Vasváron a művelődési házban Egészség Konferenciát rendeztek szeptember 21-én. Mottó: „Jó szívvel az egészségért.”
A résztvevők már fél tíztől egészségügyi állapotfelmérésen estek át. A szűrést a Vas Megyei Szív Alapítvány KHE asszisztensei végezték, melynek végén mindenki kézhez kapta szűrővizsgálati lapját, melyből megtudhatta, mennyire egészséges, illetve a kóros eltérések igényelnek-e orvosi kezelést.
A konferenciát Kovács Tilda, Vasvár város alpolgármestere nyitotta meg. Kiemelte azokat a helyi civil szerveződéseket, amelyek sokat tesznek az egészséges életmódért. Jelesül említette a túrázókat.
MONSPART SAROLTA ELŐADÁSA
A konferencia vendége volt Monspart Sarolta ismert válogatott tájfutó, az OEFI osztályvezetője. Előadásában rámutatott a mozgás fontosságára, kiemelte az emberi szervezet zavartalan működéséhez nélkülözhetetlen energiaegyensúlyt, amelynek lényege, hogy a mozgásszegény életmódot folytató 21. századi ember sokkal több energiát visz be a szervezetébe, mint amennyit eléget aktív mozgással. Holott van szabadidőnk is. A nőknél napi 4 óra, a férfiaknál 4 és fél óra. Ennek ellenére aktív mozgással a nők napi 8 percet, a férfiak pedig csupán 14 percet töltenek. Megdöbbentő a felmérés azon eredménye is, melynek lényege, hogy lusta életmódot folytatunk, TV-nézésre napi 151 percet pocsékolunk el.
A felmérésekből az is kiderült, hogy a mai ember stressz-mentesen nem tud élni. Hiányzik a mindennapi élet problémáival való megbirkózás képessége. Meg kellene tanulnunk hogy más problémáját – bármennyire is érzékenyek vagyunk szociálisan – nem tudjuk megoldani. Helyette a sajátunkét próbáljuk megoldani, s szelektáljunk, állítsunk fontossági sorrendeket. Ami nem fontos, azzal ne foglalkozzunk, azon ne stresszeljünk!
Az előadó definiálta BAJ fogalmát is.
Biológiai szintű kártényezők +stressz
BAJ = ———————————————————————-
Támogató közösség + önértékelés + megküzdő képesség
Mindebből következik, hogy ami jó, az a nevezőben található. Nagyon fontos az önértékelés, a problémát megoldó képesség, a megküzdő képesség, és a támogató közösség, melynek legkisebb – egyszersmind legtámogatóbb sejtje – a család.
Felmérések igazolták, hogy a családban élők átlag életkora magasabb, mint a családban nem élőké. Ez különösen igaz a családos férfiakra, akik családfőként hajtanak családjukért, mégis 8 évvel tovább élnek azon férfitársaiknál, akik magányosak, nem családi közösségben élnek. De igaz a hölgyekre is, a családközösségben élő nők 4 évvel tovább élnek magányos társaiknál.
A mozgás elutasítása a mai „modern” általános iskolai képzésben gyökerezik. Heti 2 testnevelés órával nem lehet mozgáskultúrára nevelni.a gyermekeket. A szervezetbe táplálkozással bevitt kalória – a magyaros étrend miatt – igen magas. Egy sertésszelet 1300 kcal, ezt követően egy 88 kg-os felnőttnek legalább 4 órát kellene gyalogolni!!!
Lényeg a mozgás: gyaloglás, tánc, túra, kerékpározás, úszás, labdajátékok, stb.
DR KOZÁRY JUDIT ELŐADÁSA
Előadásában a helyettes regionális tiszti főorvos asszony szólt arról, hogy a Nemzeti egészségügyi Program keretébe illesztve indult el Vas megyében a Szívprogram. Ennek keretében felméréseket, vizsgálatokat végeztek, hogy átlátható legyen a megye egészségügy helyzete. A programot a Megyei Közgyűlés is támogatta, úttörő szerepet játszott ebben az idén elhunyt professzor Dr. István Lajos, aki hatalmas szervezőkészségével, nemzetközi tekintélyével vitte sikerre a vasi szívprogram ügyét. A 85-vesen elhunyt professzor úr munkája elismeréseként kapta meg a Széchenyi-díjat. E program lényege, hogy szeretnék csökkenteni a megbetegedések számát, rádöbbenteni az embereket a helyesebb életvitelre, életmódra, s csökkenteni a szív- és érrendszeri betegség miatt bekövetkező halálozások számát.
Sajnálatos tény, hogy a vasi életkor az EU-s átlagtól 6-8 évvel elmarad. Egy ma születő leány 78 évre, egy fiú 69 évre számíthat, a jelentős stressz- és rizikófaktor miatt. A férfiaknál a halál okát – több mint 50 %-ban – a szív- és érrendszeri problémák okozzák, ez nőknél 50% körüli. Vasvár adatai is kedvezőtlenek. E program célja, hogy azt minden kistelepülésen ismerjék meg az emberek!
PROFESSZOR DR. HORVÁTH BOLDIZSÁR ELŐADÁSA
Professzor úr előadásában a dohányzás káros hatásait elemezte igen plasztikusan. Egyben vitába is szállt az előző előadóval, mondván, hogy a szociális jólét alapvetően életmódjavító hatású, s a tőlünk nyugatra élők átlagosan 4-8 évvel élnek tovább, mint a Közép-Európában, Magyarországon élők. Kvázi nem csak a mozgástól, a lelki egyensúlytól függ az „emberi élet fonalának” hossza. Azok, akik megérték a 62-64 életévet, már közelítenek esélyeikben a nyugati életkor hosszához.
A dohányzásról elmondta, hogy a cigarettázás azért veszélyes, mivel olyan vegyi folyamatokat indít el a tökéletlen égéssel, amelynek következtében számos káros vegyület kerül a szervezetbe. Ezek egy része rákkeltő hatású, más része pedig a sejtek regenerálódását gátolja, illetve az apoptosis, a késleltetett, kóros sejthalál következtében a folyamat átfordulhat, s daganatos betegségekhez vezethet. Például tüdőrákhoz, méhnyak-rákhoz, szájüregi daganatos betegségekhez, gyomorbajhoz, stb. A tökéletlen égéskor CO szabadul fel, ha ezt belélegezzük, pláne letüdőzzük, szervezetünkben biztosan számíthatunk rendellenességre. Kimutathatóan a CO okozza az érelmeszesedést is. A nikotinistának komplex betegsége van. Nagyon veszélyes a passzív dohányzás is, hisz a dohányzóval egy légtérben tartózkodó is belélegzi a tökéletlen égésterméket, a cigarettafüstöt, amely káros a szervezetre.
A terhes anyák esetében legnagyobb problémát a placenta-elégtelenség, vagyis a lepényelégtelenség okozza, melynek következtében Magyarországon sok a sorvadtan született gyermek.
Az erős dohányzás csontritkuláshoz is vezethet!
Soha nem késő abbahagyni a dohányzást! Legalább 10 év kell ahhoz, hogy a dohányzásról leszokott személy szervezete „szeplőtlen legyen” – mondta zárásként professzor Dr. Horváth Boldizsár.
A délelőtt folyamán az előadók között köszönthettük professzor Dr. Nagy Lasjos osztályvezető főorvost, aki a koszorúér-betegségekről beszélt, kiemelve a zsíros, helytelen magyaros táplálkozást, a mozgásszegény életmódot és a stresszt.
Vasvár Szívprogramját Füzi Andrea, az egészségügyi Alapellátó Szervezet intézményvezetője ismertette hallgatóságával.
Népszerű kötelességének tett eleget Vízvári Sándor, aki a Oszkói Hegypásztirkör Vinotékájának kínálatából három vörösbort mutatott be. Ezek közül kettő Kőszegen termelt bor volt. De miért is fontos, hogy este elfogyasszunk 1-2 deciliternyi vörösbort? Azért, mert a vörösborban antioxidáns található, amely anyag meggátolja a szervezetben, az érrendszerben a rögképződést. A vörösborfogyasztó dél-európai államokban ennek hatásaként szinte teljesen ismeretlen a szívinfarktus.
A borkóstolóhoz a vendégek teljes kiőrlésű lisztből sütött olajmagvas: tök- és szezámmagos pogácsát fogyaszthattak, amelyet az óvoda munkatársai sütöttek.