Közel félmilliárd forintot nyert a város geotermikus energiahasznosításra
Vasvár 476 millió forintot nyert el geotermikus energiahasznosításra. A szükséges 80 millió forint önerő rendelkezésre áll. A beruházásnak köszönhetően egy év múlva már termálvízzel fűthetünk.
V. Németh Zsolt, a térség országgyűlési képviselője sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a XXI. században új korszak nyílik: az emberiség visszatér a földi lét alapjaihoz: a talaj, a víz, a levegő, az energia, valamint az ezekhez való hozzáférés válik a legfontosabbá. Alapkérdés: az energiatakarékosság, a megújuló energia fokozott felhasználása, a meglévő saját erőforrások előtérbe helyezése, valamint az ellátásbiztonság és a versenyképesség. Jelenleg a kőolaj 80%-a, a földgáz 83 %-a az országhatáron túlról érkezik. Az EU programja szerint a cél az, hogy a megújuló energiák felhasználási aránya 2020-ra minél magasabb legyen. Magyarország számára ezt az arányt 13 százalékban határozta meg, ám hazánk ennél többet, 14,65 százalékot vállalt. Ennek egyik eszköze az Új Széchenyi Terv, amely 11,5 milliárdos forrással jelent meg. Mint azt a képviselő ismertette: az alternatív energiaforrások, különösen a nap, a geotermikus energia és a bioenergiák terén bőségben vagyunk. A sikerhez azonban az anyagi lehetőségeken kívül szellemi és lelki erőforrásokra is szükség van. Mint mondta: Vasváron ez rendelkezésre áll. Bizonyíték erre, hogy az önkormányzat „Geotermikus energiahasznosítás korszerűsítése és bővítése Vasváron” című KEOP-os pályázata 475 millió 581 ezer 120 forintos támogatásban részesült. A beruházás összköltsége 559 millió 507 ezer 200 forint.
Kovács Tilda polgármester örömét fejezte ki amiatt, hogy a város közel félmilliárd forintot nyert el geotermikus energiahasznosításra. Mint mondta, nagy siker és öröm minden itt élő polgár számára, mert megvalósulhat egy álmunk:egy év múlva már termálvízzel fűthetünk.Tájékoztatása szerint: régóta szerették volna már kihasználni a város alatt – szerencsés módon – adott geotermikus energia lehetőségeit. Csupán megfelelő pályázatra vártak. Leszögezte: a szükséges 80 millió forint önerő rendelkezésre áll. Elmondta: a beruházással sokkal olcsóbbá válik a lakosság és az intézmények távhő ellátása, valamint a vállalkozások is ugyanazon az áron kapják az energiát, csatlakozhatnak a rendszerhez. Az egyes háztartásokban a beruházás nem igényel semmilyen plusz költséget. Gázt csak tartalékként tart majd a város, tartályban, esetleges meghibásodás esetére. A rendszer mínusz 20–25 fokig bírja a terhelést. A polgármester hozzátette: a fűtésköltségek jelentős csökkenéseaz ittmaradást és az ideköltözést erősítheti, valamint vonzó lehet a város fejlődését szolgáló, további beruházások számára. Egészségesebb lesz a környék, és még tisztább a levegő. Az önkormányzat szempontjából is rendkívül gazdaságos a megoldás, mert eddig a távfűtéssel veszteségeket termeltek. A beruházás önrésze öt-hat éven belül megtérül.
A városban működő távfűtési rendszer a 4.600 fős település lakásainak 18 %-át, valamint az önkormányzati intézményeket látja el. A fűtőműveknek tulajdonosa és üzemeltetője az 1992-ben, Körmend, Szentgotthárd és Vasvár városok önkormányzata által alapított Régióhő Regionális Távhőszolgáltató Kft. Vasváron a hőszolgáltatáshoz eddig nagymértékben földgázt vásároltak, mellette kismértékben geotermikus energiát is vételeztek az egyik fűtőműben. A város határában 1963-ban fúrták meg, majd 1975-ben képezték termálkúttá a ma is használt kutat. A pályázattal az önkormányzat célja az volt, hogy a város alatt meglévő geotermikus energia lehetőségeit kihasználva a szakmai javaslatok alapján teljes körűen környezetkímélő megújuló energiával helyettesítsék a fosszilis energiahordozókat. Így a jelenleg működő két távfűtési kört megújuló energiával fogják ellátni. Mint mondta: a környezeti hatások mellett javulni fog a távhőszolgáltatás versenyképessége is. A kitermelt termálvizet a hasznosítás után a jelenlegi jogszabályoknak megfelelően visszasajtolják. A meglévő kutat használják majd erre, annak érdekében, hogy a használt termálvíz visszajusson azokba a mélyrétegekbe, ahonnan származik. A létesítendő új kutat a szakközépiskolánál lévő parkoló területén fúrják meg.
A projekt célkitűzése az, hogy a földgázfogyasztást a lehető legteljesebb mértékben váltsa ki a helyben feltárható termálvíz energiája. A beruházás a pályázat benyújtásától, 2013 februárjától számított két éven belül valósul meg. A támogatási szerződést a tervek szerint 2014 januárjában írják alá.