2015.09.22. Képviselő-testületi ülés

Az ülésen a féléves zárszámadásból kiderült, hogy a város költségvetése időarányos, szabályozott, túlköltekezés nincs. A testület a rászoruló fiatalokat a Bursa-ösztöndíjjal támogatja. A tájékoztató szerint örömteli hír, hogy idén több tűzifára nyújthatja be kérelmet az önkormányzat.
Tóth Balázs polgármester köszöntötte a szeptemberi testületi ülésen megjelenteket. Elsőként és kiemelten szólt arról, hogy a geotermikus nagyberuházás – előre nem betervezhető, a gyakorlati munkák során keletkezett – plusz költségeinek fedezésére V. Németh Zsolt államtitkár úr hathatós lobbi erejének köszönhetően 45 millió forintos támogatást nyert el a város.
Fabók Tibor képviselő az útfelújítások menetéről érdeklődött. Tóth Balázs válaszában elmondta: a Közútkezelő Kht-nek maradtak forrásai, amelyekből az Alkotmány, a Kossuth Lajos és a Táncsics Mihály utca felújítása rövid időn belül befejeződik. Majd elhangzott, hogy a jövőben a Szentmihályfalvi utcán, a híd és a Március 15. tér között a Vasivíz ZRt. korszerűsítési munkálatokat végez.
Első napirendi pontként „Vasvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének …/2015.(….) önkormányzati rendelete az önkormányzat 2015. évi költségvetéséről szóló 3/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet” módosításáról szavaztak. A polgármester ismertette: a költségvetés egyes pénzügyi elemei év közben épülnek be. Példaként említette a közmunka kiadásait, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy változtak a szociális támogatások is, így szükséges a költségvetési támogatások átvezetése.
A város féléves gazdálkodása volt a második napirendi pont. A város polgármestere elmondta, hogy a testület számára ez az áttekintés immár nem kötelező feladat, de fontosnak ítélték, hogy zárszámadást tartsanak. Ebből kiderült, hogy a bevételek és a kiadások időarányosak, szabályozottak. Galambos István, a pénzügyi bizottság elnöke értékelése szerint a féléves állapotok alapján is fegyelmezett a város költségvetése, túlköltekezés nincs.
Majd a folyó ügyek között a testület elfogadta a VASIVÍZ Zrt. által tervezett ivóvíz-ellátási rendszer, valamint a szennyvízelvezetési és tisztítási rendszerek 15 évre szóló gördülő fejlesztési tervét.
Ezt követően a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat 2016. évi fordulójához való csatlakozásról tárgyaltak. A polgármester emlékeztetett arra, hogy a város minden évben részt vesz ezen a pályázaton, amellyel támogatják azokat a fiatalokat, akik tovább szeretnének tanulni, de szűkösek az anyagi lehetőségeik. A programnak van 10 hónapos és háromszor 10 hónapos változata is. Lényege, hogy az önkormányzat által megállapított ösztöndíj összegét az Emberi Erőforrások Minisztériuma azonos mértékben, de legfeljebb 5000 forinttal egészíti ki. Vasvár éves költségvetéséből 800 ezer forintot szokott félretenni a Bursa-pályázatra.
Dr. Pataky Pál humán erőforrás tanácsnok idén is teljes mellszélességgel támogatta a hátrányos helyzetben lévő fiatalok tanulmányait szolgáló pályázatot. Megjegyezte: tavaly bőnek tűnt a 800 ezer forintos keret, így egy éve három diáknak 10 ezer forintos támogatást is tudtak nyújtani. Az iskolázási költségek folyamatos növekedése miatt azt javasolta, hogy vegyék ki az előterjesztésből azt a részt, amely maximum 5000 forintos helyi támogatás nyújtására ad lehetőséget. Kiemelte: így a keret megmaradt összegéből a legrászorultabbakat még több pénzzel tudják támogatni. A polgármester és a képviselők is a segítségnyújtás pártján álltak, így megszavazták az előterjesztést.
A következőkben arról tárgyaltak, miszerint 2016. január 1-től új jogszabályi kötelezettség lesz – egységes, nem különálló – Család- és Gyermekjóléti Központot működtetni. A polgármester kijelentette: mindezt kistérségi szinten kell megoldani, mivel a rendszer korábban már bevált. Tudatosítani kell az emberekben, hogy a szolgáltatásokért fizetni kell. Borbás Imréné, a Vasvári Szociális és Gyermekjóléti Központ vezetője hozzáfűzte: e tekintetben a házi segítségnyújtás területén jelentős változás tapasztalható. Hangsúlyozta: e szolgáltatás igénybe vétele a vasvári áraknál (óránként 200-300 forint) mindenhol drágább a megyében.
Majd elfogadták a központilag elrendelt, külső cég által készített Integrált Településfejlesztési Stratégiát, amelynek lakosságra, népességre, értékekre, fejlesztendő területekre, erősségekre vonatkozó eredményei meglepetésekkel nem szolgáltak a testület tagjai számára.
Ezt követően döntés született a Szentmihályfalvi u. 2. szám alatti, egészségügyi tevékenység folytatására szolgáló, nem lakás célú helyiség bérleti szerződésének meghosszabbításáról. Majd önkormányzati lakások bérbeadásáról, szerződések megszüntetéséről egyeztettek. Egyértelműen érezhető, hogy a kisebb méretű önkormányzati lakások iránt nagyobb a kereslet. A testület tagjai rászorultsági alapon, a humánum, valamint az ész érvek előtérbe helyezésével döntöttek a bérlők személyéről.
Szavaztak arról, hogy élnek a lehetőséggel és pályáznak a szociális célú tüzelőanyag támogatásért. Idén jóval több tüzelőhöz juthatnak a nehéz helyzetben élők, ugyanis 290 köbméter fára nyújthat be pályázatot az önkormányzat. De a városnak kötelező vállalnia a 368 ezer 300 forintos önköltséget, valamint a fa kiszállításának egymilliós költségét is. Tóth Balázs kiemelte: ez komoly segítség a rászorultaknak. A testület megszavazta a tűzifa támogatást.
Az ülés végén Gergye Rezső képviselő interpellációjában hangsúlyozta: az Egészségház udvarán található pinceajtó veszélyes lehet elsősorban a gyerekekre Majd szólt arról, hogy a középiskolai buszmegállónak már megint betörték az ablakát, s a Szentkút felé vezető út gödreire is ráirányította a figyelmet.
Ezt követően Sejber Mihály alpolgármester a HP előtti parkolás problémájáról szólt. A testületi üléseken folyton visszatérő problémás kérdésre azt a megoldást találták, hogy az út jobb oldalára, a kapualjig terjedően megállni tilos táblát helyeznek el.
Simon-Németh Adél
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020