2015.03.26. Négy vasvári kapott kitüntetést a Vas megyei önkormányzattól

A hagyományokhoz hűen március 15-én a megyei önkormányzat is elismeréseket nyújtott át. Több mint 70 személy munkáját díjazták a szombathelyi megyeházán megtartott idei díjátadó ünnepségen. Idén négy vasvári munkáját, életútját is értékelték.
A kitüntetési javaslat indoklása, a kitüntetésre javasolt személy szakmai tevékenységének, érdemeinek bemutatása abc sorrendben:
Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért Szociális Tagozata elismerést kapta: Dedicsné Móricz Eszter
Beosztása: szociális gondozó, ápoló a Vas Megyei Szakosított Szociális Intézetben
A kitüntetés kezdeményezője: Dr. Huszár Lilla PhD, igazgató SZGYF Vas Megyei Kirendeltsége
1992-ben általános ápoló, általános asszisztens szakképesítést szerzett. Még ez évben elkezdte munkáját a Markusovszky Kórház egyik legnehezebb osztályán, az egykori Utókezelő Osztályon. Az idős emberekkel való ápolási munkát ekkor kedvelte meg. 2010-ben érettségi vizsgát tett. 1997-ben került a Vas Megyei Szakosított Szociális Intézetbe, ahol az idős, szociálisan, mentálisan és fizikailag is nehéz helyzetben lévő személyek mellett a látássérült emberek ápolását végzi.
Helyettesíti a részlegvezető ápolót és az asszisztenst is. Szakmai tudásával, építő jellegű javaslataival biztos támpont kollégái számára. A sajátos ellátási igényű személyek ápolása, gondozása során mindig a lakók életminőségének javítása érdekében végzi munkáját.
Munkaszeretete, a szakma és a rászorultak iránti elhivatottsága követendő a segítő szakmában dolgozók számára.
„Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért Kisebbségekért Tagozata”-díjban részesült: Kánya László.
Beosztása:a Roma Nemzetiségi Önkormányzat Vasvár elnöke
A kitüntetés kezdeményezője: Vasvár képviselő-testülete
Eddigi kitüntetései:
„Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért Kisebbségekért Tagozata” – 2006.
Kánya László a Vas megyei Pankaszon született, ott nevelkedett cigányzenész családban. Itt tanulta meg kezdetben nagyapjától a zenélést, később tudását a budapesti Rajkó Zenekarban tökéletesítette, majd a Honvéd Együttes Zenekarában zenélt, mint prímás. Külföldi munka után Vasvárra házasodott, itt alapított családot. A vasvári Zöldfa Étteremben és az ország más városaiban is zenélt. Mindenütt zenekarvezető volt. Később bekapcsolódott a közéletbe is. 2002. november 4-től Vasvár Város Cigány Kisebbségi Önkormányzatának elnöke, majd a Roma Nemzetiségi Önkormányzat Vasvár elnöke. 2004-ben létrehozta a Vasvár és Térsége Cigány Érdekvédelmi Egyesületet. Közben különféle megyei romaügyi bizottságokban is munkát vállalt. Szervezeteivel több pályázatba, köztük határon átnyúlóakba is bekapcsolódott. 2006. évi nyugdíjba vonulása után is folytatta közéleti tevékenységét. 2014-től már a negyedik önkormányzati ciklusban vezeti a nemzetiségi önkormányzatot Vasváron, segítve a környékbeli, hasonló szervezeteket is.
Vasváron állandó rendezvényük a Roma Kulturális Nap. Hagyományőrző együtteseket szervezett Vasváron és Pankaszon is. 2014-ben megírta „A pankaszi magyar cigányzene története” című könyvet a Magyar Nemzeti Vidékfejlesztési Hálózat kiadásában.
Fenti érdemei alapján javasoljuk „Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért Kisebbségekért Tagozat” kitüntetésre.
„Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért Kulturális Tagozata” elismerésben részesült: Pogács Anna Mónika
Beosztása:újságíró
A kitüntetés kezdeményezője: Vasvár képviselő-testülete
Pogács Anna Mónika pályáját a vasvári művelődési házban kezdte 1986-ban. Szervezte a művészeti csoportok (táncosok, képzőművészet) életét, napi működését. Vitte a táncosokat a megye legkisebb településének a falunapjára éppúgy, mint Szlovénia és Erdély magyarlakta falvaiba és városaiba. A vasvári Castrum Galéria kiállításainak szervezőjeként nemcsak a Hegyhát, de a megye képzőművészeti életére is jó hatással volt. Fiatal alkotók részére táborokat szervezett. Közvetetten része van abban, hogy ma Vasvár a képzőművészeti életben a megyére pozitív hatást gyakorol, sőt már országos figyelem is megnyilvánul iránta.
A város közéletében nem látványosan, de aktívan részt vesz. A Vasvári Újság szerkesztőségi tagja, továbbá rendszeresen jelennek meg írásai a Rába mentén, a Hegyháton és az Őrségben élők lapjában, a Rábavidékben és korábban a Kisalföld megyei napilapban is. Több rádió (Körmend, Isis, Nyugat) tudósítója, és mint ilyen, a megye közvéleményét is befolyásoló, pozitív értékeket közvetítő személyiség.
A Vasi Hegyhát területén megvalósuló munkaerőpiacra jutást segítő projektekben aktívan részt vesz már egy évtizede (projektfelelős, térségi mentor, kiadványszerkesztő szerepkörben).
Számtalan projektben működött közre, illetve jelenleg is alakítója a Nyitok programnak. Szemléletével, aktivitásával komplex módon közelít az egyénekhez. A kulturális élet több területén sikerrel és eredménnyel végzett, közel három évtizedes munkája alapján javasoljuk „Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért Kulturális Tagozata” kitüntetésre.
Pogács Mónikának a Vasvári Újság szerkesztősége külön gratulál az elismeréshez.
Vas Megye Önkormányzata Szolgálatáért Oktatási Tagozata-díjat kapott:
Unger József
Beosztása: egykori középiskolai tanár, jelenleg nyugdíjas
A kitüntetés kezdeményezője: Vasvár képviselő-testülete
Unger József Szombathelyen a Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett, majd Szegeden a József Attila Tudományegyetemen folytatta tanulmányait. 1970-ben matematika-fizika szakos középiskolai tanári diplomát szerzett. Utána 2 évig Szegeden tanított egy középiskolában, majd hazajött Vas megyébe, a szülei közelébe. 1972-2008-ig, a nyugdíjazásáig Vasváron a Béri Balogh Ádám Középiskolában tanított (közben többször változott az iskola neve). A 36 év alatt tanított gimnazistákat, szakközépiskolásokat, levelező tagozatra járókat. Mindvégig szigorúan, de következetesen nevelte, oktatta a fiatalokat, a „követelek tőled, mert tisztellek” elvet követte. Minden tanítványából a lehető legtöbbet szerette volna kihozni. A tanítás mellett többször volt osztályfőnök nappali és levelező tagozaton egyaránt. Az iskola sikeres működése beosztott tanárként is mindvégig a szívügye volt. Ezért a tanítás mellett többféle megbízatást is vállalt, szakköröket, délutáni foglalkozásokat tartott. Soha nem sajnálta erre áldozni a szabadidejét. Többek között 1973-2001-ig fotószakkört vezetett, ennek keretében rengeteg fényképet készítettek az iskolai rendezvények, események megörökítése céljából, eleinte fekete-fehér kivitelben saját előhívással. Hosszú évekig végezte a diákok bevonásával az iskolaújság sokszorosítását az akkori technikával, stencilgéppel. Szívesen vitte a diákokat kirándulni, természetjáró túrákra, táborokba. Az iskola tárgyi feltételeinek javítása érdekében is igyekezett tenni. Az évek során többször szerzett támogatókat a kisebb vagy nagyobb célok megvalósulása érdekében. Munkáját mindig a pontosság, a precizitás jellemezte. Másoktól is ugyanezt várta el.
Az iskolai munkája mellett megpróbálta a város érdekeit is szolgálni. 1994-1998-ig a Városi Önkormányzat Oktatási, Kulturális és Sportbizottságának külsős tagjaként tevékenykedett. 1998-2006-ig, két ciklusban választott képviselőként volt ennek a bizottságnak az elnöke, mint tanácsnok. Önkormányzati képviselői munkáját is végig nagy odaadással, a jobbítás szándékával végezte.
Több évig volt a Vasvári Újság szerkesztőbizottságának a tagja, ennek keretében nagyon sokszor megosztotta gondolatait az olvasókkal. Néhány évig részt vett a Vasvár Városi Sportegyesület elnökségének munkájában. Jelenleg is kuratóriumi tagja a Vasvár Városért Közalapítványnak.
Nős, felesége szintén pedagógus, középiskolában tanít. Két felnőtt gyermekük van, közülük az egyik házas és az ő részéről van egy unokájuk.
Mozgalmas, tevékeny évek állnak Unger József mögött. Amennyiben az egészsége engedi, bizonyára a továbbiakban hasznosítani fogja az élettapasztalatát.
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020