A jubileumra elkészül a helytörténeti anyagot bemutató látványraktár
Fennállásának 60. évfordulóját ünnepli idén a Vasvári Múzeum. A jeles jubileumra elkészül az a látványraktár, amelynek tárlóiban méltó helyet kapnak a Németh Antal által alapított helytörténeti gyűjtemény legszebb darabjai.
– A helyi múzeum megszületésének gondolata 1948-1951 között folytatott vasvári régészeti kutatásoknak köszönhető. A káptalani templom maradványait kutató munkákat ugyanis figyelemmel kísérte egy lelkes lokálpatrióta, Németh Antal, aki ekkor már figyelemre méltó, saját régiség-gyűjteménnyel rendelkezett – mondja dr. Zágorhidi Czigány Balázs, a múzeum igazgatója. Így Németh Antal kezdeményezésére 1951-ben mint Járási Múzeum nyitotta meg kapuit a mai intézmény elődje. Az egykori múzeumban – amely eredetileg a volt szolgabírói hivatal, a korabeli kultúrház épületében kapott helyet – az előkerült régészeti leletanyag mellett az alapító saját gyűjteményét is láthatta a közönség. Németh Antal korábban mint a Vasvári Újság alapítója és első szerkesztője újságcikkekkel, történelmi sorozatokkal, a múzeum megalapítása után pedig lelkes tárlatvezetésekkel igyekezett megismertetni a városlakókkal a helytörténetet, közös üggyé tenni a régiségek, történeti emlékek gyűjtését. Munkája nyomán gyűlt össze az az anyag, amely ma is a múzeum helytörténeti gyűjteményének magját alkotja. Németh Antal 1965-ben bekövetkezett haláláig igazgatta a kezdeményezésére életre hívott intézményt, majd munkáját Szakály János, helyi történelemtanár folytatta mint a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságának tiszteletdíjas külső munkatársa.
– A volt szolgabírói hivatal épületéből aztán a 60-as években a múzeum átköltözött a kolostorépületbe, ahol – szükséglakások között – előbb egy, majd később két helyiséget kapott meg az intézmény. A múzeum sorsa ettől kezdve összefonódott a kolostoréval. 1975-ben aztán Szakály János kezdeményezésére az emeleti szint egyik szárnyát teljes egészében a múzeum rendelkezésére bocsátották, ahol új állandó kiállítás létesült, raktárak kaptak helyet. Ekkor Barbalics Imre személyében szakalkalmazott került az intézmény élére, amely mint ún. kismúzeum a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságának tagintézménye lett. Az 1980-as évek végére az épület és a múzeum is válságos helyzetbe jutott és ideiglenesen be is zárt. Az intézmény újjászervezése 1991-ben indult meg, amelynek igazi lendületet aztán a millenniumi ünnepségek adtak. 2000-2001-ben a város történelmi adottságait (Vas vármegye történelmi székhelye) és az épület jellegét (Magyarország legrégebbi ma is álló domonkos kolostora) kihasználva két új kiállítás készült: a Vas vármegye középkori történetét bemutató Kapuk a múltba című megyetörténeti és A Domonkos rend Magyarországon című rendtörténeti kiállítás – teszi hozzá az igazgató.
A pályázati sikereknek köszönhetően az intézmény fejlődése az elmúlt két évtizedben töretlen volt. E folyamat során azonban háttérbe szorult a helytörténeti gyűjtemény, amely az évforduló kapcsán újra méltó teret kap.
– A legutóbbi pályázati programunknak köszönhetően befejeződött a kolostorépület tetőterének berendezése, s ezzel lehetőségünk nyílt a helytörténeti anyag elhelyezésére és bemutatására. A tetőtér egyik helyiségében úgynevezett látványraktár létesült, amely olyan, a látogatók számára is nyitott raktárt jelent, ahol nagyobb mennyiségű tárgyat szoktak tematikus rendbe elhelyezve bemutatni. Németh Antal gyűjteménye mellett itt kap helyet az az anyag is, amely az elmúlt évtizedekben került a Vasvári Múzeumba. A búcsújárás történetét őrző emléktárgyak, emlékképek, a mesterségek emlékeit felelevenítő tárgyak mellett jelentős szép néprajzi és értékes egyházi anyag is otthonra talál itt – hangsúlyozza dr. Zágorhidi Czigány Balázs.
A látványraktárt hamarosan a nagyközönség is birtokba veheti: a megnyitó egyben jubileumi rendezvény is lesz, amely alkalmat ad arra, hogy a város és az intézmény Németh Antal munkásságáról is méltó módon megemlékezzen.
-vv-