2014.05.28. Interjú a Polgármester Asszonnyal

„ …Szeretnénk megmutatni a helyieknek és a Vasvárra látogatóknak: milyen értékei vannak a városnak gazdasági szempontból is.”- beszélgetés Kovács Tildával, Vasvár polgármesterével.
Vasvár polgármesterét, Kovács Tildát arra kértük, hogy foglalja össze: Hol tart jelenleg gazdasági fejlesztések, munkaerő piaci kínálat szempontjából a város. Vasvár első emberével arról is beszélgettünk: miben segíti az önkormányzat vállalkozóit.
– Beszéljünk arról először: Milyen területet kínál a város a letelepedni szándékozó cégeknek, vállalatoknak?
– Mielőtt ezt részletezném, fontos beszélnünk Vasvár gazdaságának, iparának helyzetéről is. A város vállalkozói, szolgáltatói, céges szektora 2014-re nagyon szép eredményeket ért el. Pedig mindannyian tudjuk, hogy nagyon mélyről indultunk. A rendszerváltásnál és a gazdasági válság következtében a teljes könnyűipar megszűnt a városban. Aztán szép lassan újraépült a rendszer. A HP Magyarország Kft., a PNH Kft., a köznyelvben csak magkereskedésnek és malomnak nevezett Karintia Kft., a Fukszberger Méhészet, a Polgár Lakatos és Gumiipari Kft., a Vasvár és Vidéke ÁFÉSZ időközben a város meghatározó foglalkoztatójává váltak, és más vállalkozások is sorra alakultak a térségben. De fontos megemlíteni a mezőgazdasági cégeket, szolgáltatókat, útépítőket is, akik ugyan nem tudnak százasával munkavállalókat alkalmazni, de a tőlük kapott iparűzési adótétel is jelentős. Egyszóval: Minden vállalkozói szektor fontos a városnak. A településen tapasztalható minőségi és infrastrukturális javulás nekik is köszönhető összességében.
– Nézzük az ipari park kínálatot!
– Nálunk nincs ipari park. Iparterület annál inkább. A PNH Kft. üzemcsarnoka is erre az ipari részre épült. Mellettük épül egy vasösszeszerelő cég csarnoka is. Örömömre szolgál, hogy a korábban egy autóbontó számára megvásárolt területet is új gazdára talált most. Egy PET palackokat újrahasznosító befektető vásárolta meg azt. Hamarosan a gyártás is megindul az üzemben. Az újonnan Vasvárra költöző cégek mellett azonban a már meglévőkre is nagyon büszkék vagyunk. A foglalkoztatási paktum pályázati lehetőségével élve szeretnénk megmutatni a helyieknek és a Vasvárra látogatóknak, hogy micsoda értékei vannak gazdasági szempontból is a városnak. Talán sokan nem is gondolnák, hogy olyan foglalkoztatókkal rendelkezünk, akik cégéhez más városokból, településekről, akár 400 kilométerről is jelentkeznek munkavállalók. A távolról érkezők lakásokat bérelnek a városban, és itt találják meg a számításukat. Az örömömbe üröm is vegyül: Mert ugyanakkor sajnálom, hogy a foglalkoztatóknak nem sikerült helyből és a térségből a képzett munkavállalót megtalálni, alkalmazni. Nem ritkán érkezik hozzám a panasz a munkakeresők részéről, hogy nincs állás Vasváron. Amikor pedig a munkáltatók jönnek a kéréssel, keresve sem találunk például irodai munkára megfelelően képzett munkaerőt, értem ezalatt a könyvelői, a műszaki mérnöki szakmát, vagy az olyan munkatársakat, akik több nyelven beszélnek. Ugyanígy nem találunk adott esetben festést vagy hegesztő munkát precízen, a cég elvárásainak megfelelően ellátó szakmunkást sem. Ezért kell sokszor távolabbról felvenni dolgozókat a vasvári munkahelyekre. A probléma jól látszik: A jövőben talán képzések indításával lehet a helyzeten segíteni. A másik feladat: Minél gyakrabban kell bemutatnunk különböző fórumokon, kiadványok és a sajtó segítségével a helyi munkáltatókat, hogy a fiatalok is lássák, hol is van lehetőség helyben elhelyezkedni, és hogy ehhez mit is érdemes tanulni. Cserébe olyan, hosszú távra kiszámítható, korrekt vasvári munkahelyen dolgozhatnak, amire biztosan alapozhatják az életkezdésüket.
– Milyen helyi kedvezményekkel segítik a vállalkozásokat?
– Elsőként említem, hogy olcsón adunk telket a beruházások számára. A másik legfontosabb az a geotermikus fejlesztés, ami most készül. A beruházás végén a vállalkozásoknak is annyit kell a fűtésért és a melegvízért fizetniük, mint a lakosságnak. Ez óriási kedvezményt és reményeink szerint vonzerőt jelent majd a cégek, vállalkozások számára a városban maradáshoz vagy az újak részéről a letelepedéshez. Az önkormányzat az előbb említetteken felül az egyedi kéréseket is méltányolja, és folyamatosan törekszik az együttműködésre a vállalkozásokkal. Az iparűzési adótól sajnos nem tudunk eltekinteni még. Ez jelenleg 2 százalékos befizetési terhet jelent a cégek számára bevételükből, éves szinten.
– Az ipari terület közművesített?
– Igen, a terület egy jelentős része közművesített. Múlt évben a már meglévőkhöz újabb területet is vásároltunk. Annak már gazdája is van. Most van folyamatban egy  újabb területvásárlás. Ezeknél a közeljövőben el kell még végezni a közművesítést.
– Mennyi iparűzési adó folyik be évente a városba?
– Vasvárhoz mérten nagyon jelentős tétel ez. Azért hangsúlyozom a viszonyítási alapot, mert természetesen Sárvárhoz, Szentgotthárdhoz képest nagyságrendekkel kisebb az önkormányzathoz befolyó iparűzési adó összege. De ha azt nézzük, hogy képviselői munkám kezdetén, a rendszerváltás körül 70 millió forint volt a város iparűzési adója, mára pedig az összeg közel háromszorosára, 185 millió forintra nőtt, akkor úgy gondolom, hogy elégedettek lehetünk a befizetéssel és azzal a folyamattal, amit ez a növekedés tükröz.
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020