2006.10.04. Meghívó filmvetítésre – Fekete Ibolya – CHICO

A VASVÁRI DOMONKOS KOLOSTOR ALAPÍTVÁNY,
A VÁROSI MŰVELŐDÉSI HÁZ ÉS A VAS-VÁR ÖRÖKSÉG NÉPFŐISKOLA

Tisztelettel meghívja Önt

2006. október 19-én csütörtökön este 6 órára
a vasvári Művelődési Házba
Fekete Ibolya CHICO
című filmjének vetítésére és az azt követő beszélgetésre a film főszereplőjével,

Rózsa-Flores Eduardo-val

 

 „Kalandfilm ez. Mondhatnám: ideológiai kalandfilm, de igazi kalandokkal, utazásokkal, forradalmakkal és háborúkkal, országokon és földrészeken át. Az utazásnak nagy a tétje: mi legyen a világforradalommal? Mi legyen azzal, aki Latin-Amerikában született, félig magyarnak, félig spanyolnak, félig katolikusnak és félig zsidónak, s mégis egészen kommunistának nevelték?
Gyerekként kénytelen bejárni a fél világot, hogy Che Guevara és Salvador Allende közeléből megérkezzék a „létező szocializmusba”, Magyarországra. Az eredmény: forradalmár, határok nélkül.
Mi lesz vele, amikor a világ nem csak a kommunizmus eszméjétől szabadul meg egyik napról a másikra, de – bizonyára jogos önvédelemből – hallani se akar többé semmiféle ideológiáról? Mi lesz azokkal, akiket egyszer már becsapott a történelem? S miben higgyenek most már a nyughatatlanok?
Hősünk újra végigrohan a fél világon, s ezúttal a horvátországi háborúba érkezik. Ebben a filmben keverednek az elképzelt és valóságos események és személyek. Így aztán a történet és a szereplők senkivel és semmivel nem azonosak – csak azzal, amit elképzeltem.
Fekete Ibolya

VASVÁRI DOMONKOS KOLOSTOR ALAPÍTVÁNY
Tel.:94/573-220 – Drótposta: muzeum.vasvar@axelero.hu
VASVÁRI MŰVELŐDÉSI HÁZ
Tel.:94/573-070 – Drótposta: info@vasmuv.hu
VAS-VÁR ÖRÖKSÉG NÉPFŐISKOLA
Tel.:30/853-9442 – Drótposta: bgfree@freemail.hu

Rózsa-Flores Eduardo:

1960-ban születtem a Bolíviai Santa Cruz-ban, pálmafák, lajhárok, papagájok és indiánok között. Édesanyám spanyol anyanyelvű, apám nyelve viszont az édes magyar. Apu sűrűn és súlyosan politizált akkoriban. Ó azok a 60-as évek! Költözni kellett tehát. Chilébe. Aztán jött a puccs. Allende öngyilkos lett. Mi meg megint odébb álltunk. Svédországba, egy ideig. Hideg volt és unatkoztam.
Átjöttünk Magyarországra. Nem volt annyira hideg, de itt aztán halálra untam magam. Furán langyos volt és állott a levegő. Leérettségiztem a Szent László Gimnáziumban majd elmentem katonának. Nem jött be. Inkább dolgoztam. Felvételiztem az ELTE bölcsészkárára és el is végeztem. Az idő tájt összeomlott az ancién regime. Nem sírtam. A magam módján szabad lettem…
Egy Barcelonai lapnak és a BBC-nek a tudósítója lettem. Ilyetén minőségemben egy ideig rohangásztam a világban, Románia, Albánia, az Öböl, stb. Aztán 1991-ben kikötöttem a rossz emlékű Jugoszláviában és belezúgtam a horvátokba. Annyira, hogy nemzetközi brigádot szerveztem és fegyverrel kiálltam mellettük a Horvát Függetlenségi Háborúban. A harcok alatt, Szentlászlóban, egy kelet-Szlavóniai kis magyar faluban, hazataláltam. Ott lettem végérvényesen magyar.
A háború után hazajöttem.
Azóta írok. Kutyám neve Tito.
Kedvenc kocsmám Pesten a Wichman Tamás-é, a Király és a Kazinczy sarkán. Itt tartjuk havonta a Korcsmai Művész Pódium-ot, a Pesti Művész Klub leányvállalatának irodalmi-zenés összejöveteleit.
A KAPU című folyóirat főmunkatársa és a Leleplező c. periodika munkatársa vagyok. 2004-ben kiköltöztem Budapestről egy mátraaljai, nógrádi faluba. Gondozom a gyümölcsfáimat, hibátlan borospincém van, egy fél hegyoldalam, és pár értékesebbnél értékesebb új barátom.
A rögbi a kedvenc sportom. És szeretem a kakaót.

Megjelent köteteim:
– Mocskos Háború (1994)
– Hallgatás Hadművelet (1996)
– Meghaltunk és mégis élünk (1998)
– Hűség (1999, háborús versek)
– Állapot: Két háború között (2001, versek)
– Disznóságok gyűjteménye (2003, miscelanea)
– 69 titok-versek szerelemről és egy magyarázat (2004, versek)
A 2002-es Magyar Filmszemle fődíját a Fekete Ibolya rendezte CHICO című nagyjátékfilm nyerte. A film főhősének története kísértetiesen hasonlít az enyémhez. És mégsem ugyanaz. A film főszerepét én alakíthattam.
A CHICO díjat nyert még Karlovy Varyban, Lagowban, Isztambulban és Berlinben is.
Részem volt több dokumentumfilm elkészítésében is, pl. Séták Szarajevóban, Horvát szindróma, Magyarok a balkáni háborúban (1991-97, KAPU filmstúdió) stb.
Játszottam szerepet még a Bolsevitá-ban (1996), és a Vizualizáció (1997, Cseh Köztársaság) című nagy játékfilmekben de meghaltam egypárszor rosszfiúként a Kisváros c. tv sorozatban is.
Előkészítés alatt van egy új játékfilm „Filthy War” címen. A film forgatókönyve első könyvem alapján íródott.

Széchenyi2020