2014.07.29. Kitűnően teljesített a Hegyháti Mentőcsoport

Sikeres volt a nemzeti minősítő gyakorlat, amelyen a tagokra számos feladat várt
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság nemzeti minősítő nyári gyakorlatot tartott Gersekaráton, ahol a Vasvári Járási Hegyhát Mentőcsoport sikeresen teljesítette a feladatokat. Ennek következtében a jövőben a mentőcsoport önállóan vehet részt a kárfelszámolási munkákban az ország bármely területén.
A Vasvári Járási Hegyhát Mentőcsoport tavaly októberben alakult. Elsősorban a járás védelmére létrejött, önkéntesekből álló polgári szervezet. Vezetési, kutatási-mentési, kárelhárítási, logisztikai és egészségügyi egységekbe beosztott 35 fős tagállományával a lakosságot és az anyagi javakat védi. Feladata egyebek mellett az elsődleges beavatkozó hivatásos erők megerősítése, az árvízi védekezési és a hóhelyzetből adódó feladatok ellátása, az anyagi javak védelme és az elsődleges egészségügyi ellátás is.
A Hegyhát Mentőcsoportot a gersekaráti, az alsóújlaki és az olaszfai polgárőrök egyesülete, a Csörnöc-menti Mezőgazdasági Szövetkezet, továbbá önkéntes magánszemélyek alkotják. A beavatkozásokat egyebek mellett mikrobusz, homlokrakodó, pótkocsis traktorok, hótoló segíti, de a szervezetet különlegessé lovas felderítő egysége teszi. Így a csoport egyes tagjai olyan területeket is képesek megközelíteni, amik a járművek számára már nem elérhetők. Ezáltal, például eltűnt személyek keresésénél még hatékonyabbá válik a kutatási-mentési feladatuk.
A nemzeti minősítő gyakorlatot június utolsó hétvégéjén tartották Gersekaráton és Alsószölnökön. Ez utóbbihoz tartozott a Szentgotthárdi Járási Hármashatár Mentőcsoport, míg a Vasvári Járási Hegyhát Mentőcsoport Gersekaráton teljesítette a gyakorlat követelményeit. A kétnapos, éjszakába nyúló gyakorlaton Gersén Kovács László, a község polgármestere, Kovács Endre, a megyei közgyűlés rendészeti szakbizottságának elnöke, valamint dr. Takács Árpád tűzoltó ezredes, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója mondott köszöntő beszédet. A megnyitót együttműködési megállapodás átadása zárta, majd megkezdődtek a gyakorlatok. A Hegyhát Mentőcsoport a 11 valós kárhelyszínen párhuzamosan végezte a feladatokat, amelyeket árvízi és villámárvízi veszélyeztetettséghez igazítottak. A feladatok közt szerepelt védmű magasítása, megerősítése, valamint bordás megtámasztás, ellennyomó medence, ideiglenes védmű építése, fóliázás, vízszivattyúzás. Emellett rendkívüli időjárási helyzetből adódó feladatok megoldása is várt a mentőcsoport tagjaira. A viharos szél és jégeső miatt sokszor előfordul, hogy fák dőlnek az útra, lakóházak rongálódnak meg, így ilyen, és ehhez hasonló próbatételek is helyet kaptak a gyakorlaton. Mindezek mellett a mentőcsoportok kutatási-mentési és egészségügyi egységei sem maradtak munka nélkül: eltűnt személyek felkutatása, elsődleges egészségügyi ellátása, befogadóhely kialakítása szintén a gyakorlat részét képezték. Ez idő alatt a logisztikai egységek a tábor kialakításáról, a felszerelések előkészítéséről, az éjszakai munkavégzéshez szükséges váltások megszervezéséről, valamint a mentőcsoportok ellátásáról gondoskodtak. A feladatok végrehajtása során a hegyháti mentőcsoport kitűnően helyt állt, szembetűnő volt a gyakorlottság, amit éles helyzetben, a Rábán levonuló árvizeknél, a védekezés során sajátítottak el. Az értékelés – a feladatok megoldását látva – nem okozott meglepetést, az elöljáró a mentőcsoport teljesítményét megfeleltre minősítette.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatása szerint ezáltal megyénknek immár öt nemzeti minősítést szerzett mentőcsoportja van: az Őrség Mentőcsoport, Körmend járás területén, a nemrég minősített Írottkő és Borostyánkő Mentőcsoport a kőszegi, illetve a szombathelyi járásban, valamint a Hármashatár és a Hegyhát, Vas megye déli területein. Mindegyik minősített mentőcsoport önállóan bevonható ezentúl a kárfelszámolási feladatokba, legyen szükség rá akár a Dunán, a Tiszán, vagy az ország bármely területén. A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az ősz folyamán a Sárvári Járási Rába Mentőcsoport és a Celldömölki Járási Kemenesalja Mentőcsoport részére is megszervez gyakorlatot. Ezzel teljes lesz a kör, és a megye mind a hét járásában minősített mentőcsoportok segíthetik a kárfelszámolást.
sna
Fotók: Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020