2020.04.14. Dr. Pataky Pál háziorvost kérdeztük a koronavírus tüneteiről

Dr. Pataky Pál háziorvost kérdeztük a koronavírus tüneteiről és arról miért kell otthon maradni

 

Rengeteg információ zúdul ránk a koronavírusról. Dr. Pataky Pál háziorvost arra kértük, hogy a vasváriaknak lényegre törően fogalmazza meg: mik a vírus tünetei, melyek a legfontosabb óvintézkedések, mikor kell a háziorvost hívni és miért fontos is a közös áldozatvállalás.

 

–        Milyen tünetei vannak a koronavírus fertőzésének? Mi a különbség a koronavírusos fertőzés és az influenza között?

 

–        Az új Corona vírus-19-ben az a legszörnyűbb, hogy nagyon hasonlít a valódi influenzához. Felső légúti fertőzés: orrváladékozás, torokfájás, köhögés mellé magas láz társul. Mindenféle fájdalom, rossz közérzet, esetleg fulladás a leggyakoribb kezdő tünetek. Magas láz nélkül szinte biztosan kizárható mindkét betegség. Hosszabb lefolyású, súlyosabb szövődményekkel jár. „Hatékonyabban” fertőz, de ehhez az is hozzájárul, hogy még részleges védettségünk sincs. Mindkettőre jellemző, hogy cseppfertőzéssel terjednek és nincs ellenük gyógyszer. Csak megelőzni lehet. Az influenza elleni védőoltás közel 100 %-os védettséget ad, a koronavírus ellen azonban jelenleg még nincs védőoltásunk.

 

–        Mik a legfontosabb óvintézkedések?

 

–         Kifejezetten fontos az emelt szintű személyes higiéné, az emberek közötti kontaktus minimalizálása térben és időben. A védőeszközök helyes használata, az elérhető sebészi szájmaszk, gumikesztyű az előbbiekkel kiegészítve közel 80%-kal csökkenti a fertőzés rizikóját. Hangsúlyozni szeretném, hogy 100 %-os védelem nincs. Mindemellett nagyon fontos az immunrendszerünk lehető legjobb formába hozása. Gyakori szellőztetés, sok friss levegő, a körülményeknek megfelelő ruházat viselése, vitamindús, egészséges táplálkozás, bő folyadékfogyasztás, dohányzás mellőzése stb. növelheti az esélyt a fertőzés elkerülésére illetve a szövődmények csökkentésére.

 

–        Fontos a szájmaszk, kesztyű használata?

 

–        A szájmaszkot, kesztyűt rendszeresen cserélni kell. A fertőzött eszközöket, papírzsebkendőt szemetes zsákba helyezve kell a kukákba dobni. Különböző felületeken, a vírusnak kedvező körülmények között a légutainkból kikerülő cseppekkel napokig fertőző képesek lehetnek. A vírus szerkezete olyan, hogy a hétköznapokban használt szappan és a szokványos fertőtlenítőszerek is károsítják. Ezért fontos bőrünk, környezetünk rendszeres tisztántartása, fertőtlenítése.

 

–        Mikor kell hívni a háziorvost?

 

–        Ha valaki influenza szerű tüneteket észlel magán vagy a hozzátartozóin, elsősorban a háziorvosával konzultáljon telefonon, illetve az orvosi ügyelettel. Próbáljon mindenki a lehető legpontosabb információkat adni a panaszokról, a körülményekről, mert így kaphat helyes válaszokat. Csak együttes erőfeszítéssel tudunk jó döntéseket hozni. Higgyék el, a személyes vizsgálat hiánya, diagnosztikus eszközeink, lehetőségeink beszűkülése az egészségügyben dolgozókra is igen nagy terhet ró. Ehhez az új helyzethez mindenkinek felelősségteljesen kell hozzáállni.

 

–        Miért kell otthon maradnunk? Lehet tudni vasvári koronavírus fertőzöttről? (szerk: az interjú napján: március 24-én)

 

–        Vasváron még nincs ismert új Corona vírus fertőzött. Néhány polgártársunk járványos vidékről hazajőve hatósági illetve önkéntes karantént volt kénytelen elviselni. Tüneteik nincsenek, nem betegek. Vas megyében is csak két igazolt fertőzésről tudok. Sokan azt állítják, hogy még csak a járvány elején tartunk. Én az optimisták közé tartozom. Az ország felelős vezetése időben, mások hibáiból tanulva, meghozta a helyzetnek megfelelő intézkedéseket. Ezekhez illesztette városunk vezetése is a szükséges, arányos korlátozó intézkedéseket. Sajnos, senki nem tudja, hogy ezeket meddig kell fenntartani. Ilyen mérvű járvány a spanyol nátha óta nem volt. Életkörülményeink is óriásit változtak. Mindezeket figyelembe véve mindenkit kérek, fegyelmezetten, józan eszére hallgatva óvakodjon az igen sok fél és hamis információtól. A lehető legpontosabban tartsák be a mindnyájunk érdekébe hozott, hozandó védő-óvó rendszabályokat. Közös erőfeszítéssel, áldozatvállalással lehet és tudjuk minimalizálni az élet, egészség, pszichés és anyagi veszteségeinket.

Széchenyi2020