2017. szeptember 15-én a németországi szászországi tartomány Altranstädt nevű történelmi kisvárosában került sor az European Network of Places of Peace (Európai Békevárosok Hálózata) tudományos tanácsadó testületének alapító gyűlésére és néhány ahhoz kapcsolódó tudományos és kulturális rendezvényre.
A tanácskozás helyszíne szimbolikus jelentőségű, hiszen itt a szászországi Altranstädtben tartották 1706. szeptember 24-én a nagy északi háború (1700-1721) egyik fontos békekötését, amely során a legendás XII. Károly svéd király és Erős Ágost szász választófejedelem kötött békét. E békének köszönhetően elhárult az a veszély, hogy a korabeli két nagy háború – a spanyol örökösödési háború (1700-1714) és a már említett nagy északi háború – összekapcsolódásával lángba boruljon egész Európa. A kompromisszumos békeszerződésben a szász fejedelem lemondott lengyel trónigényéről és az orosz szövetségről, cserébe a svéd uralkodó is leállította a birodalom belseje irányába előrenyomuló csapatait. A békekötéssel egy kisebbfajta világháborút sikerült így megakadályozni. Az altranstädti béke a magyar történelem szempontjából is meghatározó esemény volt, hiszen a Rákóczi-szabadságharc számára is fontos segítségnek számító svéd király Habsburgok elleni hadjáratának leállításával a vezérlő fejedelem északi reményei is szertefoszlottak.
A rendezvényen megjelent delegált tagokat az anyatelepülés, Markranstädt város polgármestere és tartományi képviselője is köszöntötték. Az újonnan megalakult tudományos tanácsban az ENPP magyar partnervárosát, Vasvárt Prof. Dr. Tóth Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete tudományos tanácsadója képviselte. A tanácskozást az ENPP elnöke, Eduardo Basso úr videókonferencián köszöntötte és a résztvevőknek bemutatták az ENPP új honlapját is (http://placesofpeace.eu). A gyűlés délutáni második felében Aurea Rodrigues projektmenedzser vezetésével folytatódott a megbeszélés, amelynek végén a megjelentek elfogadták az ENPP Tudományos Tanácsának alapító nyilatkozatát. Ezt követően a tanácskozás tagjai az Európai Békevárosok Hálózatának Európai Kulturális Útvonalként való elismertetésére irányuló pályázatról tartottak egyeztetést és ezután került sor a delegált tagok rövid előadásaira is, köztük Tóth Ferenc vasvári béke történetéről szóló expozéjára.