Ahhoz, hogy diákjainkból az életben jártas, eligazodni képes felnőttek váljanak majd, a tanteremhez kötött, tantárgyakra szabdalt oktatásban szükséges egy hely, ahol a világ egységes egésszé áll össze a gyerekek számára. Ahol megtapasztalhatják a természet nagyszerűségét, rácsodálkozhatnak az élet bonyolultságára, ahol közel kerülhetnek a növényekhez, az állatokhoz. Ahol megismerhetik a környék történetét, felfedezhetik annak kulturális érdekességeit, hagyományos mesterségeit. Találkozhatnak olyan emberekkel, akik életükkel, viselkedésükkel példát mutatnak. Kell egy hely, ahol tudatosul bennük, hogy rajtuk is múlik, milyen környezetben élnek. Ez a hely az ERDEI ISKOLA.
A Kardos László Általános Iskola diákjainak több mint egy évtizede van lehetőségük arra, hogy a környezettel, a környezetben éljenek néhány napot a szorgalmi időszakban. E remek programot a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, a Vasvári Tankerület is támogatja anyagilag, ami nagymértékben csökkentette a szülők anyagi terheit.
A tavalyi tanév végén a harmadik és negyedik évfolyamosok Szaknyérban ismerkedtek az Őrség jellegzetességeivel, az ötödikesek a szomszédos Zala megyét tűzték ki úticélul – ők Nován töltöttek 3 napot. A hatodik osztályosok Őrimagyarósdon erdei iskoláztak, felfedezték a Földvárat, túráztak a szőcei tőzegmoháshoz.
Ezekbe a kirándulásokba „tekinthetünk” be a következőkben.
Szeptemberben a Csodaszarvas Tájparkban töltöttek egy délelőttöt a 2. évfolyamosok osztályfőnökeik: Török I. és Kovácsné N. E. irányításával. Megismerkedtek a környék jellemző állataival, régi paraszti eszközökkel, sétáltak a Rába partján. Csónakáztak, lovagoltak és birtokba vették a játszóteret, a drótkötélpályát. Nagyon élvezték a tudásukat számon kérő totót. A drótkötélpálya annyira tetszett nekik, hogy néhányan a hétvégén a szüleikkel újra kilátogattak Rábahidvégre.
Tavasszal a 2. a osztályosok egyik osztálytársuk családjának, Németh Veronikáék kisgazdaságába látogattak el. Megfigyelhették a házi állatokat, tartási körülményeiket. Szántóföldön, réteken játszhattak és nagy élményt jelentett a traktor és a földművelés egyéb kellékeinek megismerése. Nehéz volt búcsút venni a kedves háziaktól és a játékos kutyusoktól.
A 2.b-sek a Káldi Zoli bácsinál lovagoltak. A gyakorlottabbak ügettek, vágtáztak, így azok a gyerekek is kedvet kaptak, akik először ódzkodtak. A fáradt négylábúak, Margó és Donna, szívesen pózoltak egy-egy fénykép erejéig.
Hazafelé a nyári erdőn keresztül vitt az útjuk, ahol megfigyelhették az élővilág szépségét. Gondot csak a szúnyogsereg jelentett. A szabadtéri színpadon jókedvűen ugrálhattak, énekelhettek. A forróságot a Szent-kút hűs vize enyhítette.
Köszönet: Wesselyné Kupi Ildikónak, aki a gyerekek utaztatását oldotta meg.
Káldi Zoltánnak, Németh Veronika családjának és a Csodaszarvas Tájpark munkatársainak.
Május 26-án izgatott 3. osztályos tanulók indultak Szaknyérbe, erdei iskolába Módli Istvánné és Németh Éva tanítónőkkel. Aggódtak a szülők is, hisz a gyermekek többsége most volt először 4 napra távol. A szállás elfoglalása után megismerkedtek az erdei iskola szabályaival, a környezettel. Nagy tetszést aratott az udvar a foci, kosár és röplabdapályával. Először még furcsálták az udvaron legelésző birkákat, de később már hiányolták őket, ha nem jöttek. Még délelőtt megalakultak a munkacsoportok. Ebéd után egy kis tanulás következett, majd Tóth János fazekasmester segítségével nagy élvezettel és türelemmel készített mindenki egy-egy tárgyat. Másnap a reggeli tevékenységeket követően útra keltek. Átsétáltak Őrimagyarósdra, ahol a Földvárról megtudták, hogy mikor építették és milyen célt szolgált a falu életében. Az itt található tóka növényvilágát is megfigyelték ill. megismerték funkcióját is. A magyarósdi erdei iskolában megebédeltek, majd folytatták útjukat a Malomgát tanösvényen keresztül a Vadása-tóhoz és felfedezték növény-és állatvilágát. Kis pihenő után visszamentek szálláshelyükre. Később megnézték az országban egyedül itt található alpakákat. Szerdán délelőtt kirándultak. Őriszentpéteren Laczó László bácsi várta és kalauzolta a társaságot. Megnézték az Árpádkori templomot, Pityerszeren a falumúzeumot, ahol az őrségi népi építészet jellegzetességeivel ismerkedhettek meg. Közben Laci bácsi sokat mesélt a régi őrségi emberek életéről, munkájáról, szórakozásáról. Délutánt tantárgyi foglalkozásokkal illetve kavicsfestéssel töltötték. Sokan izgatottan várták a lovaglást, hiszen most ültek először lóra. Vacsora után Kovács Györgyné Bözsi néni érkezett látogatóba, akivel kürtöskalácsot sütöttek. Negyedik nap délelőtt a csomagolás és a szobák rendbetétele után vetélkedő keretében adtak számot a gyerekek a szerzett ismereteikből. Az eredményhirdetést, jutalmazást követően elbúcsúztak az erdei iskolától.
Az iskola előtt a szülők már nagyon várták a fáradt, de élményekkel gazdagodott kis csapatot.
A programok sikereihez hozzájárultak a szülők, az erdei iskolák munkatársai, a foglalkozásvezetők, akiknek ezúton mondunk köszönetet.
A 4. évfolyam tanulói Szaknyéren töltöttek 3 napot erdei iskolába Maráczi Beáta és Botfa Istvánné tanítónőkkel. Már az odautazás nagy élményt jelentett amerikai iskolabusszal. Az első nap megismerkedtedtek Szaknyérrel, sétáltak a faluban. Megnézték a jellegzetes építésű kódisállású házakat is. Fazekas foglalkozáson mindenki kedve szerinti formát készíthetett. Jöti lovon lovagolhattak.Egy kis tanulás után tallérkeresés és rovásírás következett. A megtalált tallérok feladatot adtak, melyet a csoportok el is rabolhattak egymástól. A napot futóversennyel zárták. A második nap, a reggeli elfogyasztása után Őrimagyarósdra túráztak. Itt megnéztük a Várdombot, a Történelmi Emlékparkot, a Malomgát tanösvény egy részét, a Lénárd Koppány Kertet. Ebéd után sajnos az időjárás nem kedvezett a délutáni programhoz. Így a túrázás a Vadása-tóhoz elmaradt. Helyette tekéztek, ami nagy élményt jelentett. Késő délután visszagyalogoltak Szaknyérre. A túra fáradalma hamar elszállt, vacsora után ismét a mozgásé volt a főszerep. A napot szalonnasütéssel zárták. A harmadik nap a reggeli után pakolással, és rendrakással indult. E tevékenységek után még további programok várták a kisdiákokat. Ellátogattak a Patakparti Alpaka Farmra, amely nagy élményt nyújtott mindenkinek. Ezt követően kürtöskalácsot készítettek. Mindenki jóízűen fogyasztotta el az általa készített kalácsot. Hamarosan búcsút kellett venni a szaknyéri erdei iskolától. Kissé fáradtan, de pozitív élményekkel gazdagodva tértek haza. Köszönjük a szülőknek a támogató együttműködést.
Az 5. osztályos erdei iskolai program keretében A Pál utcai fiúk című regény világát megidéző projektet valósítottak meg Nován (kísérők: Siposné Káldy Gy., Jakabné Varga I., Szakályné P.E., Pálla Cs.). Az ottani környezet kiváló lehetőséget biztosított ahhoz, hogy a vasvári, számítógépező gyerekek megtapasztalják a „grund-élményt”, „a végtelenséget és szabadságot”.
Mindennapjaik meghatározó tevékenysége volt a sport, melyben a foci, kézilabda, kosárlabda, ugrókötél mellett a méta is helyet kapott, s megtanulták, hogyan kell stratégiát kidolgozni, küzdeni a zászlóért és a csapatért az egyre népszerűbbé váló számháborúk során.
A projekt fontos része volt a természetismeret. Egy kooperatív foglalkozás keretében az egykori „fűvészkert” felépítésével és növényvilágával ismerkedtek meg a gyerekek, a tanult részleteket fantáziájukkal kiegészítve gyönyörű plakátokon jelenítették meg a Pál utcai fiúk természetrajzát. A regényben bemutatott éjszakai füvészkerti kaland felidézéseként sötétedéskor vadlesre indultak a közeli erdőbe. Vadász és erdész segített a nyomkeresésben, a vadlesről való tájékozódásban a növények felismerésében. Nagy izgalmat jelentett a helyi kilátóra való feljutás sötétben, elemlámpák fényénél.
Az iskolában kevésbé népszerűnek számító matematika is új megvilágításba került. Kíváncsian várták „A matematika a regényből” című foglalkozást, lelkesen kutattak az adatok után a könyv lapjain, hogy ezek segítségével meg tudják oldani az adott problémát. Kiszámolták a grund kerületét, területét, a farakások felszínét, térfogatát, kalkuláltak a regényben előforduló három pénznemmel, a fiúk legnépszerűbb csemegéje, a „diákabrak” összetevőinek arányait vizsgálták.
Az első magyar irodalom foglalkozáson a gyerekek egy-egy szereplő bőrébe bújtak, valamilyen közös tulajdonság alapján, s ezeket a szerepeket végigvitték a három nap során. Játékos, tevékenységalapú foglalkozásokon elevenítették fel a mű cselekményét, helyszíneit és gondolatiságát. A „Magyarország szeretlek!” című televíziós vetélkedő mintájára szervezték meg a két osztály versenyét az itt szerzett ismeretekből. Nagy izgalommal várták a feladatokat, lelkesen küzdöttek, igazi csapattá formálódva játszottak. Különösen tetszett a „ketyegő” játék és a „szóbeszéd”. A szoros verseny kiegyenlített eredményt hozott.
A projektet több foglalkozás is kiegészítette: kemencés kenyérlángos sütés és a falu nevezetességeinek megtekintése. A legemlékezetesebb azonban bizonyára az esti közös éneklés volt, mely a rossz idő miatt nem tábortűz mellett zajlott, de Edit néni gitárjátéka, Cséri Szandra és Tóth Andor gyönyörű hangja mindenkit kárpótolt.
Május 21-től 23-ig az 6. évfolyam 3 napos erdei iskolában vett részt Őrimagyarósdon a Fenyves-táborban. Immár visszatérő vendégként kiemelt feladatuknak tekintették, hogy a tavalyi évben az Őrség természeti és kulturális értékeiről megszerzett ismereteinket kibővítsék és elmélyítsék, valamint erősítsék a gyerekek közötti kapcsolatokat a szabadidős tevékenységek által. Ennek megvalósulásához a színes programok is hatékonyan hozzájárultak: a tőzegmohaláp megtekintése traktorral, a tanösvények bejárása, egy egész délutánt kitöltő kézműves foglalkozások, a Pityerszer megismerése, szalonnasütés a tábortűznél, vetélkedő. A tábori élet mindennapi feladatait is örömmel és igyekezettel végezték a két osztály tagjai összefogva. Felejthetetlen élményt nyújtott a gyerekeknek a zenés ébresztő és takarodó, és a „Csillag születik” vetélkedő. Nem csak a gyerekek, hanem a kísérő nevelők (Kovácsné Horváth Erika, Ódor Anna, Tüskés Marianna) is pozitív élményekkel feltöltődve értek haza a harmadik nap délutánján. Ezúton is köszönjük a szülőknek a lelkes együttműködést és segítséget.
A tanévet követően iskolánk tehetséges, kiemelkedő teljesítményt nyújtó, 1-4. osztályos tanulóinak most már hagyománnyá vált 3 napos tábort szerveztek Kovácsné Németh Edit tanítónő irányításával. A programokat az osztályfőnökök és a gyógypedagógusok valósították meg.
Az osztályfőnökök javaslatával 51 gyerek kerülhetett be a résztvevők közé. Az előző év tapasztalatai után nagy izgalommal és kíváncsisággal várták a résztvevők, hogy ebben az évben milyen programokon vehetnek részt.
A bizonyítvány kiosztását követő nap délelőttjén játékos formában szervezett foglalkozásokon új ismeretekkel gazdagodhattak: angol nyelvből, környezetvédelemből, matematikából, logikai feladatokból, és ügyeskedhettek néptáncon, sportfoglalkozáson, kézművességen. Az ebédet a Csörnöc Gyöngye étteremben jóízűen fogyasztották el. Délután kutyaiskolai bemutatót láthattak, és vadászoktól leshették el a vadászat fortélyait.
A következő nap is foglalkozásokkal kezdődött, majd ebéd után nagyot csobbanhattak a vasvári strandon.
Az utolsó napon kirándulásra invitáltuk gyermekeinket: autóbusszal indultunk Kisbérre. Először a mini skanzent jártuk be, ami nagy tetszést aratott. Egy tájházban a régi paraszti élet használati tárgyait tekinthettük meg. A parkban Jászai Mari szobránál is megálltunk.
A legnagyobb sikert a Mini- Magyarország Makett-park aratta tanulóink körében. A kisbéri tó partján közel 30 nevezetes épület makettjét csodálhattuk meg. A Bakony Étteremben elfogyasztott finom ebéd után a Kisbéri Lovardában lovagolhattak, íjászkodhattak, lovas kocsival városnéző körúton vehettek részt, izgalmas lovasíjász bemutatón a honfoglalás kori lovas harcászatot szemlélhették meg.
Fagyizást követően indult haza a sok élménytől elfáradt, de jókedvű csapat. Reméljük mindenki jól érezte magát, jövőre találkozunk!
A megvalósításban együttműködő pedagógusok munkája köszönetet érdemel. Megköszönjük Szilvágyi Zsoltnak és csapatának, Gerencsér Zoltán és Rásó Miklós vadászoknak önzetlen munkájukat. A tábort anyagilag a Vasvári Gyermekekért Alapítvány és a Szülői Munkaközösség támogatta.
Tehetséggondozó tábor a felső tagozaton
Iskolánkban több mint egy évtizede hagyomány, hogy a nyári szünidő első hetében a tehetséges, versenyeken eredményesen szereplő és/vagy kiemelkedő tanulmányi eredményt elérő tanulóink egy négynapos „tábor” keretében még jobban elmélyülhetnek a választott szakterület rejtelmeiben. Idén ötödiktől hetedik osztályig 40 fő kerülhetett be a programba az osztályfőnökök és szaktanárok javaslatai alapján. A négy nap során változatos és élményszerű tevékenységeket biztosítottak a diákok számára a pedagógusok Siposné Káldy Gyöngyi irányításával, melyek mindegyike hozzájárult ismereteik bővítéséhez, készségeik fejlesztéséhez, tanulási motivációjuk erősítéséhez. A csoportok munkája más-más műveltségi illetve kompetenciaterületekhez kapcsolódott: Idegen nyelvi csoportok (angol és német: Ódor Anna, Siposné Káldy Gyöngyi és Tüskés Mariann vezetésével), Természettudományi és matematikai csoport (Jakabné Varga Ildikó), Kulturális kompetenciákhoz kapcsolódó csoportok (Szalainé Kiss Viktória és Fixl László vezetésével).
A szakterületenkénti kompetenciafejlesztő foglalkozásokat megfűszereztük sport és szabadidős tevékenységekkel (Pálla Csaba irányításával), strandolással, számháborúval, szalonnasütéssel és tábortűz melletti közös énekléssel.
A változatos programot kínáló három napot a keszthelyi kirándulás (Siposné Káldy Gy., Tüskés M., Szalainé Kiss V., Laczó Zné, Horváth L, Sejberné Szabó M. kíséretével) koronázta meg a negyedik napon. A délutáni fürdőzés a Balatonban, a vízibiciklizés, a séta a gyönyörű parton jó előkészítője volt a nap fő eseményének: a Múzeumok Éjszakája című programba való bekapcsolódásnak. A BoomBatucada ütős együttes dobosait pontban este 7 órakor engedték be a Helikon Kastélymúzeum parkjába, s mi csatlakoztunk hozzájuk. A kapu mögött a kastély dolgozói korhű ruhába öltözve várták a látogatókat, és bevezettek bennünket a Festeticsek titokzatos ódon szobáiba. Élményekkel tele sétáltunk a kastélyparkban, a Szent Iván – éji máglya meggyújtását nem tudtuk megvárni, mégis éreztük mindannyian a Szent Iván éj, a nyári napforduló misztikumával, apró csodákkal fűszerezett éjszaka hangulatát. Az éj leple alatt minden kicsit más volt, mint a nap fényénél.
Most újabb egy évet kell várni arra, hogy a vasvári tehetséges gyerekek ismét együtt tevékenykedhessenek, dolgozhassanak, kirándulhassanak.
Balatoni tábor Fonyódligeten
Július végén 60 iskolás kelt útra kísérőikkel a Balatonra. Amilyen szomorú volt az odaérkezés (végig esett az eső az úton), olyan jól sikerült 6 napot töltöttek együtt kicsik és nagyok a magyar tengernél. Nem volt ugyan hőség, de mindennap előbújt a nap és élvezhették a diákok a Balaton vízét. A lubickolás mellett természetesen volt program bőven. Kirándultak a gyerekek Fonyódra, élvezetes volt számukra a dottón való utazás, nem kevésbé a vitorláshajózás Balatonboglárról. Szerencsére idén az időjárás kegyes volt a vasváriakhoz, és kipróbálhatták a gyerekek a drótkötélpálya mellett a vízi kalandparkot is. Nagyon népszerűek voltak a kézműves foglalkozások, ahol pólók, táskák és egyéb tárgyak készültek. Részt vehettek a diákok egy színházi előadáson és táncházban is. Természetesen a disco sem maradhatott el. Az egyik legizgalmasabb versenyt a vasvári iskola csapata nyerte meg. A vasvári fiúk és lányok bizonyultak a legügyesebbeknek a bátorságpróbán. A fiú foci csapat elnyerte a „Fair play” díjat és ping-pongban is elhozták az ezüst és bronzérmet. Sok szép élménnyel és a ragyogó napsütést hazahozva térhettek a diákok vissza kisvárosunkba.
Összeállította: Sejberné Szabó Marianna
igazgató