2011.05.23. Kápolna a múzeumban: bővültek a falfestmények

A múzeum megyetörténeti kiállításának különleges színfoltja az a kis tárlattér, amelybe belépve egy középkori falusi kápolna falai között találhatja magát a látogató. A téli munkáknak köszönhetően a festmények hamarosan elérik végleges formájukat. Ugyancsak látványos változáson ment végig kiállítás másik fontos eleme a Vasvári Sánc makettje.

Dr. Zágorhidi Czigány Balázs, a múzeum igazgatója elmondta, hogy a téli időszakban idén is több felújítási munka zajlott az intézményben. Az elmúlt hónapokban – Szép Sándor munkájának köszönhetően – elkészült a Vasvári Sánc makettje, melynek érdekessége, hogy a támpontot adhat, mintaként szolgálhat a „valódi” sánc esedékes felújításához. A szakemberek ugyanis olyan korhű technikai megoldásokat alkalmaztak a makettnél, amelyek a valóságban is jól mutatnának. Emellett Lökkös József és Szili Hanna ikonfestők munkájának köszönhetően a téli-tavaszi időszakban tovább bővültek a középkori kápolna falfestményei is. E különleges kiállítás kialakításakor a múzeum munkatársainak elképzelése az volt, hogy az egykor Vas vármegye területén lévő templomok, kápolnák legkülönlegesebb freskóit egy helyütt bemutassák. Nem konkrét templombelső másolatát szerették volna elkészíteni, hanem a kiállítás egyháztörténeti egységének részeként átfogó és látványos képet adni az 1200-1400-as esztendők vasi templombelsőiről, freskófestészetéről. A szakemberek mára valódi szakrális térré varázsolták a kiállítóhelyet, ahol a látogatók átélhetik, megtapasztalhatják egy középkori Vas megyei falusi templom egykori hangulatát, melyet tovább erősít az itt felállított oltár, a ravatalon fekvő lovag alakja. Az elmúlt hónapokban a tárlattér „szentély” részén dolgoztak a művészek: itt a ma már Szlovéniához tartozó, egykori Vasvármegyei falu Nagytótlak (Selo) középkori templomának szenvedéstörténet ciklusát jelenítették meg a falakon Virágvasárnapi bevonulástól a Golgotáig.

Lökkös József ikonfestő elmondta: érdekes munka volt a nagytótlaki szenvedéstörténet megelevenítése. A munka kezdete előtt alapos kutatást végeztek, hiszen utána kellett járni, melynek is voltak az eredeti színek, rekonstruálni az időközben sérült, kivehetetlenné vált részeket. Hozzátette: a szenvedéstörténet még nincs teljesen készen: a fények, a környezet pontos kimunkálása még hátra van, ezért várhatóan nyáron egy-egy napra visszatér Vasvárra, s így ezek a részletek is elkészülhetnek. Ősszel pedig a tárlattér újabb falfelületein kezdik majd meg a munkát a szakemberek.

-vv-

Széchenyi2020