2016.11.17. Alkalomadtán Hegyi Barbarával

Hegyi Barbara Jászai Mari-díjas színésznő legújabb, Alkalomadtán című szakácskönyvét mutatta be Vasváron, a Bendefy László Városi Könyvtárban. A megjelenésében is ízléses kötetben 140 receptjét rendezte ünnepi, vagy alkalmi menüsorba. A színésznő Szűcs Anikó újságíróval beszélgetett gasztronómiáról, ízekről, utazásokról, pillanatokról, hétköznapokról.

A szakácskönyv ajánlójában ez olvasható: „Szeretném, ha ez a – most még igazán szép – szakácskönyv hamarosan szamárfülesen, zsírtól, olajtól foltosan, szafttól pecsétesen, mártásoktól tarkítva élné konyhai életét, mindig a kezük ügyében. Valahol a tűzhely és a konyhaasztal között. Kívánom, hogy legyenek maszatos ujjlenyomatok az oldalain, és lapjai közül cukor, prézli – netán quinoa – hulljon alá. Mert ez a könyv azoké, akik éppen annyira nem szakácsok, mint én. Akiknek a főzés öröm, alkotás, kreativitás, játék, élvezet, fantázia. Azoké, akik „fellépnek” a konyhában, hogy főztjükkel sikert arassanak, és a tapsra még mosogatás közben is szívesen gondolnak vissza.”

A könyvbemutatón megjelenteket Gyöngyösi Zsuzsanna, a vasvári Bendefy László Városi Könyvtár igazgatója köszöntötte. Majd Szűcs Anikó újságíró, beszélgetőpartner, aki többször Barusnak szólította a színésznőt, arra hívta fel a figyelmet, hogy nem előadás jellegű rendezvényt szeretnének tartani, hanem beszélgetést kívánnak kezdeményezni a hallgatósággal.

Hegyi Barbara elmondta, hogy viszonylag korán, reggel fél 9-kor indultak Budapestről, ugyanis ellátogatott a szintén színésznő Börcsök Enikőhöz, aki a zalai Becsvölgyén építgeti a házát. De még Pesten, az egyik benzinkútnál beszélgetni kezdett egy fiatal férfivel, aki kedvesen megjegyezte, hogy az ő édesanyja, mennyire szereti az Abraka babra című első szakácskönyvét. A színésznő írt egy levelet az édesanyának és átnyújtotta a férfinek az új szakácskönyvét, az Alkalomadtánt.

Adódott az első kérdés: mennyire jellemző, hogy odamennek a színésznőhöz.

–         A piacon, a közértben oda mernek jönni hozzám. Látják, hogy nem harapok. De ők főleg az előadásokkal kapcsolatban kérdeznek, vagy éppen gratulálnak. Váratlanul érte őket az első szakácskönyvem, a másodikat már megszokták.

Kiemelték, hogy az Alkalomadtán sem szakácskönyv, sokkal inkább gasztronómiai kiadvány, majd az újságíró a jelenlegi elfoglaltságairól, munkáiról kérdezte.

–         A Vígszínház tagja vagyok. A Michal Do?ekal rendezte Dosztojevszkij-darabban, a Bűn és bűnhődésben játszom. Bár nagyon nehéz műről van szó, de régen nevettünk ennyit a próbákon a jó humorú rendezőnek köszönhetően is. Készülök egy Woody Allen-darab, a Szentivánéji szexkomédia bemutatójára, ami a film színpadi adaptációja. Csodálatos összhangban vagyunk a kolleganőkkel, nem véletlen: Eszenyi Enikő az igazgatónőnk.

Kiderült, hogy másnap megy Pozsonyba, ahol a nagysikerű Fátyol nélkül című előadást mutatják be a színpadon. A drámában kilenc iraki nő sorsán keresztül fájdalmas hitelességgel, megdöbbentő személyességgel elevenednek meg a háború borzalmai és a férfiak kegyetlenkedései.

–         Az egy nagy súlyú történet, amely az iraki nők életéről szól. Amikor elkezdtük próbálni, még nem volt ilyen súlyú a migrációs helyzet. A darab időről időre más-más értelmezést kap. Egy New Yorkban élő iraki származású színésznő interjúi alapján jött létre a könyv és a darab. A nőket az ikertornyok összeomlása után szólította meg. Nagy bátorság volt ezt a művet még New Yorkban is bemutatni, bár a „Nagy Alma” nem egészen Amerika -tette hozzá. – Szülésznőt játszom, borzalmasan nehéz a szöveg, más logikával íródott, mint amit megszoktunk.

A beszélgetőpartner az iránt érdeklődött, hogyan lehet ennyi és ilyen súlyú szöveget megtanulni.

– Egy valamire való színésznek legalább ezer oldal szöveg van a fejében- jött a válasz. – Szabó Magda: Az ajtó című darabját is nehéz volt megtanulni. De főzés közben jól lehet tanulni. Először rövid passzust olvasok el, majd a szövegkönyvet odaadom édesanyámnak. Neki mondom fel. Kicsi etapokat kezdünk, majd hozzáteszek három mondatot.

Ezt követően lányáról, Roziról mesélt.

–         Isteni céklát kaptam a piacon. A lányomnak, Rozinak mondtam, hogy ebből litván céklalevest készítünk, aminek a tetején kis tojásfehérje csónakok úsznak. A levest Rozi fejezte be. Kezd otthonosan mozogni a konyhában. Én egyébként korán rájöttem arra, hogy a fiúknak imponálni lehet a főzőtudománnyal.

Majd felvetődött a kérdés, kitől tanult meg főzni és hogyan is főz?

–         Apám meghalt, mikor megszületett. Kevés férfi vett körül. A nők viszont főztek, mind sokat dolgoztak és kártyáztak. Anyukám kivételével, mert ő nem tanult meg főzni. Nem tudom megmondani, hogy mennyit főzök, de szakítok rá időt. Nem vagyok lassú ember, nem is főzök lassan. Bár a csokoládét nem lehet elkapkodni. Nem hiszem, hogy sütés közben kitartóan kell üldögélni a konyhában, főleg nem muszájból kell főzni. Annyi jó étel van, annyi csodálatos ennivaló! Például ha kimondom: tökfőzelék. A nők azt mondják: én még csak megenném, de a férjem, vagy a gyerekek biztosan nem. Azért utálják a tökfőzeléket, mert a közétkeztetésben borzalmas volt. De ha a főzelék tele van sok friss tökkel, friss tejföllel, sok kaporral, akkor azzal baj nem lehet. Élvezem, hogy mindenfajta új növényhez hozzá lehet férni: a rukkolához, a quinoa-hoz, a tápiókához. Meggyőződésem, hogy a kuszkusznál egyszerűbb nincs is a világon. Hagyjuk egy időre a rántott húst, a krumplit és az uborkasalátát! Még akkor is, ha nagyon finom. Zorán (szerk: Hegyi Barbara férje) szokta mondani: „Hát, ezt nem tudod újrafőzni.” Ő egyébként hálás a kísérletezgetéseimért. Van egy konyhatechnikai eszköz, amellyel tészta alakúra lehet szelni a cukkinit. A kalória elvonások idején erre szoktam rátenni a szószt, nem pedig a tésztára – árulta el. – A lényeg, hogy először kóstoljuk meg az ételt, utána el lehet dönteni, hogy szeretjük-e, vagy sem. Az embereknek az előítéletét lejjebb kell csavarni és a kíváncsiságát feljebb. Mert, ha értük a másikat, akkor harmonikusabb az élet.

Beszélt a szusiról, amelynek ha hal szaga van, akkor ki kell dobni. Kiderült, két ételt nem kedvel annyira: a velőt, míg az avokadót nem bírja a gyomra. Evett már struccot, krokodilt, kígyót. Elárulta azt is, hogy imádja a vaslábast, s nem szereti a teflont. Tapasztalata szerint szeptembertől áprilisig, az „r” betűs hónapokban szabad rákot, kagylót enni, mivel ilyenkor a tenger hűvösebb és sokkal finomabb a gyümölcseinek íze. Nagy átéléssel mesélt a manhattani pályaudvaron lévő, nagy múltú osztriga bárról, ahol az osztrigát savanyú lekvárral, jéghideg proseccóval és pirítóssal szolgálják fel.

És honnan jött az első szakácskönyv, azaz gasztronómiai kiadvány ötlete?

–         Zorán – aki barátom és férjem – lánya, Sandra rávett, hogy írjak blogot, mivel rengeteg mindent főztem nekik. Mondtam: ez nem fog menni. Nem akarsz könyvet írni?, tette fel a kérdést. Hálás vagyok neki ezért a gondolatért. Arra jutottam, ha a könyvet senki nem olvassa el, akkor is jó, mert benne összegyűjthetem a családi és saját receptjeimet. Az első kötetben összeállt 140 recept, s 15 féle csokoládé. Most 4000 darab csokoládé bonbont készítünk karácsonyra, nálunk ez hagyomány, ezt ajándékozzuk a szeretteinknek. A második könyvet is én főztem végig. Újra 140 ételt készítettem el saját magam. Teljesen őrültnek néztek, de úgy gondolom, csak így lehetek hiteles. A kész étkeket pedig természetes fénynél fotóztuk. Tíz napom volt minderre, merész vállalkozás volt.

Hegyi Barbara, aki megrögzött szenvedéllyel beszélt az ételekről végezetül elmondta, hogy szívesen részt venne egy olyan tanfolyamon, ahol csak olyan emberekkel foglalkozna, akik gyűlölnek főzni és soha nem volt sikerélményük. Érdekes lehetne látni, hogyan találnak rá az ösvényre, onnan az autópályára?

Sok más mellett beszélt édesapjáról, a legendás Hegyi Barnabás operatőrről, az ő „körhintájáról” és a fájáról is, amit a színésznő apja tiszteletére ültetett.

Hegyi Barbara Alkalomadtán című új szakácskönyvében olyan menüsorokat állított össze, melyeket egy-egy rendkívüli vagy teljesen hétköznapi alkalom ihletett. A hagyományos ünnepeken kívül böjtre, váratlan vendégre, gyerekbulira, vagy akár egy esős vasárnapra is meríthetünk ötletet. Íme két menüsor az ünnepekre:

Karácsonyi ajánlata:

–         szalonkocsonya

–         borleves kandírozott narancshéjjal

–         lazac zöldborsópürével

–         pavlova gránátalmával

Szilveszteri menüsora:

–         forró rumosgesztenye-leves

–         beluga lencse kacsamájpástétommal

–         libamájas fasírt

–         kókusztejes rák

–         heringsaláta

–         limoncellós tiramisú mandulagrillázzsal

Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020