2005.04.17. Rekviem egy pékmesterért

Álom és valóság. Az unió és a mai Magyarország

Ahhoz, hogy megértsük, miért nem tudunk úgy haladni, mint uni­ós szomszédaink, legegyszerûbben talán példákkal tudnám szem­léltetni. Ennek több oka is van, amire kevés e papír de kezdjük el a legfontosabbal. Vegyünk alapul egy nyugaton élõ és egy magyar pékmestert. Ott a háború után, ha lassan is, organizálódott a hely­zet. A pékmester tudta, hogy em­bertársai sem dúskálnak a jóban, ezért olcsón adta finom portéká­ját. A hivatalok is segítették, a bankok is. A pékmester tudta, hogy eljön az az idõ, amikor ha tehetõsebbek lesznek az emberek, többet is kérhet pékárujáért. S az emberek emlékezve szolidságára, meg is fogják adni azt. Neki lett igaza. Szorgalmát, s valamint, hogy nem volt kapzsi, meghálál­ták az emberek. Egyre többet tu­dott kérni, egyre jobban ment ne­ki. Új házat épített, új üzemet, egy­re több embernek adott munkát és a lakosoknak finom pékárut. Ere­je teljében, de elért anyagi jólét­ben érte a globalizáció. Mikor a sarki benzinkútnál is frissen sü­tött, vegyi adalékokkal teli puffasztott mûzsemlékkel bombázták a vásárlókat. Hihetetlenül állt boltja ajtajában és érezte, hogy közeleg mestersége agóniája.
Mit is tett, élt át ezalatt egy magvar pék? Elõször is bezárat­ták „kapitalista” üzemét. Aztán, mivel nem akart munkanélküli lenni, meg az üzem sem tudta nélkülözni a szaktudását, vissza­mehetett saját üzemébe dolgozni. Sztahanovista, késõbb „ellenfor­radalmár”, majd kiváló dolgozó is lett, de titokban továbbra is ál­modozott a saját üzemérõl. Aztán 1989 a „váltás” éve. Természete­sen nem kapta vissza üzemét, hi­szen azóta gyár lett belõle. Kár­térítést sem kapott, mert ismét nem jó helyre állt, szavazni sem jól szavazott a politikai viharban. Segítséget sem kapott, mert a po­litikusok nem érte, hanem egymás ellen küzdöttek, s emiatt ter­mészetesen nem maradt idejük. De a magyar pékmester nem ad­ta fel, õ nem olyan fából volt fa­ragva. Már nagyapja is vitézér­met hozott a Don-kanyarból, õ meg szent keresztet rejtegetett a padláson évtizedeken át. Tehát eladta a nagyapa házát, földjét az osztráknak, levágta a két tehe­nét (a kormány kérte rá), még fi­zettek is érte. Iszonyatosan kitar­tó munkával kezdte üzemét építe­ni. Közben többször is becsap­ták: a bankok, akik 38 százalékos kamatot kértek, a közjegyzõ, aki csak az aláírása hitelesítéséért 7000 forintot kért. A kormányok, akik mindent megígértek, de soha nem tartották be azt. A mesterek, akik nemcsak feketén, de drágán is dolgoztak, tudva, sürgeti õket az idõ. Aztán üldözték, hivatalok jöttek egymás után. Ötven év le­maradását kérték tõle egyszerre szánon: vízminta, meg külön mosdó és légcserélõ, külön WC ­elõírások, törvények és paragrafusok, engedélyek, ezernyi ille­tékbélyeg, pótlások, meg parko­ló, meg öltözõ, meg modern gé­pek, szerzõdéseit TB járulék, he­lyi adó, közös adó, adók adója…
De a magyar pékmester ezután sem adta fel. Õt már semmi sem állíthatta meg. Összeszorította száját, még többet dolgozott. Az­tán eljött a nagy nap, amire egész életében várt. Segítség nélkül, a bürokratizmus ellenére, nyakig eladósodva bár de büszkén állt az üzem és boltja ajtajába. Sajnos nem sokáig tartott büszkesége. Nem tudott eljutni oda, mint nyu­gati pékmester kollégája. Õt, a magyar pékmestert a kormányok által megtûrt, belobbizott global­izáció felkészületlenül érte. Még be sem ért az EU-ba, még meg sem kapta, amit várt, máris elvet­ték tõle. A reklámlapokon 8 forin­tos nagyáruházi mûzsemle virít csalogatóan. A helyi benzinkút­nál, Józsiéknál friss zsemleillat terjeng. Hatalmas termete meg­tört, hangja akadozik, dolgos ke­ze remeg, fohászkodik: Istenem! Nos, nem volt hozzá kegyes a haza, annak félszeg kormányai, sor­sa s a politika sem. Cserbenha­gyást lehetne írni, ha közlekedés­ben történne ez. Cserbenhagyás, írom mégis, mert ez a mai Ma­gyarország. Sokunkat cserben­hagytak. Nem ezt érdemeltük.
Másról is szólhatott volna ez a történet, de én inkább a kenyér sorsát választottam. Ne hagyjuk, hogy ötperces, azonnal sütött ve­gyi csodák elvegyék maradék eszünket. S mivel Vasváron la­kom, arra kérem önöket, vegye­nek vasvári kenyeret!

Kanizsai Béla Endre
Vasvár Bendefy u. 24.

Rábavidék
XVI. évfolyam 7. szám

Széchenyi2020