2016.01.27. Akiből kitört a játékszenvedély

Horváth Gábor vasvári színjátszót Közösségi Kultúráért Díjjal tüntették ki
Horváth Gábort, a Vasvári Játékszín színjátszóját Közösségi Kultúráért Díjjal tüntették ki a magyar kultúra napja alkalmából megrendezett ünnepségen Sárváron, a Nádasdy-várban. A díjat a dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület ítélte oda azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet Vas megye kulturális értékeire. Az elismerést alkotó-előadó közösségek mellett olyan személyek kaphatják meg, akik elkötelezettek a hagyományok, a népi tradíciók iránt, és olyan értékeket közvetítenek, melyek szebbé, élhetőbbé teszik világunkat.
-Talán már csak a Himnusz maradt az egyetlen, amit mindenki közösen el tud énekelni – szólt köszöntőjében Kondora István, Sárvár polgármestere. Majd Horváth György, a díjalapító egyesület elnöke idézte fel a névadó, dr. Kiss Gyula népművelő és művészettörténész, az egykori tanárképző főiskola legendás tanárának emlékét. Megjegyezte: a kultúra sosem volt könnyű helyzetben, mostanság a kultúra művelői nem tartoznak a leginkább áhított szakmát űzők közé. A csaknem negyed évszázad alatt eddig közel 250 kollégájukat jutalmazták csendben és szorgalommal végzett munkájukért az egyesületet alapító népművelők.
2016-ban Közösségi Kultúráért Díjat kapott Horváth Gábor vasvári színjátszó, a Rumi Női Kar, Nagy György, a sárvári Regös együttes zenésze, Gelencsér Ildikó kőszegi népművelő, Bődi Piroska sárvári könyvtárvezető, Ziembicki Erzsébet csepregi művelődési ház igazgató, Csuka Éva répcelaki könyvtárvezető, Horváth Sándorné ostffyasszonyfai művelődési ház vezető, a szombathelyi Ungaresca Senior és az Ungaresca mostani együttese, a Vas Megyei Honismereti Egyesület, valamint a Tücsök és Ultraviolák Bábegyüttesek Celldömölkről. A kitüntetetteket az adományozó egyesület ajándékai mellett sok esetben az adott település első embere és kollégái is köszöntötték. A háromórás átadó gálán jelen volt Tóth Balázs, Vasvár polgármestere és Gergye Rezső, a színjátszó egyesület vezetője, aki a díjazottról megosztotta gondolatait:
” Horváth Gábor vasutasként dolgozik évtizedek óta, de kiváló cukrász is és szeret főzni, mert eredeti szakmája szakÁCS. Elmúlt már 30 éves, mikor kitört belőle a játékszenvedély és megjelent a Vasvári Játékszín előadásain nézőként, aztán játszani akaró emberként. A kilencvenes évek közepétől tagja a csoportnak. Játszott abszurd előadásokban, például Mrozek: Nyílt tengerében, egy spanyol misztikus darabban vagy mesejátékokban. Komédiákban és önálló vidám monológokkal is megörvendeztetett bennünket, amelyben a házasság örömeiről és gyötrelmeiről adott humorba ágyazott ízelítőt. Kipróbálta magát a versmondásban a Költő Hazatér rendezvényeken, vagy éppen egy kiállítás megnyitón. Színjátszóként szerepelt a beregszásziak által rendezett Pál utcai fiúkban is és ezzel Kárpátalját is megjárta. A Kárpát-medence több településén megfordult: Szerbiában, Szlovéniában, Szlovákiában, Romániában, Ukrajnában. Játszott a szentkúti vasvári búcsút feldolgozó darabban : „A hol vagy csillagom”-ban, amit a Vasvárról elszármazott alkotó Nyilassy Judit írt és rendezett egy külön e célra szervezett társulat részére. Ebben is meghatározó szerepe volt Gábornak. A színjátszáson túl énekel a Vasvári Városi Kórusban. Érdekli minden, ami szeretett városában történik.
Időnkét megjelenik parasztként és dúsgazdag úrként, vagy éppen királyként láthatjuk a színpadon…
Szóval Gábor szeret játszani a maga örömére, de ezzel másokat is megörvendeztet és mosolyt, vagy éppen gondolatot csikar ki a játékával. Biztatjuk, hogy játsszon tovább és maradjon továbbra is csintalan gyerek, akkor is, ha udvari bolond, vagy éppen koronás király!!!”
Kép alá: A megyei díjat a sárvári várban adták át. Az ünnepségen Horváth Gábor középen látható. 
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020