Krepsz István festőművész tárlata a Castrumon
Legyen a vendégünk egy gondolatra! – invitálta látogatóit a minap a Nagy Gáspár Kulturális Központ Castrum Galériája. A hónap tárlata, Krepsz István Töredékek címet viselő kiállításának megnyitója azonban egy gondolatnál jóval többet adott; az alkotó Delacroix-tól kölcsönzött hitvallását idézve itt minden kép teljesítette kötelességét: ünnep volt a szem számára.
A megnyitó őszies hangulatú nyári estéjén Tóth Balázs alpolgármester házigazdaként köszöntötte az est résztvevőit, akik között jelen volt Veiger Csaba, hogy zenei aláfestéssel tegye hangulatosabbá a megnyitót, valamint Galambos Rita formatervező-művész, aki a közönség figyelmébe ajánlotta a tárlatot. Mint mondta: a most bemutatott anyagot már többször „bejárta”, ám mindig talált benne valami újdonságot, eddig fel nem fedezett mondanivalót. Az alkotásokon különleges módon keveredik a szürreális és reális világ, s kirajzolódik Krepsz István valamennyi alkotói korszaka. A kisteremben a művész által olyan nagyon kedvelt kék szín kerekedik felül, a sakk logikájával, a megelevenedő sakkfigurákkal karöltve. Ahogy az alkotó mondja, a tábla kockáiban játszódik az egész élet, mintegy sakkos meseként a királytól a parasztig. Az emberi viszonyok, sorsok, harcok köszönnek vissza a sakktáblákról. Másutt a centrifugális erő hatására meggörbül a tér, s a kép húzza, repíti tovább a nézőt a fény felé. Megjelenik a szakrális témakör, kétezer év távlatából megelevenítve a keresztény jelképeket. S közben a látogató számára átélhetővé válik az alkotó Réti Istvántól idézett gondolata: „a művészet annyiféle, ahány szemüvegen keresztül nézzük a világot.”
Mindezt megjelenítve Borbás György művészettörténész az alkotó munkásságát így öntötte szavakba: „A valóság képi mivoltának realisztikus ábrázolásán túl a látott világ elemeit konstruktív képszerkesztési módon újraértelmezve, lírai tartalommal megtöltve rendezi új egységekbe. Az így megfogalmazott konstruktív alkotásokon a színek hangulatteremtő nyelvén képsorozatokban meséli el gondolatait, megérzéseit. Máskor filozofikus gondolatokat fogalmaz meg a szürrealizmus nyelvén, ekkor a tárgyak, figurák megelevenednek, új dimenzióba, meseszerű világba kerülve illusztratív jelleggel mesélnek el emberi történeteket, érzelmeket.”
– Tanítok, festek, rajzolok, kiállítok – foglalja össze a tárlat körbejárása közben röviden mindennapjait Krepsz István. Mint mondja, a tanítás teremti meg számára annak a lehetőségét, hogy azt fesse meg, ami a lelkében megszületik, hiszen így nem válik kiszolgáltatottá a megrendelőnek. S miközben a mindennapokban a művészetek, irányzatok és az általuk közvetített érzelmek sokaságát adja át tanítványainak, azt is elárulja, nem tudna egyetlen alkotót megnevezni, sok művész közel áll hozzá. Inkább gondolatok, közvetített érzések fogják meg egy-egy művésztől, legyen az elismert, vagy éppen kezdő alkotó. Ezt a sokszínű gondolatvilágot tükrözi a Töredékek című tárlat is, amely tulajdonképpen egy vándorló törzsanyag, hiszen Krepsz István több csoportos és egyéni kiállításon bemutatkozott már a most Vasváron látható művekkel. A tárlat augusztus 7-ig látogatható a Castrum Galérián, majd novemberben Zalaszentgrót testvérvárosában, a németországi Germersheimben tekintheti meg a közönség. Addig is Krepsz István alkotásai elérhetőek az interneten: http://www.krepszistvan.hu/.
-vv-