megbízott országos tiszti főorvos asszony 2012. június 30-án 00.00 órától, július 4-én 24.00 óráig III. fokozatú hőségriasztást adott ki.
Lakossági tanácsok hőséghullám idejére
Kerüljük a meleget! | Fontos megjegyzések |
Napközben tartsa az ablakokat csukva, használjon függönyt vagy egyéb sötétítőt. Lehetőleg éjszaka szellőztessen. Csak a szükséges mértékben használja az elektromos készülékeket (még a világítást is). Ha van légkondicionáló berendezése, ennek működtetése idején tartsa csukva az ajtót és az ablakot. | Hőhullámok idején, amikor a külső hőmérséklet 35-39 oC közötti, az ideális belső hőmérséklet 28 fok körüli, nem javasolt a túlzott légkondicionálás. A ventillátort csak rövid ideig lehet használni, mivel kiszárítja a szervezetet. Fontos a fokozott folyadékpótlás. |
Ha a fent említettek nem valósíthatók meg, lehetőség szerint töltsön el legalább 2-3 órát légkondicionált helyen. | |
Kerülje a megterhelő fizikai munkát, tartózkodjék árnyékban a legmelegebb órákban. | |
Már most gondoljon arra, hogyan hűtheti lakását a jövőben („hideg” festék, párologató, zöld növények). | |
Tartsa testhőmérsékletét alacsonyan és fogyasszon sok folyadékot, előzze meg a kiszáradást. | Ha elindul otthonról, vigyen magával 1 liter vizet! |
Gyakran zuhanyozzon vagy fürödjön langyos vízben. | |
Használjon vizes borogatást, hűtse lábát langyos vízben. | |
Viseljen világos, természetes alapanyagú, bő ruhát. Ha a napra megy, viseljen széles karimájú kalapot és napszemüveget. | |
Rendszeresen fogyasszon folyadékot, ne várja meg, míg szomjas lesz! Ne fogyasszon alkoholos és magas cukortartalmú és koffein tartalmú ital! | Pótolja az izzadással elvesztett sót is! A vízivás sópótlás nélkül veszélyes lehet. Ne feledje: az alkoholos és cukros italok vizet vonnak el a szervezetből, fokozzák a szomjúságot, a koffein vízhajtó hatású! |
Ha rendszeresen szed gyógyszert, kérdezze meg kezelőorvosát, hogyan befolyásolják a gyógyszerek a folyadék szükségletet. | A lázas betegekre különösen oda kell figyelni. Fokozattan ügyeljünk a lázas gyermekek folyadékpótlására! |
Ellenőrizze testhőmérsékletét! | Fontos tudni, ha a testhőmérséklet 38 fok fölé emelkedik, az már káros az egészségre.
39 fok felett – hőguta alakulhat ki. 40 fok felett – életveszélyes állapot. |
Tárolja gyógyszereit megfelelő hőmérsékleten! | Ha a szobahőmérséklet 25 fok fölé emelkedik, célszerű a gyógyszereket hűtőben tárolni akkor is, ha ez nincs ráírva a dobozra. |
Keresse fel orvosát, ha krónikus betegségekben szenved, vagy többféle gyógyszert szed! Ha bármi szokatlan tünetet észlel, azonnal forduljon orvoshoz! |
Mennyi folyadékpótlásra van szükség?
„Fogyasszon sok folyadékot” – ez azt jelenti, hogy annyi vizet pótoljon, amennyi a vizelettel és izzadással elveszített víz mennyiség másfélszerese.
Hőség idején akkor is kell folyadékot fogyasztani, ha ne érezzük magunkat szomjasnak. Ez különösen igaz idős korban, akik kevésbé érzik a szomjúságot.
A „tiszta” víz túlzott fogyasztása súlyos Na hiányhoz vezet, potenciálisan előidézhet stroke-ot vagy halált is. Ez megelőzhető, ha az italba konyhasót és egyéb oldható anyagokat keverünk (20-50 mmol-t literenként). Ezzel megelőzhetjük a vizelettel történő túlzott folyadékvesztést és elősegítjük a folyadékegyensúly helyreállítását.
Az idős és beteg emberek számára egyéni szinten kell tanácsokat adni a folyadékfogyasztással kapcsolatban az egészségi állapotuktól függően.
Az egyéneket a következőképpen kell csoportosítani:
egészséges idősek,
a stroke-os, magas vérnyomásban, diabetesben, coronaria betegségben, veseelégtelenségben és dementiában szenvedők csoportja.
Hogyan védekezzen az UV – sugárzás ellen?
UV index 0 – 2,9: gyenge sugárzás
A sugárzás nem jelent veszélyt az átlagember számára, kivéve a csecsemőket, és a nagyon érzékeny bőrűeket.
Napozás: Kb. 35 perc javasolt, érzékenyebb bõrűeknek és kisgyerekeknek ennél is kevesebb; 11 óra elõtt, ill. 15 óra után ennek kétszerese is megengedhetõ.
Ajánlások:
Viseljen napszemüveget a verőfényes napokon. Télen a friss hó megkettőzi az UV sugárzás erősségét.
Ha könnyen leég, ne járjon fedetlen bőrfelülettel, és használjon napvédő krémet
Ügyeljen a következőkre: a hó és a vízfelület visszaveri a napsugarakat. A síelők és a fürdőzők fokozottan gondoljanak erre. Hordjanak napszemüveget és használjanak legalább 15-ös faktorú napvédő krémet! Azt a bőrfelületet fokozottan védje, ami ki van téve a visszavert sugárzásnak: pl. áll, orr alatti területek.
UV index 3 – 4,9: mérsékelt sugárzás
Alacsony veszélyességi szintet jelent.Leégési idő: az érzékeny bőrűek 45 perc alatt leéghetnek
Napozás: Kb. 25 perc javasolt, érzékenyebb bõrûeknek és kisgyerekeknek ennél is kevesebb; 11 óra elõtt, ill. 15 óra után ennek kétszerese is megengedhetõ.
Ajánlások:
Szabadban tartózkodva ne hagyja fedetlenül bőrét!
Hordjon UV-szűrös napszemüveget
Használjon napvédő krémet!
UV index 5 – 6,9: erős sugárzás
A védtelen bőrfelület számáraemelkedett kockázatot jelent, az érzékeny bőrűek 30 perc alatt leéghetnek.
Napozás: Kb. 20 perc, érzékenyebb bõrűeknek és kisgyerekeknek ennél is kevesebb; 11 óra elõtt, ill. 15 óra után ennek kétszerese is megengedhetõ.
Ajánlások:
Lehetôleg minél kevesebbet tartózkodjon napon 11-15 óra között
Fedetlen testrészeit védje fényvédő krémmel Legalább 15-ös faktorszámú napvédő krémet használjon.
Hordjon SZÉLES KARIMÁJÚ kalapot, védje szemét napszemüveggel!
UV index 7,0 – 7.9: nagyon erős sugárzás
A védtelen bőrfelület számára magas kockázatot jelent. A leégési idő 20 perc. Legalább 15-ös faktorszámú napvédő krémet használjon. Hordjon SZÉLES KARIMÁJÚ kalapot, védje szemét napszemüveggel!
Napozás: 11 óra előtt és 15 óra után tartózkodjon a napon, maximum 20 percig
Ajánlások:
Feltétlenül szükséges védekezni a leégés ellen!
Javasoljuk, hogy ilyenkor árnyékos vagy fedett helyen tartózkodjon 11 és 15 óra között
Széles karimájú kalap, napszemüveg, napernyõ, a fedetlen testrészekre fényvédõ krém alkalmazása feltétlenül szükséges. Használjon legalább 15 faktoros napvédő krémet, kétóránként kenje újra bőrét!
Ne csak a strandon védje magát, városnézés, bevásárlás közben is használjon napvédő krémet, öltözzön megfelelően, védje vállát, karját, lábát.
Ne feledje: A fényvédők helytelen használata fokozza a bőrrák kockázatát! Ahhoz, hogy a gyár által garantált fényvédelem meglegyen, viszonylag jelentős mennyiséget kell felkenni a bőrre a krémből négyzetcentiméterenként. Esztétikai okokból ez azonban rendszerint nem történik meg. Így nagyon kevesen használják előírás szerint a fényvédőket, de abban a tudatban tartózkodnak a napon, hogy megtették a szükséges óvintézkedést. Csökkenti a védelmet az is, hogy a fényvédő krémet napközben letöröljük, leizzadjuk, vagy fürdés után nem kenjük be magukat újra. A téves biztonságérzet miatt a fényvédőt használók többet vannak kint a napon, kevésbé védekeznek máshogy is, mint akik már eleve kerülik a túlzott napozást, így számukra nagyobb a leégés, és a bőrrák kialakulásának kockázata!
A fényvédelemmel kapcsolatban tehát ma már nem a fényvédő kenőcsök használata áll az első helyen, hanem a napfény fizikai kerülése, a ruházattal, kalappal és egyéb módon való védekezés, és csak ezután jönnek a fényvédők.
A helyes magatartás tehát: ésszerűen kerülni a napot, ismerni bőrtípusunkat és ennek megfelelően napozni.
UV index 8,0 felett: extrém sugárzás
A 8.0 feletti UV index nagyon nagy kockázatot jelent akkor, ha nem védekezünk. Ilyen mértékű sugárzás hazánkban ritkán fordul elő, de extrém sugárzásra kell felkészülni a tengerparton és magas hegyekben nyaralóknak!
Ajánlások:
Legyen különösen elővigyázatos! A nem kellően védett bőr nagyon gyorsan, 10 perc alatt leég.
11 és 15 óra között ne tartózkodjon a napon, keresse az árnyékot, ne hagyja fedetlenül bőrét, viseljen széles karimájú kalapot és napszemüveget, használjon legalább 15-ös faktorú napvédő krémet, amit vastagon kenjen bőrére, kétóránként kenje újra bőrét. Ne csak a strandon védje magát, városnézés, bevásárlás közben is használjon napvédő krémet, öltözzön megfelelően.
Az ország aktuális UV-B sugárzási adatai megtalálhatók az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján (www.met.hu).
(forrás: www.antsz.hu)
A beltéri hőmérséklet csökkentése meleg időben
Hogy a belső hőmérsékletet fenntartható módon csökkentse, különböző közép- és hosszútávú lehetőségek közül választhat abból a célból, hogy az épületek felületének hővisszaverő képességét fokozza:
hűtőfesték (a világos felületek sokkal alacsonyabb felszíni hőmérsékletűek, mint a sötétek),
színezett, magas fényvisszaverő képességű burkolófelületek,
természetes visszaverő anyagok (például zöldtető).