2011.07.23. Egyházi hírek

Légy áldott, Szent István király!

„Hol vagy, István király? Téged magyar kíván! Gyászos öltözetben teelőtted sírván” – énekeljük minden évben első apostoli királyunk ünnepén. Tőlünk, magyaroktól talán már megszokta a világ, hogy siránkozunk, panaszkodunk – még vigadozni is csak sírva tud a magyar -, s hogy pesszimistán látjuk magunkat, a világot.

Pedig annak a népnek, amelynek ilyen királya van, mint Szent István, semmi oka nem lenne a borúlátásra. Szent István két dolgot tudott nagyon jól: alapot vetni és építkezni. Sziklára, azaz Krisztusra épített országot, életet, egyházat, nemzetet. Nem csak a kőből épített templomokra volt gondja, hanem a lelkek templomát is jól meglapozta. Bár megtépázták az évszázadok és a gonoszság erői, a pokol kapui mégsem vesznek erőt rajta. „Újuljatok meg lélekben” – halljuk az ünnepi szentmise szentleckéjében. Ahogyan időnként templomunknak, úgy keresztény életünknek is megújulásra, restaurálásra van szüksége. Kezdjük magunkon a megújítást!

Igazi ünnepünk akkor lesz, ha levetjük magunkról a „gyászos öltözetet”, és felöltjük magunkra a megszentelő kegyelem köntösét. Akkor, ha felhagyunk az önsajnálattal, ha vállaljuk mindig és minden körülmények között magyarságunkat és kereszténységünket. Akkor, ha nem csak elméletben fogadjuk el Jézus Krisztust és igazságait, hanem merjük azok szerint élni életünket. Ebben segítsen minket égi közbenjárásával Szent István királyunk: „Jobbodra kérünk, amely ma is épen: légy közbenjárónk, szent király az égben, könyörülj újból e veszendő népen, jó atyaképpen!”.

Egyházi hírek

  • Augusztus 4-én Szent Domonkosra, a Prédikáló Rend megalapítójára, a rózsafüzér-imádság elterjesztőjére emlékezünk.

  • Szentmisék az Idősek Otthonában: augusztus 11-én és 25-én, délelőtt 10 órakor.

  • Augusztus 13-án, szombaton délután 3 órakor Főpásztorunk, dr. Veres András püspök úr megáldja a Szentkúton felállított, újonnan készült keresztúti stációkat.

  • A Nagyboldogasszony-búcsút augusztus 14-én, vasárnap tartjuk. Előtte szombaton este 7 órakor szentmise lesz, majd egész éjszaka virrasztás a plébániatemplomban. Vasárnap reggel 7 és fél 9 órakor lesz szentmise. A fél 9-es szentmisét Dr. Pem László atya, egyházmegyei zeneigazgató úr mutatja be. 10 órakor indul az ünnepi körmenet a temetői Nagyboldogasszony-templomba, majd fél 11-kor búcsúi szentmise szentbeszéddel. Főcelebráns és ünnepi szónok: Fekete Szabolcs Benedek püspöki irodaigazgató, szombathely-szőllősi plébános. Minden szentmise alatt (a temetőben is) szentgyónási lehetőséget biztosítunk a híveknek. Délután fél 3-kor a plébániatemplomban lorettói litániát éneklünk a Szűzanya kegyszobra előtt. Este 7 órakor is lesz szentmise.

  • Augusztus 15-én, hétfőn Nagyboldogasszony: Szűz Mária mennybevételének főünnepe. Katolikusok számára parancsolt ünnep! Vasárnapi miserenddel várjuk a kedves híveket. Az esti szentmise előtt lorettói litániát imádkozunk.

  • Augusztus 20-án, Szent Istvánt, első apostoli királyunkat ünnepeljük, vasárnapi miserenddel.

  • Esküvők augusztus hónapban: 6-án este 6 órakor Orbán Tamás és Pintér Ildikó, 27-én fél 6-kor Vaskó Ákos és Nyul Zsófia lépnek szentségi házasságra templomunkban.

  • Azok a gyermekek, akik a 2011/2012-es tanévben lesznek első osztályosok, iskolai hittanra a Plébániahivatalban írathatók be. A katolikus szülők házasságkötésük és gyermekük megkeresztelésekor is ígéretet tettek arra, hogy gyermekeiket katolikus módon nevelik. Ennek szerves része az iskolai hitoktatásban való részvétel is. A beíratást lehetőleg tanévkezdésig, személyesen valamelyik szülő vagy törvényes gondviselő tegye meg.

  • A szünidő, szabadság idején is tartsuk lelkiismereti kötelességünknek a vasárnapi és Nagyboldogasszony-ünnepi szentmisén való részvételt!

  • A Szentatya imaszándékai augusztus hónapra – Általános szándék: hogy az ifjúsági világnap, melyet Madridban tartanak, a világ minden fiatalját arra serkentse, hogy életét Krisztusba gyökereztesse és alapozza. Missziós szándék: hogy Nyugat keresztényei, a Szentlélek tevékenységére nyitott tanulékonysággal, újra találjanak rá hitük frissességére és lelkesedésére.

 

Zeng a harang hívó szóval – A harangozásról a nagymákfai harangmegáldás kapcsán

 

Július 3-án került sor az új nagymákfai temetői harang megáldására. Kovács Tilda polgármester-asszony köszöntője és avatóbeszéde után Kerszti Réka adta elő Dsida Jenő Harangszentelési imádság című versét. Ezt követően a harangot az Egyház hagyománya szerint Huszár Balázs káplán megáldotta. Énekkel közreműködött Kereszti László. Az ünnepség 11 órakor Jézus Szíve búcsúi szentmisével folytatódott az erdei iskolakápolnában.

A harang és a haragozás szokása szinte kezdettől fogva része a keresztény életnek és kultúrának. Megszólaltatása figyelmeztető jelzés imádságra, szentmisére való összejövetelre vagy valamilyen veszély (vihar közeledte, tűz stb.) hírüladására. A nyugati egyházban Sabinianus pápa (604-606) rendelte el, hogy nappal 4-szer adjanak jelt haragozással, és hívják a híveket imára. A keleti egyházban a harangozás 871-től terjedt el, amikor I. Orso velencei dózse 12 bronz harangot ajándékozott Baszileiosz bizánci császárnak (867-886), aki a Hagia Sophia külön e célra emelt tornyába helyezte el azokat. III. Callixtus pápa rendelete értelmében a déli harangszó Hunyadi János 1456. évi nándorfehérvári győzelmére emlékeztet, és az Úr angyala imádságra hív, idén éppen 555. éve. Valamilyen országos vagy helyi jelentőségű eseményre való kegyeletes megemlékezés okán van szokásban az ún. emlékharang: például a templom harangját adományozó személy halálának évfordulóján. Talán kevéssé köztudott, hogy Kőszegen minden nap 11 órakor annak emlékére harangoznak, hogy 1532-ben Jurisich Miklós várkapitány sikeresen védte meg a várat I. Szulejmán ostromával szemben.

A templomi haragozás hagyományos alkalmai: a szentmise kezdetekor, vasárnap és ünnepnapon háromszor (első, második és beharangozás), nagyobb ünnepek kezdetének jelzése, körmenetek alatt, megyéspüspök fogadásakor, az Úrangyala imádkozására, szentmisében úrfelmutatáskor, Jézus kereszthalála emlékére minden pénteken délután 3 órakor, kolostorokban az imaórák jelzésére, nagycsütörtökön és a húsvéti vigílián a szentmise Gloriá-ja alatt, valamint hívő halálakor és temetésekor.

 

Huszár Balázs

Széchenyi2020