Patkolt, viaszolt, karcolt, gyöngyhímzéses, csipkehorgolással készített tojás a gyűjteményben
Kárpát-medencei művészek alkotásai díszítik azt a hímes tojásfát, melyet a Nagy Gáspár Kulturális Központban állítottak fel a kereszténység legnagyobb ünnepének tiszteletére. A rendkívüli eszmei értéket képviselő tojásfa a tervek szerint a Békeházban talál majd végleg otthonra, s egész évben megtekinthető lesz.
– A hímes tojásfa ötlete nem újdonság – mondja Gergyéné Szakály Georgina művelődésszervező – hiszen 1997-ben egy hasonló, bár szerényebb kivitelű projektet már megvalósított az intézmény. Emellett a központ égisze alatt működő nyugdíjas klubok közreműködésével minden húsvét előtt hirdettek tojáshímző pályázatot.
– Mindezek és az elmúlt esztendőben a népi hagyományokhoz kötődő kiállításaink adták az ötletet az értékmentéshez. Majd a pályázat kiírását követően számos hazai és határon túli nép- és iparművész érezte magáénak kezdeményezésünket, s küldte el felhívásunkra alkotását – teszi hozzá, miközben a több mint háromszáz beérkezett alkotás dokumentációját mutatja, melyből kitűnik, a tojások egytől egyig különlegesek, eltérőek. A megannyi berzselt, patkolt, viaszolt, karcolt, gyöngyhímzéses, csipkehorgolással készített, textillel bevont hímes tojás mellett igazi különlegességek is érkeztek a központba: áttört, fehér hímzéses apátfalvi páva mintás lúdtojás „Vasvár 2012” felirattal, strucctojás arannyal futtatott ólommal patkolva, vagy az életfa motívumát visszaadó őrségi házcserepek mintázata is felfedezhető a gyűjteményben. Éppen e tojás adta az ötletet, hogy a fa vessző alapja az életfát idézze. A tojásfa-program, azonban, mint a kulturális központ legtöbb projektje, túlmutatott önmagán.
– Minden felhívás elkészítésekor azt szeretném tesztelni, hogy mennyire működik az emberekben a tenni akarás, mennyire figyelünk a másik kérésére. Most igazán meglepett az eredmény, hiszen tömegével jöttek az alkotások, visszajelzések. Külön öröm volt számomra, hogy nemcsak a tojásokat küldték el az alkotók, de azzal is megtiszteltek, hogy életük apróbb rezzenéseit, gondolatait is megosztották velem. Ennél is nagyobb öröm, hogy valódi Kárpát-medencei tojásfát állíthattunk fel, hiszen a Felvidékről, Erdélyből, a Székelyföldről, a Partiumból, Mura-vidékről, Burgenlandból éppúgy érkeztek alkotások, mint a környező falvakból – emeli ki G. Szakály Georgina, majd azt is elárulja, a hímes tojásokkal való foglalatosság benne is sok gyermekkori, személyes emléket idézett fel, miközben a Nagy Gáspár Kulturális Központ egy kiveszőfélben lévő néphagyomány kuriózumaival bővítette a Magyar Kultúra Városának értékeit. –vv –