2016.10.25. Kiállítás – „Kontraszt Anyag”

Az iQor Fotószakkör tagjainak munkáiból nyílt kiállítás a Castrum Galérián. Az alkotókör nem ismeretlen a város művészetszerető közönsége előtt. A 2012 óta működő csoport egy szombathelyi multinacionális vállalat fotózást kedvelő munkatársaiból és a dolgozók családtagjaiból álló közösség. Vasváron korábban két kiállításuk is volt. Most a „Kontraszt Anyag” címet kapott tárlattal mutatkozik be a húsz alkotó a galérián.
Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész nyitotta meg a kiállítást. Arról beszélt: a fotózás a legújabb kor népművészete. Olyan értelemben, hogy nagyon sokan művelik. Száz éve mindenki énekelt, hímzett, faragott. Ahogy ezek az egykori munkák, úgy ma a fotók is azért fontosak, mert korképet adnak. Tóth Csaba arról is szólt, milyen forradalmi változást hozott a digitális fényképezés a fotózás történetében. A festőművész szerint ugyanis a digitális fotózással olyan új képalkotási korszak kezdődött, melyhez foghatót az emberiség soha nem tapasztalt. Ipari méretű képgyártás történik az okos telefonok, digitális fényképezőgépek segítségével. A modern technikai eszközökhöz mindenki hozzájuthat. Ezért kell újraértelmezni a népművészet fogalmát a művésztanár szerint. A festőművész arról is beszélt, hogy a digitális fotózás külön világot hozott létre: egyrészt individuális, hiszen mindenki a maga világát fényképezi az okostelefonok segítségével. Másrészt a megosztó portálokon közzétéve mindez digitális univerzummá egyesül. A festőművész képzeletbeli díjazást is tartott. Három fekete fehér és három színes fotót emelt ki a tárlat anyagai közül és mondta el a megnyitó közönsége előtt szakmai véleményét ezekről.
A szakkör gazdája, a szombathelyi multinacionális cég személyügyi igazgatója, Grünwald Imre szintén szót kapott. Arról beszélt: örömmel működtetik a fotókört, de ehhez nem elegendő az ő anyagi támogatásuk. Szükséges, hogy a vállalatnál fotózni szerető emberek legyenek, akik igénylik is, értékelik is a szakkör adta lehetőségeket. Azt is mondta: büszkék a munkatársaikra, hogy a munkán túl a szabadidejükben kreatív, közösségi emberek. Mert a szakkör olyan szakmai találkozási pont egyben, ahol közös témát talál a felső vezető, a szalag mellett dolgozó munkatárs és a karbantartó.
Gergye Rezső, a Nagy Gáspár Kulturális Központ vezetője zárszavában a kiállítás legnagyobb érdemének azt nevezte, hogy igazolja: miként válhat az egyén alkotómunkával közösségi folyamatok részévé. A fotótárlat november 12-ig látogatható Vasváron.
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020