Értékelték a sikeres, tíz helyszínen megtartott nagyszabású rendezvényt
Pozitív kritikákat, elismerő szavakat, dicsérő észrevételeket kaptak a szervezők, a Nagy Gáspár Kulturális Központ munkatársai a Nemzetközi Színjátszó Fesztiválon, valamint a rendezvény után is. Minderről levelek, e-mail váltások, bejegyzések tanúskodnak. A június eleji, jövőbe mutató fesztiválértékelőn nemcsak a szervezők, hanem a programsorozatban fontos részt vállaló hegyháti települések képviselői, s az önkéntes segítők is megjelentek.
Kolompszóval indult a fesztiválértékelő. Gergye Rezső – a profinak minősített fesztivál „főkolomposa” -, a Nagy Gáspár Kulturális Központ igazgatója köszöntötte a nemzetközi rendezvény szervezésében, létrejöttében, lebonyolításában részt vállalókat. A kivetítőn az idei fesztivál fotógalériáját tekinthették meg a megjelentek, akik a fényképeken keresztül újra átélhették a háttérmunkák, valamint a készülődések izgalmát, s pillanatfelvételeket tekinthettek meg a színházi előadásokból, valamint az esti önfeledt beszélgetésekből. Az igazgató a megjelentek felé hangsúlyozta: „Számítunk rátok jövőre is!” Majd tőle megszokottan játékokra invitálta a megjelenteket. Kérdőíveken keresztül kérte ki a megjelentek véleményét az huszadik alkalommal éltre hívott fesztiválról. A kérdések kitértek arra, hogy a jövőre vonatkozóan milyen plusz programokkal: például vetélkedőkkel, koncertekkel bővülhetne még a sorozat. Lehetőségként felmerült újabb területek, egyebek mellett közterek, magánterületek és sok más mellett pincehelyiségek bevonása is. Majd kiosztották a leghűségesebb nézőnek járó díjat, amelyet Horváthné Kántor Klára, Nagytilaj polgármestere kapott meg. Ezt követően a jelen lévők egy fesztiválos gyufás skatulyát kaptak ajándékba, emlékezve a sikeres rendezvény pillanataira. A résztvevők majd egy kérdést intéztek a fesztiválhoz kapcsolódóan, a felvetett gondolatokat papírra vetették, s azokat egy másik segítőnek, szervezőnek kellett helyben, írásban megválaszolnia. Az értékelő rendezvényen kiderült, hogy a fesztiválnak hiába lett vége, a zsűri tagjai ezt követően is kaptak kérdéseket e-mailen keresztül a szervezőktől. Az ítészek nem fukarkodtak a dicsérő szavakkal, amelyeket a helyszínen önkéntesek olvastak fel a megjelentek előtt. A levelekből kiderült, hogy a Nemzetközi Színjátszó Fesztivált Vasvár egyik legkiválóbb rendezvényének tartják, ami a Kárpát-medence területén is kiemelkedő színvonalú. Hosszasan részletezték, miért jó ez a rendezvény a városnak, a térségnek nemcsak kulturális, de gazdasági szempontból is. Idézzük: „motivációt ad, a tanulást és a közösséget szolgálja, s vidékfejlesztő rendezvény.” Egy másik szakember a minden ízében profi szervezést méltatta. Levelében kiemelte, mennyire jó ötlet volt a sárga kendő hordása, amely az összetartozás érzését keltette. Hangsúlyozta, hogy a fesztivál állandóan a motivációról szólt, miközben mindenki, köztük a csoportokat fogadó önkéntesek is barátságosak és legfőképpen segítőkészek voltak.
Gergye Rezső arra kérte a megjelenteket, hogy ne csak baráti beszélgetéseken, hanem az internet, s a facebook segítségével is propagálják a város meghatározó rendezvényét. A résztvevőkkel megosztotta azt a fesztiválon született gondolatot, amely szerint Vasvár nemcsak az 1664-es békeszerződés, hanem immár a béke városa is lehetne. Mindezen gondolat abból eredt, hogy a huszadik fesztiválon most először egy csapat a zsűri által meghatározott témában egy villámdarabot alkalmazott színpadra. A téma pedig a város múltja miatt a békekötés is volt. A sepsziszentgyörgyi, a budapesti, a vasvári színjátszókból álló vállalkozó szellemű fesztiválozók pedig mindezt Cziczó Attila író, drámaíró, rendező segítségével sikeresen teljesítették. Majd a gondolatot tovább fűzték: a jövőben akár anyósok, rokonok, barátok is hivatalosan békét köthetnének egymással a Vasi-Hegyhát központjában. A felvetés nagy közönségtetszést aratott. Ezt követően a résztvevők egy fogadáson vehettek részt.
sna