2011.04.27. Testületi ülés: beszámolók és kérelmek a tárgyalt pontok között.

„A könyvtár a város egyik büszkesége”

A kisváros képviselő-testülete legutóbbi, előrehozott ülésén két napirendi pontot és a folyó ügyek ugyancsak két pontját tárgyalta. A tanácskozáson a Dr. Bendefy László Városi Könyvtár tevékenységéről és a Kneipp-program fejlesztési oldaláról és annak egészségügyi lehetőségeiről szóló beszámolót is meghallgathatták a képviselők.

A jelenlévőket Kovács Tilda polgármesterasszony köszöntötte, majd a napirend előtti beszámoló elfogadását követően a Kneipp-programról szóló tájékoztató tárgyalására tértek át. E napirendi ponthoz érkezett előadóként Dr. Garda Károly, a Magyarországi Kneipp Szövetség elnöke, aki vetítettképes előadásában a program fejlesztési oldaláról és egészségügyi lehetőségeiről is szólt. Nevét a program a természetgyógyászat tudományát forradalmasító Sebastian Kneippről (1821-1897) kapta. Kneipp élete során a víz és a gyógynövények gyógyító hatásaira vonatkozó ismereteket saját tapasztalataival egyesítve szisztematikus tanná építette fel. A lelkész és természetgyógyász egy olyan életformát képzelt el, amelyben az embert megszokott életvitelével, természetes környezetével elválaszthatatlan és kiegyensúlyozott egységnek tekinti. Emellett az alkotó elemeket: a vizet, a növényeket, a mozgást, a táplálkozást és az egyensúlyt szoros összhangba állította. Az egyre növekvő környezeti terhelésekkel és a stresszel összefüggő civilizációs betegségekre való tekintettel az embereknek manapság egyre nagyobb szükségük van hatásos gyógyító módszerekre és aktív egészséggondozásra. Sebastian Kneipp számára ehhez a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás és a testi-lelki-szellemi egyensúly tartozott. Emellett életfilozófiájának része volt még a vízterápia és a gyógynövények alkalmazása is. Hosszú évek munkájával fejlesztette ki az úgynevezett Kneipp-kúrát, amely gyorsan elterjedt és sikeres lett a különböző betegségek gyógyításában és az immunrendszer erősítésében.

Dr. Garda Károly elmondta: a Vasvár és kistérsége által megvalósítandó projekt „koronája” Vasváron kapna helyet, itt épülhet fel ugyanis – hazánkban elsőként – egy különleges inhalátorház. Majd fotókkal illusztrálva bemutatta a külföldön működő inhalátorházakat. Ezt követően szólt az egészség-megőrzés fontosságáról. Elmondta: készítettek egy felmérést a projektben résztvevő községek lakóinak körében, mely azt az eredmény hozta, hogy a lakosság hajlandóságot mutat a Kneipp-módszer megismerésére, alkalmazására. A módszer bevezetése, gyakorlati alkalmazása azonban nem csak az itt élő lakosságnak kedvez, hanem a turizmust is erősítheti.

Dr. Pataky Pál elmondta: a bizottság úgy látja, a projekt hosszútávon megtérülő beruházás lesz, s a térség lakóinak nagyon komoly nyeresége származhat ebből az egészségmegőrzés terén. Emellett a projekt megvalósítása segíthet a turizmus fellendítésében is, így nem csupán egészségügyi előnye lenne a projekt bevezetésének.

Galambos István elmondta, a pénzügyi bizottság is támogatja az elképzelést, s nyilvánvaló, hogy a térség lakóinak egészségi állapota is indokolja a beruházást, majd ennek megtérülési idejéről érdeklődött. Dr. Garda Károly válaszként elmondta: hosszútávon megtérülő beruházásról van szó, ezért mielőbb el kell indítani a szemléletváltást, lehetőleg már a gyermekkorban.

Kovács Tilda megköszönve a tájékoztatást elmondta, a projekt megvalósítása mindannyiuk közös érdeke, el kell indítani a szemléletváltást, s a prevencióra kell helyezni a hangsúlyt.

A városi könyvtár beszámolója

Következő napirendi pontként a Dr. Bendefy László Városi Könyvtár tevékenységéről szóló beszámolót hallgathatták meg a résztvevők. Gyöngyösi Zsuzsanna, az intézmény igazgatója elsőként köszönetet mondott a bizottságnak, hogy elfogadták a könyvtár dolgozóinak meghívását, s az intézmény adhatott otthont a testületi ülést megelőző bizottsági tanácskozásnak. A beszámoló szóbeli kiegészítéseként elmondta: munkájuk minden területén nagy figyelmet fordítanak a gazdaságos működtetésre, szakmai célkitűzéseiket pedig igyekeznek a helyi igényekhez alkalmazkodva megvalósítani. Mint mondta, munkájukat az a gondolat vezéri, hogy az intézmények összefogásával, pályázati együttműködéssel, egymás munkájának segítésével érhetnek el eredményeket. Hangsúlyozta: a fejlesztések megvalósításához minden pályázati lehetőséget megragadnak, ami az intézmény profiljához, illetve az itt élők igényeihez illeszkedik. Kiemelte: e fejlesztések megvalósítása azonban rendkívül idő- és energiaigényes feladat, melynek elvégzése már nem fér bele a napi nyolc órás munkaidőbe, így e feladatok jó részét szakmai elhivatottságból végzik el az intézmény munkatársai.

Dr. Pataky Pál köszönetet mondott a könyvtár dolgozóinak a meghívásért, hozzátette: mindannyian egyetértettek abban, hogy a könyvtárunk a város egyik büszkesége. Nemcsak az elért eredményekre, de a hétköznapokban folyó munkára is egyaránt büszkék lehetnek. A látogatottsági mutatók is arról tanúskodnak, hogy a városlakók szívesen veszik igénybe a könyvtár szolgáltatásit. Hozzátette: az intézmény sikeresen alkalmazkodott a technikai kihívásokhoz, a megváltozott igényekhez, emellett megőrizték a hagyományos könyvtári funkciók előnyeit, s helyesen mérték fel Vasvár és a térség igényeit is.

Fixl László hozzászólásában egy javaslatot tett, miszerint a képviselő-testület – ha már más módja és lehetősége nincs erre, legalább – írásban rögzítve köszönje meg az intézmény vezetésének és dolgozóinak eddig végzett munkáját.

Dr. Fabók Tibor felhívta a képviselők figyelmét arra, hogy a lakossághoz viszonyítva a beiratkozott olvasók száma – megyei viszonylatban – kimagasló. Elmondta, míg Bükön a lakosság 22, Körmenden 20, Kőszegen 18, Répcelakon 20, Szentgotthárdon 22 százaléka beiratkozott olvasója városa könyvtárának, addig ez az arány Vasváron 34 százalék. Majd gratulált a könyvtár dolgozóinak szakmai munkájához.

Kovács Tilda polgármester elmondta: örömteli a városlakók és a kistérségben élők érdeklődése a könyvtár szolgáltatásai iránt. Nagyon fontos az olvasóvá nevelés, az adott életkori sajátosságokhoz igazodva kell bevezeti a gyerekeket a könyvek világába. S ehhez a könyvtár programjai, szakmai munkája megfelelő hátteret biztosít. Majd szólt az ágazat alulfinanszírozottságáról és a fenntarthatóságról is. Hozzátette: a könyvtár sikerei mellett örömteli a városi intézmények közötti együttműködés gondolatának megvalósulása. Ez a folyamat egyre nagyobb teret kap, s tisztán látható, hogy az intézményeket egy gondolat vezérli a lakosság kiszolgálása, az itt élők igényeinek való megfelelés. Ebben a folyamatban a könyvtár élen jár, példát mutat.  Végül a képviselők egyhangúlag elfogadták a beszámolót.

A folyó ügyek között első napirendi pontként jóváhagyta a testület a Kardos László Általános Iskola igazgatójának nyugállományba vonulása miatti felmentési kérelmét, majd egy lakáscsere ügyében hoztak pozitív határozatot. Az ülés eztán az interpellációkkal folytatódott, melyek részeként a Galambos István, az Erdészet Zrt. képviseletében tájékoztatta Kovács Tilda polgármesterasszonyt, hogy megtörtént az elöregedett, balesetveszélyes fák kivágása a Szentkúti ősbükkösnél, amelyről az önkormányzat, az egyház és az erdészet közös bejárása alkalmával született egyezség. A kápolna feletti elöregedett fák már balesetveszélyt jelentettek a látogatókra és az ott lévő építményekre. Kovács Tilda megköszönve a tájékoztatást elmondta, hogy a közelmúltban a Kossuth Lajos utcában idős fenyőket vágtak ki, szintén az esetleges baleseteket megelőzve ezzel. A kitermelést itt is a fák egészségi állapota és kora indokolta. Hozzátette: a város területén továbbra is folyamatosan figyelik és kitermelik a balesetveszélyesnek ítélt fákat.

                                            -vv-

Széchenyi2020