Castrum Galéria március 15-én ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját. Ebbõl az alkalomból jubileumi kiállítást rendeztek azoknak a képzõ- és iparművészeknek a munkáiból, a 10 év alatt itt kiállítottak.
Gergye Rezsõ, a művelődési ház igazgatója, jubileumi köszöntõ beszédében elmondta, hogy a Castrum Galéria, amelyet Zágorhidi Czigány Csaba tervei alapján Erdei Ferenc és társai építettek fel, e alatt a tíz év alatt 150 kiállításnak adott otthont. Pályakezdõk és neves alkotók, Munkácsy- és Kossuth-díjas képzõ- és iparművészek: Schrammel Imre keramikus, Marosics István szobrász, Szkok Iván festőművész, számos vasi alkotó, így Marosits József szobrász, Tóth Csaba festőművész, Benkõ Sándor fotóriporter, és még sokan mások érezték szívügyüknek, hogy itt kiállítsanak.
A kiállító tér több irodalmi estnek és kávéházi beszélgetésnek is otthont adott. Az igazgató külön megköszönte Tóth Csaba festőművész és Rasperger József művelődés-szervező, kiállítás-rendezõ grafikusnak (az MMIK munkatársa) segítségét, akik a kezdetektõl a galéria mellé álltak. Miként Gergye Rezsõ mondta, a bontás után kezdõdik az új művelődési létesítmény építése, a kultúrális rendezvényeket ezen idõ a város intézményei fogadják be. Rainer Ágota kiemelte, hogy a 10 év alatt 150-en állítottak itt ki, s egyfajta irodalmi, kávéházi holdudvar szerepet is vállalt a Castrum Galéria, melynek indulása Pogács Mónika nevéhez fűződik.
Ez a délután igazi kávéházi, galériás hangulatban telt, ünnepi műsorral búcsúztunk a galériától. A záró kiállításon 33 művész állított ki. Helyi, vasi, budapesti, szombathelyi, sárvári és sepsiszentgyörgyi művészek alkotásai várták a nézõket. A rendezõ művelődési ház pedig ajándékkal kedveskedett azoknak, akik elfogadták a meghívást a záró tárlatra.
Zágorhidi Czigány Csaba tanácsnok beszédében pedig úgy fogalmazott: A galéria értéket õrzött meg és örökített át, a bontás után pedig az eltelt sikeres évtizedbõl kell táplálkozni. Az ünnepélyes aktus pillanatában a tervezõ és kiállítást megnyitó képviselõ maga is meghatódott, zavarba jött, s többször is feltette a kérdést: Akkor most bontunk, vagy építünk?
Szimbolikusan bontottunk. Erdei Ferenc, a galéria hajdani építõje és Németh Zsolt, Vasvár város polgármestere egy lécet fűrészelt el, amelynek darabjait a vendégek hazavitték. (Egyéb emlékezõ, publicisztikai ihletésű írásainkat lapunk 5. és 9. oldalán olvashatják.)
-sok-