2005.04.16. Születésnapomra – Castrum Galéria

Castrum Galéria március 15-én ünnepel­te fennállásának 10. évfordulóját. Ebbõl az al­kalomból jubileumi kiállítást rendeztek azok­nak a képzõ- és iparművészeknek a munkái­ból, a 10 év alatt itt kiállítottak.

Gergye Rezsõ, a művelődési ház igazgatója, jubileumi köszöntõ beszédé­ben elmondta, hogy a Castrum Galéria, amelyet Zágorhidi Czigány Csaba tervei alapján Erdei Ferenc és társai építettek fel, e alatt a tíz év alatt 150 kiállításnak adott otthont. Pályakezdõk és neves al­kotók, Munkácsy- és Kossuth-díjas képzõ- és iparművészek: Schrammel Imre keramikus, Marosics István szob­rász, Szkok Iván festőművész, számos vasi alkotó, így Marosits József szob­rász, Tóth Csaba festőművész, Benkõ Sándor fo­tóriporter, és még sokan mások érezték szívügy­üknek, hogy itt kiállítsanak.

A kiállító tér több irodalmi estnek és kávé­házi beszélgetésnek is otthont adott. Az igaz­gató külön megköszönte Tóth Csaba festőmű­vész és Rasperger József művelődés-szervező, kiállítás-rendezõ grafikusnak (az MMIK mun­katársa) segítségét, akik a kezdetektõl a galé­ria mellé álltak. Miként Gergye Rezsõ mond­ta, a bontás után kezdõdik az új művelődési létesítmény építése, a kultúrális rendezvénye­ket ezen idõ a város intézményei fogadják be. Rainer Ágota kiemelte, hogy a 10 év alatt 150-en állítottak itt ki, s egyfajta irodalmi, ká­véházi holdudvar szerepet is vállalt a Castrum Galéria, melynek indulása Pogács Mónika ne­véhez fűződik.

Ez a délután igazi kávéházi, galériás han­gulatban telt, ünnepi műsorral búcsúztunk a galériától. A záró kiállításon 33 művész állí­tott ki. Helyi, vasi, budapesti, szombathelyi, sárvári és sepsiszentgyörgyi művészek alkotá­sai várták a nézõket. A rendezõ művelődési ház pedig ajándékkal kedveskedett azoknak, akik elfogadták a meghívást a záró tárlatra.

Zágorhidi Czigány Csaba tanácsnok be­szédében pedig úgy fogalmazott: A galéria értéket õrzött meg és örökített át, a bontás után pedig az eltelt sikeres évtizedbõl kell táplálkozni. Az ünnepélyes aktus pillanatá­ban a tervezõ és kiállítást megnyitó képvise­lõ maga is meghatódott, zavarba jött, s több­ször is feltette a kérdést: Akkor most bon­tunk, vagy építünk?

Szimbolikusan bontottunk. Erdei Ferenc, a galéria hajdani építõje és Németh Zsolt, Vas­vár város polgármestere egy lécet fűrészelt el, amelynek darabjait a vendégek hazavitték. (Egyéb emlékezõ, publicisztikai ihletésű írá­sainkat lapunk 5. és 9. oldalán olvashatják.)

-sok-

Széchenyi2020