2011.10.22. Egyházi hírek

Mit jelent a teljes búcsú?

Mindenszentek ünnepéhez és Halottak napjához kapcsolódva az Anyaszentegyház teljesbúcsú-nyerési lehetőséget biztosít. Az év folyamán azonban többször is van erre módunk: az augusztusi és szeptemberi vasvári búcsúk, valamint a templomszentelési ünnep alkalmával.

Az átlagember azonban a búcsú fogalmához legfeljebb a céllövöldét, a ringlispílt vagy a dodgem-et tudja társítani. A szó igazi, vallásos értelme mára szinte teljesen feledésbe merült. Pedig ma a búcsújárás és a zarándoklatok reneszánszát éljük. A vallását gyakorló katolikus ember számára ma is sok búcsúnyerési lehetőség kínálkozik, mellyel segíthet önmagán vagy a tisztulás állapotában lévő lelkeken.

A búcsú az Isten színe előtt megbocsátott bűnök után járó, ideigtartó büntetés elengedése részben vagy egészben. Előbbi esetén részleges búcsúról, utóbbi esetben teljes búcsúról beszélünk. Abból kell kiindulni, hogy Isten egyszerre irgalmas és igazságos. Irgalmassága abban nyilvánul meg, hogy a bűnbánó embernek szívesen megbocsát, bármekkorát és bármennyit is vétkezett. Igazságossága azonban megkívánja a bűn elkövetésével járó következmény, vagyis a büntetés érvényre juttatását.

A keresztény ember, hogy bűneitől megtisztuljon és megszentelődjön, nincs egyedül. A szentek közösségében a hívek között, akár az égi haza lakói, akár a tisztulás állapotában vannak, akár a földi vándor-egyház tagjai, a szeretet állandó köteléke áll fenn, és lehetőségük van a lelki javak bőséges kicserélésére. A szentek közösségének lelki javait az Egyház kincstárának is nevezzük. Ez az Isten előtti végtelen és kimeríthetetlen érték, amelyet Krisztus engesztelései és érdemei jelentenek. Ebbe a kincstárba tartozik még a Boldogságos Szűz Mária és a szentek imádságai és jótéteményei. Ennek a kincstárnak a „kezelője” az Egyház. A búcsú tehát az Egyházon keresztül érkezik, mégpedig úgy, hogy a Krisztustól Péternek – és az egész Egyháznak – adott oldó-kötő hatalom következtében közbenjár a keresztény emberért, megnyitva számára ezt a kimeríthetetlen kincstárat.

A búcsúnyerés általános feltételei: a búcsú elnyerésének szándéka, egy meghatározott cselekedet vagy imádság elvégzése, a kegyelem állapotában kell lenni (azaz halálos bűntől mentesnek, ellenkező esetben szentgyónást kell végezni), szentáldozás, ima a pápa szándékára. Teljes búcsút lehet nyerni (a teljesség igénye nélkül): Mindenszentek hetében minden nap temetőlátogatással, az év minden napján pl. fél óra szentírásolvasással, öt tized rózsafüzér közösségi elimádkozásával, a karácsonyi és húsvéti pápai Urbi et Orbi áldással (mely televízión és interneten keresztül is érvényes), újmisés áldással.

A teljes búcsú napjában egyszer nyerhető el, és a tisztítóhelyen szenvedő lelkekért vagy önmagunkért ajánlható fel, de más élőért nem. Mivel a tisztulás állapotában lévő elhunyt hívek is a szentek közösségének tagjai, mi is segíthetünk rajtuk, megszerezve számukra a búcsúkat, hogy ezek következtében a bűneikért járó ideigtartó büntetésüktől megszabaduljanak.

Programjaink

  • Október 30-tól az esti szentmisék 18 órakor kezdődnek.

  • November 1-én, Mindenszentek főünnepén szentmisék délelőtt 10 és este 6 órakor lesznek a plébániatemplomban. Ezen a napon a Plébániahivatal zárva lesz.

  • November 2.: Halottak napja. Délelőtt 10 órakor a temetői templomban az összes elhunyt lelki üdvéért szentmisét mutatunk be. Utána az új síremlékek megáldatására lesz lehetőség. Este 6 órakor a plébániatemplomban is lesz szentmise. A Plébániahivatal ezen a napon szintén zárva tart.

  • Katolikus keresztények mindenszenteki és halottak napi megemlékezése nem merülhet ki csupán a sokszor pogányokra jellemző külsőséges temetői nyüzsgésben, hanem a szentmisét felajánló, imádságos kapcsolattartás is legyen meg elhunyt szeretteinkkel!

  • Akik Halottak napján meglátogatnak egy templomot vagy nyilvános kápolnát, teljes búcsút nyerhetnek. Feltételek: szentgyónás, szentáldozás, imádság a pápa szándékára. A látogatáskor egy Miatyánkot és egy Hiszekegyet kell imádkozni. Ez a búcsú elnyerhető a megelőző vagy következő vasárnapon és Mindenszentek ünnepén is.

  • Aki a temetőt ájtatos lélekkel látogatja, és legalább lélekben imádkozik a meghaltakért, november 1-8-ig teljes búcsút nyerhet a szokásos feltételekkel. Az év többi napján részleges búcsút lehet nyerni a temető meglátogatásakor.

  • November 5-én Szent Imre hercegre, a magyar ifjúság védőszentjére emlékezünk.

  • Szentmisék az Idősek Otthonában, novemberben: 10-én és 24-én, délelőtt 10 órakor.

  • November 12-én, szombaton a szombathelyi Székesegyházban délelőtt 10 órakor püspöki szentmisével ünnepeljük Szent Márton püspököt, egyházmegyénk szülöttét és védőszentjét. A püspök úr szeretettel várja a vasvári híveket is.

  • November 13-án este fatimai engesztelő imaórát tartunk. Program: ¼ 6-kor rózsafüzér, ¾ 6-kor loretói litánia, 6 órakor szentmise, utána engesztelő imaóra.

  • November 19-én, szombaton Sárváron rendezik meg a hagyományos egyházmegyei adventi családi lelki napot. Jelentkezni lehet a plébániahivatalban, november 13-ig.

  • November 20-án, Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepéhez kapcsolódva a szentmisék perselyadományait országosan a Karitász javára gyűjtjük.

  • November 27-én, Advent 1. vasárnapjával elkezdődik az új egyházi év, és a Karácsonyra való lelki készület ideje. Szombatonként egy-egy gyertyával többet gyújtunk meg az adventi koszorún.

  • November 28-tól, hétfőtől adventi hajnali szentmisékre hívjuk a híveket, reggel 6 órai kezdettel. Az ének szavával buzdítunk: „Ébredj, ember mély álmodból!”

  • A Szentatya imaszándékai november hónapban – Általános: Hogy a keleti katolikus egyházak tiszteletre méltó hagyományukat úgy ismerjék el és becsüljék, mint az egész Egyházat megillető lelki gazdagságot. – Missziós: Hogy az afrikai világrész Krisztusban megtalálja az erőt ahhoz, hogy megvalósítsa a kiengesztelődésben és igazságosságban való előrehaladást, amelyet az afrikai püspökök második szinódusa megjelölt.

  • A plébániahivatal a vezetékes telefonszámon (370-142) kívül ezentúl mobiltelefonon is elérhető (hivatali időben): 30/593-38-44. Hivatali idő: hétfőtől péntekig, 9-11.30 és 15-17 óra között.

Széchenyi2020