Közeleg a fűtési szezon! – Felhívjuk a figyelmet a tüzelő- és fűtőberendezések karbantartására!
A közelgő fűtési szezonra való tekintettel a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a lakosság figyelmét a szénmonoxidmérgezés megelőzésére, a tüzelő- és fűtőberendezések karbantartására!
A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, éppen ezért jelenlétét nem könnyű felismerni. A gáz a fűtéshez használt anyagok égése nyomán keletkezik és erősen mérgező, így „Csendes halálnak” is nevezik. Sűrűsége közel áll a levegőéhez, ezért jellemzően felfelé száll.
Jelenléte megakadályozza az oxigén szállítását a véráramban, így a mérgezéssel kapcsolatos tüneteket az oxigénhiány okozza. Minél nagyobb a szén-monoxid koncentrációja, annál gyorsabban jelentkeznek a mérgezési tünetek. A szénmonoxidmérgezés kezdeti tünetei a fejfájás, fáradtság, szapora légzés, émelygés, szédülés, nagyobb koncentrációban a bőr színét élénk pirosra változtatja, súlyos esetben pedig fulladásos halálhoz is vezethet.
Ha mérgezés tüneteit észleli, azonnal forduljon orvoshoz, és hívja a tűzoltókat a 105-ös telefonszámon! Ilyen esetben azonnal friss levegőre van szükség. Nyisson ki minden lehetséges nyílászárót, szellőztesse ki a helységeket, kapcsoljon ki minden fűtőberendezést, tűzhelyet, és hagyja el a lakást! Ha szén, vagy egyéb fűtéssel rendelkezik, ne próbálja eloltani a tüzet, azonnal hagyja el a veszélyes területet!
A szénmonoxid jellemzően a tüzelőberendezésen vagy a nem megfelelően működő kéményből, nem kellően tömített kályhából, kandallóból, füstcsőből, kazánból, vagy az elszennyeződött fürdőszobai „átfolyós” vízmelegítőből áramlik vissza a légtérbe.
A szénmonoxidmérgezés kellő körültekintéssel, valamint a tüzelő- és fűtőberendezések karbantartásával megelőzhető!
Rendszeresen, szakemberrel ellenőriztesse az összes gáz-, olaj-, fatüzelésű háztartási berendezést, valamint a kéményeket!
Rendszeres gyakorisággal vizsgálja meg, hogy megfelelő-e ezek szigetelése és szellőzése!
Ügyeljen arra, hogy a csövek, a kémény ne duguljon el!
Fordítson kiemelt figyelmet a szellőztetésre!
A megelőzéshez szén-monoxid szintmérő készüléket beszerzése is jelentős mértékben hozzájárulhat!
Csak engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelőberendezést használjunk!
Ne tároljunk tűzveszélyes folyadékot a kazán közelében, környezetét tartsuk tisztán!
A nyílt égésterű kazánok, kandallók a működéshez szükséges oxigént a környezetükből nyerik! Ha a tüzelőberendezés a lakásban van, ügyeljünk arra, hogy mindig legyen a tökéletes égéshez elegendő levegő! A korszerű, jól záró, hőszigetelt ablakok beépítése során gondoljunk arra, hogy lakásunk megfelelő légutánpótlása, szellőztetetése biztosítva legyen!
Mustgáz-mérgezés: A borospincék veszélye
Főként a szüret utáni időszakban emelkedik jelentősen a mustgáz (szén-dioxid) mérgezés veszélye. A közhiedelemmel ellentétben, ha a kézben tartott gyertya lángja nem alszik el, az sem garancia arra, hogy nincs a pincében halálos koncentrációjú mustgáz.
A mustgáz mérgezés évről évre sok halálos áldozatot követel. A gyakran alkalmazott gyertyaláng próba nem megbízható! Ugyanis, ha a levegő szén-dioxid koncentrációja eléri vagy túllépi a nyolc-tíz százalékot, eszméletvesztést, fulladásos halált okoz. A gyertya lángja csak akkor alszik el, ha a levegő szén-dioxid koncentrációja eléri a 14 százalékot. A szőlőlé, illetve a must erjedése során keletkező szén-dioxid a talaj közelében gyűlik össze, mivel nehezebb a levegőnél. Színtelen és szagtalan gáz. A gázálarcok, gázmaszkok viselése nem nyújt védelmet a mérgezéssel szemben, kerülje ezek használatát, mert hamis biztonságérzetet kelthetnek!
Védelmi intézkedések
A mérgezés elkerülése érdekében fontos a pincék megfelelő szellőztetése, ennek érdekében alkalmazzon folyamatosan működő szellőztető berendezéseket, és rendszeresen ellenőrizze, hogy azok működőképesek-e. Szereljenek fel a pincében gázérzékelő riasztóberendezést! A bort zárt hordóban kell tartani, ellenőrizze, hogy az abroncsok és a dongák épek legyenek, valamint a csapokhoz, a töltőnyíláshoz és egyéb nyílásokhoz hasonlóan jól záródjanak! Mindezek mellett a gyertya teszt is alkalmazandó: egy rúdhoz rögzített égő gyertyát tartson maga előtt maximum derékmagasságban. Ha a láng elalszik, azonnal hagyja el a helyiséget, menjen szabad levegőre! Fontos tudni, hogy szén-dioxid takarmánysilókban és szennyvízcsatornák mentén is felszabadulhat, ezért ezek környékén is óvatosnak kell lenni, hogy elkerülhető legyen a mérgezés!
Mi a teendő mustgáz-mérgezés esetén?
Veszély esetén hívja a 112-es segélyhívót vagy a 105-ös számon a katasztrófavédelmet! Sokszor a laikusként segíteni próbálók maguk is gázmérgezés áldozataivá válnak, ezért baj esetén mindig értesítse a katasztrófavédelmet és bízza a mentést szakemberre! A helyszínre érkező mentősök, tűzoltók is csak a személyi épségük biztosítását szolgáló légzőkészülék használatával közelíthetik meg a bajba jutottat.
A szén-dioxid-mérgezés jelei
Ha a levegő szén-dioxid koncentrációja eléri az 5 térfogatszázalékot (V/V%), zavartság, fejfájás és rosszullét, ájulás, rossz közérzet, tompaság jelentkezhet. 8-10 százalék fölött erős fejfájás, verejtékezés jelentkezik, és 5-10 percen belül elveszíti az eszméletét az ember. Szén-dioxid hatására a légtérben jelenlévő többi toxikus anyag még veszélyesebbé válik, ennek oka, hogy 2 százalékos szén-dioxid koncentráció mellett a légzési ráta 50 százalékkal, 5 százalék fölött 100 százalékkal, 7,2 százalék fölött pedig 200 százalékkal emelkedik. Vagyis több mérgező anyag kerül belégzésre.