Nagymákfán táboroztak Böjte Csaba ferences szerzetes kis pártfogoltjai
Hol is kezdjem… Ott, hogy mások mellett a vasvári önkormányzat támogatásával és segítségével, valamint példás civil összefogással Erdélyből érkezett gyermekek táborozhattak a napokban Nagymákfán, az erdei iskolában?
Vagy ott, hogy a dévai Szent Ferenc Alapítvány tizenhét tagú csapata, gyermekek és felnőttek mennyi helyre el tudtak látogatni a felajánlások, a szponzorok jóvoltából a Vasvár-Nagymákfa-i bázisról?
Vagy, hogy a gyermekek szabadidejében, a kirándulások után helyi, térségi civil szervezetek, így a többi közt a vasvári Petőfi Horgászegyesület, vagy a Nagymákfáért Egyesület is szervezett játékos programot vagy készített finom vacsorát?
Vagy először írjak a történéseken túl arról az élményről, benyomásról, ami a nevelőkkel folytatott beszélgetés közben ért?
Kezdem a tényekkel.
A Nyugat Rádió és az ISIS Rádió szervezésében, Vasvár önkormányzatának segítségével július utolsó hetében a Dévai Szent Ferenc Alapítvány tizenhét gyermeke és három nevelője nyaralt Nagymákfán. Böjte Csaba ferences szerzetes pártfogoltjai a Vasvár-Nagymákfai Erdei Iskolában kaptak szállást a várostól. A csapat tagjai az egy hét alatt megismerkedtek Vasvárral, Vas megyével és a Balatonnal is. A gyermekek Vasváron a belvárost nézték meg, majd a Nagy Gáspár Kulturális Központ és a Vasvári Múzeum vendégei voltak, végül a vasvári nap délutánja strandolással telt a Szentkút Fürdőn. A vacsorát, a finom csülkös vadpörköltet a nap végén a Petőfi Horgász Egyesület készítette el a csoport számára.
A tábor lakói pénteken Sárvárra kirándultak, a Sárvár Tourist & TDM Nonprofit Kft. meghívására. A csapat a Balatonhoz is elutazott, de jutott idő a Vasvár környéki települések fürdőzésre alkalmas tavainak felkeresésére is az egy hét alatt.
Feltűnő volt, hogy a gyerekek nagyon tisztelettudók, szófogadóak voltak. De ezzel együtt, tele voltak gyerekes energiával, játékossággal és vidámsággal. Ez azt üzente: nagyon jó helyen vannak ők ott messze Déván, ahol védelmet, szeretetet és jó nevelést kapnak, bármilyen nehéz élethelyzetből is indultak és kerültek az alapítványhoz.
Déván majdnem 200 gyermek lakik a Szent Ferenc Alapítvány apartmanjaiban, a családi „sejtekben”. Általában minden családban tíz gyermek él, a kétévestől a húszévesig. A gyermekekkel nevelőszülők élnek, akik magukkal vihetik saját gyermekeiket is a dévai apartmanokba. Így ezek a szülők igazgathatják nagyra nőtt „családjaikat”. A dévai alapítványnál csakis fiús vagy lányos családok vannak. Az élet az együttműködésre épül. Azaz mindenkinek van dolga, szerepe a család életében. A nagyobbak segítenek a kicsik ellátásában, de közösen takarítanak, végzik a ház körüli munkákat is. Hét közben az alapítvány konyhája főz a családoknak, ám hétvégén a „családanyák” maguk is főzőkanalat ragadnak. Kérdésemre, hogy mit szeretnek a gyermekek a legjobban, András Tünde, egy lányos, tízfős nagycsalád anyukája egyszerű választ ad: „mindent”. De mégis, a beszélgetés későbbi részében csak kiderült, mi is a „leg”, nem csak Tündééknél, hanem egy tízfős „fiús” családnál, Antal Hajnaléknál is. Az ünnepnapok nem maradhatnak: a szalmakrumpli avagy a hasábburgonya nélkül.
Apropó ünnepek: Ünnepek vannak hétköznap is, tudom meg Tündétől, amikor a kicsiket leteszik aludni, vagy szombatonként, mikor keresnek és találnak alkalmat a nagyobb kamasz lányokkal, hogy az emeleten „csajos” délutánt rendezzenek. Ezek lényege, hogy beszélgetnek egymással a kamasz lányokat érintő problémákról, gondokról, gondolatokról, kérdésekről. Tünde azt mondja, ezek az alkalmak arra a legjobbak, hogy korábban, a nehéz sorsok miatt lelkileg bezárkózott gyermekek kinyíljanak, bizalmuk legyen újra másokban.
Arra a kérdésemre, miként kerültek az alapítvány látókörébe a gyermekek, azt a válasz kapom, hogy az ok általában szociális. Vagy nem tudják a szülők eltartani a családot, vagy alkoholproblémák vannak a családokban, illetve az egyedülálló szülők nem tudják a gyermekeket ellátni.
Mindamellett, hogy az alapítványnál törekszenek arra, hogy gyermekek tartsák a vér szerinti családjukkal is a kapcsolatot, a felnőtt kort elértek jövőjéről is az alapítványi „család” gondoskodik. A nevelőanyák figyelik a gyermekek tehetségét és aszerint irányítják őket szakmaszerzés vagy felsőfokú tanulás felé.
A nevelőnők szerint a legnagyobb ajándék számukra az, hogy minden kirepült gyermekükkel tartják a kapcsolatot, többségük visszajár a családi ünnepekre, hogy a „nevelőnéninek” virágot, jó szót, köszönetet vigyenek újra, meg újra. Ez a legnagyobb jutalom, ami nélkül ők már nem tudják elképzelni a saját életüket sem – összegzik a beszámolót a Dévai Szent Ferenc Alapítvány mindennapjairól a kísérők, Tünde és Hajnal. pm
Külön köszönet fő támogatóknak: Vasvár Város Önkormányzata, Sárvár Tourist & TDM Nonprofit Kft., COOP Vasvár Kft., Rotapress International, Park Inn by Radisson**** Sárvár, TESCO Szombathely Hipermarket, Volltank Kft. Avia Szombathely Töltőállomás, Zalaco Zrt. Vasvári Szaküzlet, Illés Metál Kft., Sárvár Város Önkormányzata, Spirit Hotel Thermal Spa ***** Sárvár, Nádasdy Ferenc Múzeum, First Kft., Elamen Kereskedelmi és Vendéglátó Zrt., Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő, Kiss István vállalkozó, Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata, Vasvári Plébánia Karitasz Szervezete, Babati és Társa Kft. Körmend, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Vasvári Csoportja, Csillaghíd Alapítvány, Balatoni Villamoshajó Kölcsönző és Értékesítő Kft., Nagymákfáért Egyesület, Kardos László
Általános Iskola, Vasvári Petőfi Horgász Egyesület, Gourmet Pizzéria, Vasvár.