2017.01.25. Akusztikus koncerttel köszöntötték a vasvári hármas ikreket

Hárman vannak. Lányok. Január 14-én látták meg együtt a napvilágot. Most 14 évesek. Ők a vasvári hármas ikrek. Lili, Kitti és Laura kedvenc elfoglaltsága a gitározás, illetve tanulás után szívesen komponálnak zenét, zenésítenek meg verseket. A három lány és édesanyjuk egy gitárklubba jár és zenél közösen. A klubos társak és néhány évfolyamtárs lepte meg őket januárban.
Nagy volt a titkolózás a lányok előtt. Úgy tudták: a nagymamával vacsoráznak egy szombathelyi vendéglőben, szűk családi körben. Közben az ünnepre folyamatos volt a titkos készülés: a szülők, a nagymama, a lányok zenész barátai, gitároktatójuk, barátnőik egymás cinkostársai lettek. Általában egy ilyen alkalommal az ünnepelteknek azt adják szeretteik, ami a legfontosabb számukra. Ezek szerint a lányoknak a zene, a gitár, a „csapat” számít. Ebben édesanyjuk, Horváth Istvánné Enikő is megerősített. Vele az ünnep előestéjén beszélgettem. Azt szerettem volna tudni jó előre: mi a közös és mi a különböző a lányokban?
Az édesanya leszögezte: teljesen különbözőek a lányok. Egyetlen közös pont az érdeklődésükben a gitározás, a zene szeretete. Öt éve gitároznak együtt. Anya és a lányok. Idén Kitti basszusgitáros kurzuson bővíti hangszertudását egy vasi csoportban, melyet szintén gitártanáruk, Várhelyi Zoltán vezet. Enikő hálás a véletlennek, mikor öt éve egy plakáton meglátták, hogy Vasváron gitároktatás kezdődik. Várhelyi Zoltán a kezdetektől odaadó, türelmes tanára volt a három lánynak, édesanyjuknak. De természetesen ugyanezzel a koncentrált figyelemmel foglalkozik a vasvári, hegyháti gitárklub többi tagjával is. A „Vokálpatrióták” névre hallgató csapat tíz főt számlál. Sok fellépésük volt tavaly és valószínűleg idén sem lesz másként. 2016 sikere, hogy egy országos versenyről a harmadik helyet hozták el a lányok megosztva a helyezést a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium gitárduójával, az „Altef4” együttessel, akik szintén meglepetésvendégek voltak a szombati ünnepen.  Csütörtökönként az ikrek Rumban és Rábahídvégen próbálnak felváltva. A hegyháti gitárosok a klubba járók lakhelyéhez igazítva, praktikumból választották a mikrocentrumokat próbahelyként. A nyár a Horváth család számára természetesen szintén a zeneközpontúságról szól. Például a hosszúperesztegi gitártábor mindig várva várt program. Amellett, hogy a napok intenzív zenéléssel folynak, a diákok nomád körülmények között élnek, ez is még izgalmasabbá teszi a vakációs napokat. Szintén elmaradhatatlan nyári program az országos hármas iker találkozó. 110 család gyűlik össze évről évre különböző helyszíneken és tartanak családi napot együtt. A hármas ikrek itt is megcsillogtatják hangszertudásukat és adnak rendszeresen koncerteket a találkozó résztvevőinek. A lányok a vasvári általános iskolába járnak. Hetedikesek. Ez már a pályaorientáció előszobája. Még nem tudják pontosan, mit csinálnának hivatásként. Egyben biztosak. Együtt akarnak középiskolában is tovább indulni. Szombathely, Zalaegerszeg, Körmend is szóba jöhet.
Az iskola, a tanulás után rendszerint komponálnak, megzenésített verseket készítenek, alkotnak. A szülők sok sikertelen próbálkozás után nem várt meglepetésként örülhettek, hogy egyszerre három gyermekük született. 2003-ban Lili, Kitti és Laura ebben a születési sorrendben látták meg a napvilágot. Akkor a család Gersekaráton élt. A település nemes gesztusa volt, hogy nyolc hónapig hivatásos bébiszittert fizetett, aki segítette a családot a kezdeti nehézségekben. Hiszen három egykorú csecsemőt nem volt egyszerű ellátni.
A Horváth család azóta Vasvárra költözött, itt építettek családi házat. Az édesanya diplomás ápoló, mellette szakmai oktató. Az édesapa mentős volt, jelenleg sétáló idejét tölti a négy év korkedvezménynek köszönhetően, mely a kötelékében dolgozóknak jár. A férj sokat segít Enikőnek a mindennapi feladatok, a gyermekek ellátásában, a család közös ügyeiben. De az összefogás egyébként is jellemzőjük. Így működhetnek jól. A lányok például alkalmanként besegítenek a konyhában. A rakott krumpli összeállításában mesterek, de szívesen paníroznak is. Egyébként is kedvenc ételük a rántott hús, amiből bőven volt a tálakon a szombati partyn is.  Együtt, szoros kötődés, kötelék van a lányok közt. Az a bizonyos ikerkötés. Ha valamelyikük megbetegszik, a többiek is megérzik. Egymásra vannak hangolva finomérzékelőik. Az érettségit vagy gimnáziumban vagy szakközépiskolában szerzik meg. A terv ez. Bár nyíltan még nem kimondott, Enikő úgy érzi: mindhárom lány az egészségügy felé kacsingat annak ellenére, hogy látják szüleik foglalkozásából, hogy bár szép, de nagyon nehéz pálya. Hogy gyógytornász, pszichológus, orvos válik-e belőlük, vagy más szakterületet választanak, az még a jövő kérdése, de az irány ez.
Egy szombathelyi étteremben volt a születésnapi program. A szülők semmit nem bíztak a véletlenre. A lányok és édesanyjuk lépett be először a még üres különterembe. Kis idő elteltével két vasvári évfolyamtársuk, barátnőjük érkezett meg hozzájuk. Már ez is nagy öröm és meglepetés volt a lányoknak, mert nem tudtak erről. A következő érkező a nagymama volt, majd óriási meglepetésként az „Altef4” két tagja, a lányok kedvenc együttese toppant a terembe. Ők rögtön otthon érezték magukat és adtak negyed órás unplugged, akusztikus koncertet saját szerzeményekből és feldolgozásokból.  Közben az ikrek gitároktatója is megérkezett. A „Boldog születésnapot” című dalt már együtt játszotta a fiúkkal és az ajándékok átadása is megkezdődött. A lányok a gitáros fiúktól olyan desszertet kaptak, Az édesség cellofánja alá mindegyiküknek egy gitárpengetőt rejtettek. Sorban gyűltek az ajándékok. Végül a szülőké következett. Mit is kaphattak volna mást az ikrek, mint hangszert. Az idén basszusgitár kurzusba kezdő Kitti egy basszusgitárt, erősítővel. Laura egy erősítőt a már meglévő akusztikus hangszeréhez. Lili pedig egy cajónt, ami nem más, mint egy afroperui eredetű, fából készült ütőhangszer, ami dobozra hasonlít. A parti vacsorával zárult, ám valószínűsíthető: az estnek itt nem szakadt vége. A lányok új hangszereik kipróbálásával biztosan nem vártak vasárnapig.
Enikő búcsúzóul azonban fontosnak tartotta hangsúlyozni még: abban, hogy a lányoknak ilyen körülmények között ünnepelhették a születésnapját, nagy szerepe volt az apukának, aki az elég problémás terhesség alatt végig mellettünk volt 14 évvel ezelőtt is, valamint a mai napig hálásak dr. Nedeczky Iván főorvos úrnak, dr. Lórántfy Mária főorvos asszonynak, illetve a gyermekek orvosának, dr. Csákváry Violetta főorvos asszonynak.
Pogács Mónika
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020