercig is tarthat, de van világverseny, ahol 40-50 másodpercig is küzdenek egymással, míg valamelyikük győztes lesz.
– Ki számít riválisnak szkanderben Adorján Balázs számára?
– Nekem Bogdán Róbert a riválisom, ő élt Amerikában, Angliában és világbajnokságokon szerepelt, úgyhogy tudtam, hogy nem tudom legyőzni most. Hisz nekem meg ez volt életem első szkanderversenye.
– De Balázs, te nagy útváltó vagy! Indultunk a diszkosztól, aztán az erőemelésben is jó eredményeket értél el, most pedig a szkander! Hogy jött ez utóbbi?
– Egyik ismerősömmel, Temesvári Zsolttal beszélgettem korábban, aki most is megnyerte a szkander-bajnokságot a kategóriájában. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte megpróbálhatnám-e a szkandert is? Nem látta akadályát, úgyhogy elmentem vele edzeni Bükre, ugyanis ott van az edzőnk, Dúró Zsolt, aki kétszeres világbajnok szkanderben. Nála edzettünk hetente kétszer, háromszor, aztán az Országos Fit Parádén indultunk el 2012 nyarának végén, azon belül rendezték Szkander Világkupát, ahol 28 ország vett részt. Számomra tapasztalatszerzésre nagyon jó program volt.
– A szkandert akkor most jól „körbejártuk”, de párhuzamosan más sportnemben is értél el sikereket, ami az erősemberséget „illeti”.
– A múlt év második félévében Lébényben a felföldi játékokon ötödik, a Cseszneki Várjátékokon nemzetközi mezőnyben, negyedik lettem. De valahogy egyik helyen sem voltam „fejben” ott, azt hiszem, ezért nem sikerült érmes helyeken végeznem. Aztán jött az említett bokasérülés. A múlt nyári versenyévadban augusztusban aztán az Országos Erős Ember Döntőben a Fit parádén Kurucz Kornél mögött a második helyen végeztem, de csak fél pont volt köztünk, ő 45 és fél, én 45 pontot kaptam.
– Nem nagy különbség. Legalább lesz miért edzeni a közeljövőben. Milyen sportcéljaid vannak?
– Idén Lengyelországba szeretnék kijutni a Szkander Európa Bajnokságra és több külföldi versenyen szeretnék részt venni.
-Jól érzékelem, hogy Vasváron egyfajta „csapat” is kezd szerveződni körülötted?
– Igen, van egy-két fiatal, aki szorgalmasan edz, például Velekei Erik és az öccse, Alex is. Csapattársunk Tóth Csaba is. Velekei Alex és Erik most egy Junior Európa Bajnokságra készül. A Visegrádi Négyek számára Bükön rendezik februárban az Európa GP-t. Nagy reményeket fűzünk hozzájuk. Én pedig az év végi ünnepi időszak pihenése után újra kemény edzésmunkát kezdek és remélem, sok érmet hozhatok haza Vasvár számára is. pm