2004.10.07. Térségi táborok a Hegyháton

A  Hegyháti  Jóléti  Szolgálat  Alapítvány idén nyáron 3 tábort szervezett a térségi gyermekek számára.
A 3 táborból kettő napközi jelleggel a vasvári Teleházban került lebonyolításra az EDS dolgozóinak kérésére, az ő illetve cégük támogatásával.

Az első EDS-s tábor június 21-25-ig, a második augusztus 09-13-ig tartott. Összesen 19 gyermek vett rész a két táborban, melyek azon céllal kerültek megszervezésre, hogy a részt  vevő  gyermekek  hasznos  ismereteket szerezzenek a számítástechnika világában. Az elméleti és gyakorlati ismereteket szabadidős tevékenységekkel tettük színesebbé.

A részt vevő gyerekek ennek keretében: lovagoltak Alsóújlakon, kirándultak a Jeli Arborétumban, elsősegély ismereteket szereztek az iskolai védőnő segítségével, sportoltak, filmet néztek, kézműves foglalkozás keretében elsa- játították a szalvéta technikát, bepillantottak a rendőrségi munka egy szeletébe, megtudták hogy lehet számítógéppel zenét szerezni mindenféle  hangszert  és  zenei  előképzettséget nélkülözve, kirándulás keretében megnézték Kőszeg „nevezetességeit” – köztük a Patika múzeumot, a Jézus Szíve Templomot, a várat és Jurisics Miklós szobrát -, strandoltak a vasvári Termál-fürdőn és a kegyes időjárásnak köszönhetően az utolsó együtt töltött napon számháborúztak a Szent-Kúton, majd az Alapítvány  dolgozóinak  meghívására  elköltött ebéd után egy régi magyar harci eszközt próbálhattak ki: az íjat.

Mi igyekeztünk a táborok hetének programjait úgy összeállítani, hogy az a résztvevő gyermekek számára hasznos, mégis érdekes legyen, és egy kellemes nyári élményként maradjon meg emlékükben.

Harmadik, Alapítványunk által szervezett és a vasvári vállalkozók valamint magánszemélyek  által  támogatott  egy  hetes  tábort Borgátán töltöttük július 04-10-ig, melynek résztvevői  a  Vasi  Hegyháton  élő  hátrányos helyzetű családok gyermekei közül kerültek ki. A borgátai táborban 21 gyermek vett részt, melynek során különböző – a korosztályukat érintő – témakörökben hallhattak előadásokat. A tábori program tematikája prevenciós céllal tartalmazott egészséges életvitel, sport általi nevelés, drogmegelőzés és szexuális felvilágosítás kérdéskörhöz kapcsolódó elemeket.

A program célja a társadalmilag elfogadott viselkedési  minták,  egészséges  életvitelhez kapcsolódó ismeretek bővítése, alkalmazása volt.  A  programon  keresztül  közvetlen  és hasznos információkat szerezhettek, a közös munka révén fejlődött a csoporton belül az összetartozás és a felelősségtudat érzése. A szerzett közösségi élmények hatására fejlődött az  alkalmazkodó  képesség,  a  tolerancia,  a rendszeretet, a csapatszellem.
A napi foglalkozások a következő rendszer szerint épültek fel: a gyermekek adott témakörben előadást hallgattak tőlünk. Az előadás inte- raktív formában zajlott, a résztvevők a témához hozzászólhattak, kérdezhettek, felhozhatták saját  élményeiket.  Mi  arra törekedtünk, hogy a gyermekekben  „ne  maradjon semmi” a témával kapcsolatosan,  adjanak  ki  magukból  mindent.  Ennek megfelelően az előadások inkább gyakorlati, mint elméleti jellegűek voltak.

Az interaktív előadást csoportfoglalkozások  követték.  Ezek  túlnyomórészt szórakoztató személyiségfejlesztő    játékok formájában  zajlottak.  A különböző csoportjátékok a  gyermekek  fantáziáját, kreativitását   mozgatták
meg, és közelebb hozták egymáshoz a résztvevőket.  A  foglalkozásokat  és  előadásokat strandolással, lovaglással, rendőrségi bemutatóval, bográcsozással, gyalogtúrával és íjazással gazdagítottuk.

Megítélésünk szerint a gyermekekkel való foglalkozás gördülékeny volt, aktivitásukat a tábor teljes időtartama alatt sikerült fenntartani a különféle színes programokkal. A  mai korosztálynál „kritikus pontként” jelentkező TV-nézés, számítógépezés mellőzésével sikerült felejthetetlen élményt szerezni a táborban résztvevő, szomorú sorsú gyermekeknek. Számunkra a gyermekek részéről a legnagyobb elismerést talán a tábort lezáró tábortűz melletti  búcsúest  jelentette,  ahol  megfogalmazták, hogy nem szeretnének még hazamen- ni,  illetve,  hogy  jövőre  is  visszajönnek  és ugyanígy, ugyanitt találkozunk.

A  résztvevőkkel a kapcsolat megmaradt, azóta  is  folyamatosan  keresnek  bennünket: beszámolnak új barátságaik alakulásáról, az azóta közösen szervezett találkozásaikról, és alig várják a jövő nyarat – ahogy mi is!

Összefoglalva: sikeresnek értékeljük „nyári munkánkat”. Úgy érezzük, hogy célkitűzéseinket megvalósítottuk, és a visszajelzések alapján jövőre is szeretnénk hasonló programokat, foglalkozásokat szervezni a gyerekek számára.
Ennek első lépcsőfokaként szeptembertől klubdélutánokat indítunk, mely elsősorban a táborokban  részt  vett  gyerekekhez  szól,  de minden  érdeklődőt  szeretettel  várunk  szeptember 24-én 15 órától a vasvári Teleházban. Ezúton  is  külön  köszönetet  szeretnénk mondani mindazoknak, akik segítettek bennünket a programok színesebbé tételében, és azoknak, akik támogatták borgátai táborunk megvalósulását, ezzel is lehetőséget nyújtva a hátrányos  helyzetű  családok  gyermekeinek abban, hogy otthonuktól távolabb, egy felejthetetlen hetet töltsenek szép környezetben, új ismeretségeket, barátságokat kötve.

Hegyháti Jóléti Szolgálat Alapítvány
Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálata

Széchenyi2020