2014.11.18. Kulturális értékmustra

Hegyháti toborzó ötödször

Ötödik éve találkoztak egymással a térség kultúraközvetítő civil csoportjai november második hétvégéjén a Hegyháti toborzón.  A rendezvényen 32 műsorszámot mutattak be a Nagy Gáspár Kulturális Központ színháztermében.

A népszerű rendezvényen az elmúlt években a Vasi-Hegyhát mind a 23 településéből képviseltették már magukat civil szerveződésű csoportok. A toborzó a térséghez kötődő történelmi személynek, Béri Balogh Ádámnak, a Rákóczi-szabadságharc brigadérosának állított emléket.

Gergyéné Szakály Georgina, a rendezvény főszervezője érdeklődésünkre elmondta, hogy az első rendezvényt még 2009-ben azzal a céllal hívták életre, hogy a kistérségben élők jobban megismerjék egymást, kicseréljék tapasztalataikat, s a későbbiek folyamán is kapcsolatban maradjanak a környékbeli csoportok. Megjegyezte: a toborzókon lehetőség nyílik arra, hogy a közösségek felfedezzék egymás értékes, elérhető, egyben megfizethető kulturális szolgáltatásait is. Mint mondta: a rendezvény egy kulturális értékpiac, valamint egy seregszemle is egyben. A települések képviselői itt figyelnek fel azokra a csoportokra, amelyeknek tagjait a későbbiek folyamán meghívják a falunapi, községi rendezvényeikre. Kiemelte: a civileknek a későbbi munkához láthatóan erőt, újabb lendületet ad, ha munkájuk eredményét a színpadon, szélesebb körben is közszemlére tehetik.  A vasvári Közkincs Kerekasztaltól indult rendezvényről minden évben pozitív visszajelzéseket kapnak.  Ismertette, hogy idén 32 fellépést tekinthetett meg a közönség. A hagyományoknak megfelelően volt népdalcsokor, színpadi jelenet, versmondás, modern tánc és néptánc fellépés is. Kiemelte, hogy mindig vannak újdonságok. Ilyen volt idén az egervölgyi nyugdíjas klub zumba bemutatója.

A rendezvényen a csoportok nemcsak számot adhatnak tudásukból, tehetségükből, hanem bemutathatják egymásnak, mennyit fejlődtek az elmúlt évek alatt. A Nagy Gáspár Kulturális Központ aulájában a gersekaráti kézműves szakkör állította ki munkáit. Volt horgolt fülbevaló, könyvjelző, de még horgolt mobiltartó is, valamint levendulás és sáfrányos illatzsák.

A színházteremben megtartott kellemes hangulatú megnyitón Gergye Rezső, a kulturális központ igazgatója elismerte a csoportok áldozatos munkáját. Elmondta: a résztvevők nemcsak bemutatják tevékenységeiket, hanem egymásba kapaszkodva megtapasztalhatják azt is, hogy minden civil szervezetnek vannak problémái, s ezeket megvitathatják egymással. Majd teret adott a jó hangulatnak, mondván, mindenki tudja, hogy az étel is ízesebb, a bor is tüzesebb, ha szól a nóta. Végezetül: az egyes fellépéseket kis „parazsakként” említette, amik együtt egységes, nagy tűzként jelennek meg.

Az első fellépők a Csehimindszentről érkezett asszonykórus tagjai voltak, akik vidám szüreti játékot adtak elő. A toborzón képviseltette megát Vasvár, Nagymákfa, Győrvár, Oszkó, Egervölgy, Petőmihályfa, Andrásfa, Telekes, Rábahidvég, Püspökmolnári, Alsóújlak és Gersekarát is.

Rábahidvégről a kezdetektől fogva, azaz ötödik alkalommal érkeztek csoportok. Borsitsné Pásti Rita érdeklődésünkre elmondta, hogy három csoporttal jelentek meg a rendezvényen. A Rábahidvégi Hajnalcsillag Daloskör népdalokkal lépett színpadra. Mint mondta, ez a csoport a Bartók Teremben megtartott jótékonysági rendezvényen is fellép, valamint már a Savaria karneválra is meghívást kapott.  A Copfos vadócok elnevezésű csoportjuk modern táncokat adtak elő, míg az SZM-Adták esti mesék című produkcióval álltak közönség elé. Borsitsné kiváló kezdeményezésnek tartja a toborzót, amely egyben egy seregszemle is, ahol a résztvevők megnézhetik, s a látottak alapján – későbbi rendezvényeikre – meghívhatják egymás műsorszámait. Kiemelte, a programsorozaton azok a csoportok lépnek fel, amelyeknek ragjai tesznek a térségért, a járásért.

Hasonló véleményen vannak a nagy múltra visszatekintő Oszkói Daloskör tagjai, akik immár negyedik alkalommal jelennek meg a rendezvényen. A toborzó fő vonzerejének tartják, hogy erre a rendezvényre csak környékbeli csoportok érkeznek, valamint saját maguk produkcióját is közszemlére tehetik.

Molnár Katalin és Góth Ferencné, a petőmihályfai delegáció képviseletében elmondták, hogy hasznos és értékes programsorozatnak tartják a hegyháti toborzót, amelyre szívesen érkeztek. A Petőmihályfai Baráti Kör felnőtt és gyermek csoportjai csárdással, cigánytánccal, country-val és kánkánnal is színpadra léptek.

A telekesi csoport vasi népdalokkal készült a toborzóra. A dalkör vezetője Hábencius Ferencné. A rendezvényen a kezdetek óta, így immár ötödik alkalommal vettek részt. A csoport tagjainak meggyőződése, hogy magyar népdalt igazán jól, szívből csak magyar ember énekelni. Ennek szellemében céljuk, hogy örökségük ne vesszen el.

A résztvevők megkoszorúzták Béri Balogh Ádám emléktábláját, így adóztak a brigadéros élete előtt.

SNA

Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020