2008.02.17. Rectec Vasvár VSE – Pikker PTE-PEAC 30:29 (15:14)

Rectec Vasvár VSE – Pikker PTE-PEAC
30:29 (15:14)
Február 16. SZOMBAT 18.00 Vasvár Sportcsarnok

ELSŐ FÉLIDŐ
A bajnokságban az első helyen álló Pécs vendégszereplését nagy várakozás előzte meg. A vasvári sportcsarnokban mindkét csapat hozta kiegészítő „játékosait”, szurkolótáborukat. Így a hangulat kifogástalan volt. Kezdésnél mindkét csapaton látszott, hogy nagy a mérkőzés tétje, ezért a versenyizgalom egy-egy elrontott akcióval indult. A Pécs talált be előbb (0:1), ám még abban a percben góllal válaszolt a Vasvár (1:1), majd ismét a Pécsnél volt az előny. A csarnokban ekkor a helyiek közül a legrosszabbra gondoltak (1:2). Ám helyrerázódtak az alakzatok, a Vasvár masszív, kemény, harcos felfogásban játszott. Egyetlen pécsi játékos sem tudott a hazai kapu elé kerülni ütközés, vagy kemény egy az egyben játék nélkül. Utóbbi úgy tűnt, mégis a vendégeknek fekszik jobban, s rendre győztesen jól jöttek ki ezekből a páros viadalokból. Szabó Hedvig a Vasvár kapusa azonban ezt másként gondolta. Felpörgött, s rendre hárította a ziccereket, amelyeket elsősorban a Vasas-Székely-Horváth Petra-Weitner pécsi négyes hozott össze a Vasvár kapuja előtt.
Majd ritmust váltottak a hazaiak, a 2- góllal is elhúztak. Ez tetszett a hazai közönségnek, nem úgy a Pécsnek. A fiatal vendégcsapat frissen, lendületesen, kitűnő középjátékkal operált, amit helyenként megfűszerezett a sorfalban támadt lyukon történő labda átjátszással és a jobbszélső jó ritmusérzékével. Ez ellen a Vasvárnak kevés esélye volt, ám a hazaiak mestere, Kocsis Tibor edző, aki egy hónapja vette át a csapatot Fancsali ferenctől, ezen az estén vérbeli kézilabda számháborút tervezett. Volt is nagy sürgés forgás, forgalom a vasvári kispadnál. Az ellenfél alig bírta követni, hogy akkor most melyik cseresor is játszik támadót, védekezőt, átlövőt, s dob büntetőt. Szerencsére. Mert ez a taktika éltette a hazai reményeket. No és a rutinos játékosok. Amikor igazán pörgött a pécsi védelmi fal előtt a játék, akkor a harcos Szondi-ikrek,  s a gólerős négyes, Matetits, Zsohár, Golovko és Utasi voltak a nyerő emberek. E támadások többsége góllal végződött. Ám számottevő előnyre a félidő végéig nem sikerült a hazai csapatnak kicsikarnia. A lelkes szurkolók mégis éltették kedvenceiket. Hiába, Vasváron nagyon szeretik ezt a csapatot. A félidei pihenőre 15:14-es hazai vezetéssel vonultak a csapatok.
Az első játékrészben a bírói páros jól látta el feladatát, csupán apróbb hibákat vétettek. Ezek  a parányi tévedések szerencsére nem befolyásolták a találkozó végkimenetelét. A csapatokat még nagyobb erőbedobásra sarkallta, kvázi a kiélezett küzdelemnek és a mérkőzés színvonalának is használt.

MÁSODIK FÉLIDŐ
A két együttes ott folytatta, ahol abbahagyta. Kőkeményen védekező Vasvárt, pörgős Pécset láthatott a közönség. Az első percben két briliáns védéssel Szabó Hedvig (Hédi) kapus adta meg a hazaiaknak az alaphangot. Zúgott is a vastaps. A Pécs egy jobboldali kijátszott labdával egyenlített a 3. percben (15:15), majd kemény védekezésért a Vasvár ellen 2 perces büntetőt fújt be a bíró-páros. Nagy pörgés volt a pályán. Kivédekezett hazai 2-perces kiállítás, kihagyott vasvári helyzet, s hibát hibára halmozó két csapatot láthatott ebben az ideges légkörben a hazai és a vendégpublikum.
Az 5. percben a Pécs egy gólos előnyre tett szert (15:16), ám ezen a mérkőzésen a pattanásig spannolt idegekkel játszó alakulatok ezt egy villanással egalizálták. Egy perc múlva Golovko csuklóból lőtt góllal egyenlített, majd Zsohár parádés, pengefinomságú szlalom végén talált be, s aratott akkora sikert, hogy a szurkolók hangos üdvrivalgásától majd felrobbant a vasvári sportcsarnok. Egy perc múlva újabb parádés pécsi falban történt labdaátadás (mit átadás, varázslat) végén szép Utasi gólnak tapsolt a közönség(18:17).
Sajnos az egy az egyben, adok-kapok védekezésből a Pécs nem hagyta, hogy a Vasvár jöjjön ki győztesen. A baranyaiak is masszív, helyenként durva védekezést alkalmaztak. A bírói páros a nagyobb sérülések elkerülése végett (és persze a szabály miatt) ezt 2-perces pécsi kiállítással honorálta. Ám 7-est nem kapott a Vasvár. (Ki érti ezt?) A Pécs ebből a szorításból jól jött ki, előbb egyenlített, majd a vezetést is megszerezte a 8. percben (18:19). Ám a Vasvárt Kocsis Tibor edző nagyon összerakta erre az estére. A csapat az edzői elvárásoknak megfelelően erején felül, csupa szív játékkal, testi épségüket sem kímélve, harcosan védekezett, s rutinosan támadott. Ebben a kiélezett helyzetben látszott, hogy az a csapat győz, amelyik egy pillanatnyi kihagyást sem engedélyez magának.
A 10. percben Szakonyi Mónika dobott értékes gólt (18:18), majd 2 kihagyott vasvári helyzet borzolta a kedélyeket.
A 12. percben a Pécs úgy tűnt, hogy gyors jobboldali szélsőjére bízza a mérkőzés eldöntését. Ez a pillanatnyi taktika két vendéggólban kamatozott (18:20). Nagy csend lett a csarnokban, hogy azután újból elementáris erővel szurkoljanak kedvenceiknek a helyiek, ugyanis előbb Matetits Gabi lőtt átlövésből egy sistergős gólt (19:20), majd Kollár Éva talált be (20:20). Újabb vasvári akció végén a szabálytalan pécsi Gogolák 2-perces kiállítást kapott, a büntetőt Golovko értékesítette (23:22). Előny a hazaiaknál. Tombolt a publikum, pláne, amikor Matetits Gabi pazar megmozdulása végén már kétgólosra nőtt a hazaiak előnye (24:22). Ám korai volt az öröm. A Vasvár védelmét lemattolta a Pécs, Matetits 2-perces kiállítással bűnhődött, s csapattársa, Major Ági is erre a sorsra jut. A bírók a játékjogot igen szűkmarkúan mérik, különösen a második félidőben és különösen a Vasvárnak. Ez több mint szembetűnő. Ez hiba volt kérem. Hibájukat ráadásul azzal tetézték, hogy rossz ítéleteiket azután ajándék ítélettel próbálták visszaadni, egalizálni. Ez olaj volt a tűzre, ettől mindkét csapat szenvedett?
A második félidő 20. percében jártunk, amikor a Pécs megérezte, hogy most kell fordítaniuk. Hamar egyenlítettek (24:24), s mivel a hazaiak kettős emberhátrányban voltak, Szabó Hedvig, a hazaiak kapusa is kockáztatott, kártyanyelven szólva 19-re próbált kettőt húzni. Kiment mezőnybe, aminek az lett a következménye, hogy egy eladott labdával az így üresen maradt hazai kapuba vagy 18 méterről talál be a Pécs (24:25), majd újabb két vendéggól kergették a hazai publikumot az őrületbe. Ám ezen az estén a vasvári lányok „egy életem-egy halálom” játékot játszottak. A rutinos szurkolók azt kérdezték: Ki nevet a végén? Lesz-e még az életben örömünk nevetni, pláne hazai sikernek örülni? Ekkor még nem úgy tűnt, hogy lesz. Már három góllal vezettek a vendégek, 24:27-nél Matetits gólja tartotta életben a hazai reményeket (25:27), majd ellentámadásból a Pécs büntetőjét védte Hédi, ráadásként Golovko csuklóból talált be (26:27). Éled a hazai publikum. Hajrá Vasvár! Hajrá Vasvár! – zengte a B-közép. Mindenki egy emberként űzi, hajtja a lányokat. A pécsi Vasas Edina újabb átlövése, újabb gólja (26:28) hidegzuhany a házigazdáknak, s innen már azt gondolhatnánk, nincsen feltámadás, nincsen felállás. Épp Húsvét előtti időszakban ne lenne? Épp Vasváron? Ugyan kérem, a sport épp erről szól. Dávid legyőzheti Góliátot.
Az utolsó 4 percben a két együttes heroikus csatát vívott egymással. Újabb hazai gól, majd a pécsi ellentámadást Szabó Hedvig a vasvár legjobbja bravúrosan védte. Hiába, a bírók befújták a büntetőt  (Mit nem fújtak be a második játékrészben?) Az eredmény a hazaiak számára, akár egy megsemmisítő csapás (27:29).
A Pécs örül, ám öröme korai. Ellentámadásnál a Vasvár hibázott, ám Golovko 2-perccel a vége előtt egyenlített, majd Utasi Ágota az utolsó másodpercben megadta a vendégeknek a kegyelemdöfést (30:29). A Vasvár öröme felejthetetlen. A hazai lányok körtáncot jártak, a pécsiek pedig nem akarták elhinni, hogy vége, és a vége számukra vereség. Szép volt lányok!- zúgott a helyi publikum, s kérték a lányokat, jöjjenek ki a B-közép elé. Ám a lányoknak erre már alig volt ereje. Mindent kiadtak magukból. Egy emberként az egész csapat hozta azt, ami nélkül aligha lehet sikeres a tavasz. Pedig tavasz lesz, s a Rectec Vasvár VSE úgy gondolja, hogy ez a tavasz nekik hoz virágokat.

ÖSSZEGZÉS
KOCSIS TIBOR EDZŐ, RECTEC VASVÁR VSR: Ezt a győzelmet a lányok szívének köszönhetjük. Ami az egyszerűbb dolog a kézilabdában, az a lelkesedés és a szív. A védekezés 80%-a ezen múlik. Azt gondolom, hogy ebben tettek többet ellenfelüknél. A támadójátékunk sajnos még egy kicsit esetleges volt. Akadtak olyan szakaszok, amikor akadozott a támadójátékunk. Mivel csupán egy hónapja vettem át a csapatot, ezért erre sajnos kevés volt a felkészülési idő. Ennek ellenére a játékosok szíve, rutinja – elsősorban Utasi Ágota, Elena Golovko játékára gondolok – meghozta a sikert, megnyerték ezt a nagyon fontos mérkőzést. Ez az egész szezon hangulatát, a közönség hangulatát meghatározza, a csapatét és az enyémét is. Készülnünk kell a következő találkozóra. Az látszik, hogy egyetlen győzelmet sem adnak ingyen, s az lesz a nyerő, aki a nagy riválisok ellen gyűjt be több pontot, nyer több mérkőzést. A bajnokság végső elszámolásánál csak ez számít.
NAGY FRENC SZAKOSZTÁLYVEZETŐ: Hol a mennyben voltam, hol a pokolban éreztem magamat, miként a szurkolók is. Végül a mennybe mentünk mindannyian. Mit mondjak? Kétszáz a pulzusom. A második félidei bírói teljesítmény azonban aligha használ egy ilyen kemény, kitűnő mérkőzésnek. A bajnokságot vezető Pécs elleni siker remélem lendületet ad a csapatnak. A jó játék csak akkor jöhet, ha valóban érzi a gárda a védekezés és a támadás ritmusát is. Kocsis Tibor edző nagy számháborút vívott, akkora volt a sürgés-forgás a kispadon, hogy azt ép ésszel alig lehetett követni. A második félidei kettős emberhátránynál döntőnek bizonyult, hogy a Pécs rosszkor kért időt. Ebből a szorításból végül mi jöttünk ki jól. Annak külön örülök, hogy a véghajrában a Pécs 2-gólos előnyét nem csak le tudtuk faragni, hanem egy végső találattal a győzelmet is meg tudtuk szerezni. Azt hiszem, megérdemlik a lányok nem csak a szurkolók vastapsát, de a szombat esti vacsorát és a vasárnapi pihenést is. Akik kilátogattak, parázs mérkőzést, nagy csatát láthattak, s gazdagabbak lettek egy élménnyel. Nehéz sorozat előtt állunk, ezért életbevágóan fontos volt a nyitó mérkőzésen a Rectec Vasvár VSE győzelme és a megszerzett két pont. S annak is örülök, hogy az új edző, Kocsis Tibor olyan szakmai pluszt tett hozzá a csapat játékához, amit jó ideje hiányoltunk Vasváron. Mindenkinek gratulálok, a szurkolóknak köszönöm a bíztatást!