2015.12.08. Sikeres szűrőnap az egészségházban

Sokan érdeklődtek az ingyenes lakossági mérések iránt
Az Új Széchenyi Terv Nyugat-dunántúli Operatív Program „Egészségügyi alapellátás, egészségházak és járóbeteg szakellátás fejlesztése” pályázat keretében Vasvár Város Önkormányzata 200 millió forint támogatást nyert egészségház kialakítására és orvosi műszerekkel történő felszerelésére. Az épület ünnepélyes avatását szeptember 25-én tartották. Az egészségházban november 14-én délután sikeres lakossági szűrőnapot szerveztek. Az ingyenes rendezvényen bőrgyógyászati melanóma szűrést, számítógépes talpvizsgálat tanácsadást, csontsűrűség, vércukor- és koleszterinszint mérést, vérnyomásmérést, valamint dohányosok részére CO mérést, emellett testanalízist is tartottak. A létesítmény nyitása jövő év elején várható.
A „Vasi Egészségnapok” és az országos „Szűrési Staféta” program keretén belül több Vas megyei városban tartottak egészségmegőrző rendezvényeket. Vasváron az egészségházba ingyenes szűrőnapra várták a városban és a környékén élőket november 14- én, pénteken 14-18 óra között. Az Árpád tér 4/a szám alatti épületbe, a régi mozihoz számos érdeklődő érkezett.
Füzi Andrea, az Egészségügyi Alapellátó Intézmény vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy a lakossági szűrőnapot a Körmendi Járási Hivatal Járási Népegészségügyi Intézete, a Vas Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve és a Vas Megye Népegészségügyéért Alapítvány szervezte. Az ingyenes rendezvényen bőrgyógyászati melanóma szűrést, számítógépes talpvizsgálat tanácsadást, csontsűrűség, vércukor- és koleszterinszint mérést, vérnyomásmérést, valamint dohányosok részére CO mérést, emellett testanalízist is tartottak. Számos szóróanyag, poszter állt a résztvevők rendelkezésére. A megjelent 75 érdeklődő inkább az idősebb korosztály tagjához tartozott, de a résztvevők között voltak gyerekek is. A nők egyebek mellett megtanulhatták az emlő önvizsgálatát, mindannyian általános állapotfelmérő kérdőíveket tölthettek ki, s életmód tanácsadáson is részt vehettek. A nagyszámú érdeklődés miatt este háromnegyed 7-kor fejeződtek be a vizsgálatok. Füzi Andrea megjegyezte, hogy a vasváriak leginkább az ultrahangos szakrendelést várják. A korszerű készüléket ugyanis nemcsak az ultrahangos orvos veheti igénybe, hanem – a több fej miatt – a nőgyógyászati, az urológiai vizsgálatokon is használható. Mint mondta, a szakhatósági és használatba vételi hivatalos jóváhagyás, valamint az ÁNTSZ engedélye utána tudnak finanszírozási szerződést kötni az OEP-el. Valószínű, hogy az alapellátások már hamarosan igénybe vehetők lesznek a házban, ugyanis a háziorvosi, gyermekorvosi és a védőnői munkához szükséges engedélyek megvannak, csupán telephelyet kell módosítani. Kiemelte, hogy a létesítmény jól megközelíthető, környezete megszépült, az udvarban számos parkolót alakítottak ki. Az egészségház szolgáltatatásait az itt és a környéken élők TB-támogatással, ingyenesen vehetik igénybe. A tervek szerint jövő év elején nyílik meg az egészségcentrum.
A projekt háttere:
Vasvár Város Önkormányzata 2013. július 1-én kapta kézhez a projekt támogató levelét. A támogatási szerződést 2013. augusztus 21-én kötötték meg. A kivitelező kiválasztására az önkormányzat már a nyár folyamán kiírta a feltételes közbeszerzési eljárást, így a támogatási szerződés aláírását követően 2013. szeptember 9-én meg is kezdődhettek az építési munkálatok.
A projekt célja: Vasvár városban a jelenleg szétszórtan, több telephelyen működő alap- és szakellátások egy épületbe, tömegközlekedéssel, személygépkocsival és mentővel jól megközelíthető helyre történő integrálása. A meglévő járóbeteg szakellátások óraszámainak emelése, illetve új szakellátások beindítása a kistérség lakossági igényeinek megfelelően, a megbetegedési és halálozási mutatók által alátámasztott szakmákban. Továbbá korszerű infrastruktúra- és eszközfejlesztés megvalósítása az egészségügyi ellátás színvonalának javítása céljából.
Vasvár a hátrányos helyzetű vasvári kistérség központja, 2013. január 1. napjától járási központ. Vasvár Város Önkormányzata, mint egészségügyi szolgáltató, a városban működő egészségügyi alap- és járóbeteg szakellátási feladatokat az Egészségügyi Alapellátó Intézményén keresztül látja el. Az alap és szakellátások eddig egymástól távol, területileg szétszórtan, több telephelyen működtek, közös váró- és kiszolgáló helyiségekkel rendelkeztek, a szakmai minimum feltételeknek nem feleltek meg. Az alap és szakellátásoknak eddig helyt adó épületek funkciói, műszaki adottságai miatt nem bővíthetőek, továbbá közvetlen környezetükben gondot okozott volna parkolóhelyek kialakítása, illetve az akadálymentesítés is. Így az alap és járóbeteg szakellátások egy épületbe való integrálása a város frekventált helyén fekvő, egykori mozi épületében valósult meg.
A fejlesztés 487 négyzetméteren, három épületszinttel jött létre. A földszinten egy háziorvosi és egy konzultációs szobát, valamint egy házi gyermekorvosi rendelőt, egy védőnői munkaszobát és egy védőnői tanácsadót alakítottak ki. Az emeleti szinten három szakorvosi és egy fogászati rendelő, valamint a fizioterápia kap helyet. Női-férfi, beteg, valamint személyzeti vécé mindkét szinten található. Szintenként személyzeti helyiség és takarítószertár is rendelkezésre áll. A kiszolgáló helyiségek és funkciók a pinceszinten elérhetőek. Az udvaron kerékpártároló, akadálymentes parkoló kialakítása valósult meg.
A beruházás során minden fogyatékossági csoportra kiterjedő, teljes körű, fizikai és infokommunikációs akadálymentesítés valósult meg, az épületen kívül és belül egyaránt. Van belső lift, akadálymentes vécé, akadálymentes parkoló. jött. Elhelyezték a jelzéseket, az információs, funkciójelző és eligazító táblákat, piktogramokkal, Braille írással; emellett a gyengén hallók részére egy mobil indukciós hurok beszerzése is megvalósult.
Az elektromos felújítás keretében az energiatakarékos világítótestek, kórház-technológiai csatlakozások mellett új gyengeáramú rendszer kiépítése történt. Minden egyes rendelő, rendelés teljesen új, modern számítógéppel, illetve megfelelő szoftvertámogatással felszerelt. A napkollektoros használati melegvíz-termelő rendszer kiépítésével megújuló energiahasznosítására is képes lett az épület, mely a város távhő rendszerére csatlakozott, így ugyancsak megújuló, geotermikus energiával üzemel majd.
A projektből a háziorvosi és házi gyermekorvosi rendelők kivételével, mivel ezek vállalkozásban látják el a feladatot, és saját berendezésükkel költöznek, a szakmai minimum feltételek érdekében a többi helyiség felszerelése és bútorzat beszerzése megtörtént. Az egyes szakrendelések működéséhez szükséges, illetve azokat támogató eszközök, műszerek beszerzése is megvalósult. Kiemelendő a fogorvosi rendelő komplett felszerelése, a képalkotó diagnosztika keretében beszerzett ultrahangos készülék, a nőgyógyászati és urológiai szakrendeléseken használható kombinált vizsgálószék, valamint a szemészeti szakrendelés szakmai minimum követelményben meghatározott egyes eszközeinek, műszereinek beszerzése.
Az alap és járóbeteg szakellátások egy épületbe való integrálása mellett átalakult a járóbeteg szakellátás struktúrája, melyet a vasvári kistérségben dolgozó háziorvosok és házi gyermekorvosok, valamint a lakosság igénye alapoz meg. Az átalakítás eredményeként a jelenlegi 7 szakma helyett 10 szakma kap helyet a tervezett heti 26 szakorvosi óra helyett, 47 szakorvosi órában. A tervezett kapacitás mindemellett kiegészül heti 40 nem szakorvosi órával, amely a térségben nagy igényként jelentkező fizikoterápia, fizioterápia (asszisztensi tevékenység) szakmát jelenti.
Az egészségházba integrálásával az alap és járóbeteg szakellátások, a járóbeteg szakellátás kapacitásának átstrukturálása, a kapcsolódó eszköz és műszerfejlesztés segíti az egészségügyi ellátás hatékonyságát. A projekt eredményeként az egészségház akadálymentes területen, megújult felszereltséggel, eszköz és műszerparkkal, integrált alap és járóbeteg szakellátásokkal a vasvári kistérség korszerű, egészségmegőrző, egészségfejlesztő, diagnosztizáló és gyógyító központja lesz.
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020