2014.10.25. Egy hivatás fény- és árnyoldalai

Dr. Horváth Attila népművelő könyvbemutatója a könyvtárban
Az országosan elismert népművelő, dr. Horváth Attila „Fény-Árnyék – Egy hivatásról” című könyvének bemutatóját tartották a dr. Bendefy László Városi Könyvtárban október 8-án. A rendezvény házigazdája Gergye Rezső, a Nagy Gáspár Kulturális Központ igazgatója volt.
A könyv azért is kuriózum, mert népművelő kötetét ritkán vehetjük a kezünkbe. A könyv kultúrtörténeti emlékeket tartalmaz, emellett tényeket és történeteket a „fordulat évétől” az ezredfordulóig.
Dr. Horváth Attila a rendezvény elején megjegyezte, hogy a könyvtárban észrevette az egyik Vasvárról szóló kulturális kiadványt, amelyhez szintén „volt köze”. Hangsúlyozta: továbbra is számára az a turisztikai érték, amelyért a turista anyagi áldozatot vállal. Mint mondta, máig marketing szemlélettel is nézi a világot. Hiszi, hogy a turizmust és a kultúrát egymáshoz kell közelíteni. Elárulta, hogy a Kultúra Magyar Városa cím kitalálásában is szerepet játszott. Ő javasolta ennek a címnek az odaítélését Vass Lajosnak, aki 2002 és 2006 között volt a kulturális minisztérium államtitkára. Mint monda, öröm volt számára, hogy Vasvár az ötezer lélekszámnál kisebb városok kategóriájában 2005-ben elnyerte ezt a megtisztelő címet.
A rendezvény házigazdája Gergye Rezső, a Nagy Gáspár Kulturális Központ igazgatója volt. Feltette a kérdést: miért tartotta fontosnak dr. Németh Attila a könyv megírását? „Az idő múlásával több kollégával és másokkal is beszélgetve szóba kerültek szakmai múltunk érdekes és változatos eseményei, amelyeket saját tapasztalataink ékesítenek” – mesélte az író a jelenlévőknek. – „Többen is arra szavaztak, hogy ezeket a történeteket meg kellene írni. Kertész Róbert barátom javasolta, hogy emlékeimet írásba kell foglalni, meg kell örökíteni az utókor számára” – mondta az író.
A könyv a népművelő szakma történetét: társadalmi elfogadottságát, országos intézményesülését, sikerét és bizonyítható eredményeit tárja az olvasó elé. Az alkotó a népművelői tapasztalataihoz kapcsolódó személyes, valamint munkatársaival, barátaival megélt érdekes és változatos eseményeket foglalja írásba. Ezekből Gergye Rezső is felolvasott pár történetet. Egyiknél kiemelt egy mondatot, miszerint: „Úgy nevelt a falu, hogy nem volt róla tudomása.”
Dr. Horváth Attila megosztotta a könyvbemutatón megjelent barátaival, kollégáival szemléletét, miszerint a magas kultúra támogatására megy el a pénzek jelentős, akár 80 százaléka is. Ezekkel a lehetőségekkel a társadalom tagjainak csupán öt-hat százaléka él. Úgy hiszi, hogy a szegényebb réteg felé is jobban kellene nyitni. Hangsúlyozta a népművelők a nép oldalán állnak. Kifejtette: a kulturális igény kukafogalom, a kulturális szükséglet a lényeg.
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020