2011.07.28. Hegyháti Nyár: közösség- és forrásteremtés a helyi értékekre támaszkodva

A Hegyhát augusztusi programkínálata új színt öltött: az idén krisztusi korba lépő eseménysor Hegyháti Nyár néven várja a látogatókat. A szervezők a hangsúlyt továbbra is a közösségfejlesztésre helyezik, megteremtve annak a lehetőségét, hogy a térségben élők felfedezzék egymás rejtett értékeit, s ha kell „kicseréljék” azokat. Forrást és közösséget is teremtve ezzel.

 

– A Hegyháti Napok programsora az elmúlt évek során időben és térben is tágabb lett, megváltozott – kezdi a beszélgetést Gergye Rezső, a Nagy Gáspár Kulturális Központ igazgatója. Az új elnevezés jelzi, hogy a kistérség települései közösen kínálják értékeiket, kulturális programjaikat, s előremutat a következő esztendők terveire is. Jövőre a nyári hónapok teljes kínálatát öleli majd fel a Hegyháti Nyár elnevezésű programsor – hangsúlyozza. A tervek már készen állnak, a megvalósítást azonban több tényező is befolyásolja.

– Sajnos ma a mindenütt jelen lévő anyagi bizonytalanság miatt nagyon nehéz tervezni, s ez a kultúra minden területére kihat. S ha már a mi krisztusi korba lépő rendezvényünknél tartunk, látnunk kell, hogy anyagi téren elindultunk a Golgotára vezető út felé. S ha tágítjuk a kört, tagadhatatlan, hogy a kultúrát is a keresztre feszítés helyszíne viszi az az út, melyen most jár. S ha a megfeszítés be is következik, szem előtt kell tartunk, hogy azt a feltámadás követi; így a szervezőknek teljesen máshogy kell a megvalósításhoz kezdeniük. Ám a változtatáshoz nem kell feltalálniuk a spanyolviaszt, mindössze újra kell értelmezniük, tudatosabban kezelniük az önkéntesség, összefogás, együttműködés fogalmát és a helyi értékeket – mondja az igazgató, s hozzáteszi: ez a folyamat már elindult – köszönhetően részben a Hegyháti Toborzónak – s a hegyháti falvak körében a helyi értékek cseréje egyre nagyobb teret nyer. Ez pedig forrás és közösségteremtő erő is egyben. A kistérség községeiben, kulturális csoportjaiban, kis közösségeiben rejlő tudás párosítva azzal a csekély anyagi forrással, mely egy-egy rendezvényre fordítható, megvalósítható, sőt fejleszthető is egy-egy rendezvény. Ráadásul a készen vásárolt produkciók helyett egy olyan érték születik, melynek a közösség is tevékeny részese. Emellett a mai helyzetben még egy kiveszendőben lévő, az elmúlt évtizedekben degradált kifejezést, fogalmat is újra kell értelmezni, ez pedig a kaláka. A civil szervezetek, intézmények, közösségek összefogva megvalósíthatják egy-egy rendezvény fellépőinek megvendégelését, vagy akár elszállásolást – mondja. – S lehet, hogy ez a nehezebb út, s jóval több munka, energia, mint telefonon megrendelni egy celeb félmilliós műsorát, ám hosszú távon anyagilag, kulturálisan és közösségfejlesztésben egyaránt megtérül a befektetett energia. Mindez a nyár teljes egészére időben és térben elosztva, egységbe szervezve még változatosabbá, tartalmasabbá teheti a Hegyháti Nyár programsorát. Az pedig külön öröm – hangsúlyozza az igazgató, hogy a döntéshozók is egyre nagyobb szerepet szánnak a helyi termékeknek, értékeknek, s ez a törvényi szabályozásban is megjelenik.

– Emellett nagyon fontos szem előtt tartani, hogy a közművelődés nem egyenlő a rendezvényszervezéssel. A közművelődés feladata ugyanis a közösség fejlesztése, s ez az, amiről szólnia kell a Hegyháti Nyárnak, teszi hozzá Gergye Rezső.

E tendencia erősítése, a helyi értékek előtérbe helyezése mellett e nyár is tartogat meglepetéseket, s visszatérő vendégeket: Schrammel Imre, Kossuth-díjas keramikusművész kiállítása, Pálfy Margit színművész lírai estje, vagy épp a Falvak Kultúrájáért Alapítvány fafaragó tábora egy-egy további különleges színfoltja lesz az augusztusi programsornak.

-vv-

Széchenyi2020