A digitális írástudás terjesztése, az internethasználat, a webes alkalmazások, az e-közszolgáltatások igénybevételének népszerűsítése és segítése a célja többek között annak projektnek, melynek keretében a Nagy Gáspár Kulturális Központ októberig ismét területi e-Magyarország pontként működik. Mára bizonyossá vált, hogy a program képzési alkalmai nem csupán a digitális tanulásról szólnak, közösségfejlesztő erővel is bírnak.
Gergye Rezső, a központ vezetője elmondta: a program célja a digitális írástudás terjesztése, s mindazok felzárkóztatása, akik életkorukból adódóan az oktatási rendszer keretei között nem kapták meg az alapvető számítástechnikai ismereteket. A kis falukban ezek az alkalmak nem csak képzésről szólnak. Kiemelte: természetesen nagyon fontos az oktatás, de ezek a találkozások közösségteremtő erővel is bírnak. A képzés órái, feladatai alatt nehéz sorsokkal, élethelyzetekkel találkoztak, megrázó történeteket osztottak meg velük a résztvevők. A program kezdetekor a központ munkatársai módszeresen járták a falvakat, nemcsak plakátokat és szóróanyagot terjesztettek, hanem ügyeltek arra is, hogy személyesen váltsanak szót a falvak lakóival – emelte ki az igazgató. A központba aztán a kistérség és a megye számos pontjáról érkeztek a jelzések, képzések indultak – Vasvár mellett – Csehimindszenten, Nagytilajon, Csipkereken, Hosszúperesztegen, Telekesen és Petőmihályfán. Az igazgató hangsúlyozta: a cél mindenütt a kislétszámra való tudatos törekvés, hiszen így bátrabban megnyílnak résztvevők. A kis csoportok ellenére nagy örömet okozott a képzőknek, hogy a generációkat egy asztal mellé ültette a digitális írástudás vágya. A résztvevők életkora, tudásszintje és társadalmi helyzete eltérő volt, ezért is törekedtek arra, hogy mindenütt szinte észrevétlenül vonják be a tanulni vágyókat az internet világába. Akadtak települések, ahol a környező falvak honlapjainak böngészésével, másutt a község régi vályogtetőiről készült filmet nézve keltették fel az érdeklődést. Aztán a mindennapi gondok is előkerültek, s – ahogy az igazgató fogalmazott – „így jutunk el észrevétlen a keresőprogramokig”.
– Ezen alkalmak során a résztvevők nem csupán digitális ismereteket sajátítanak el, de az egymás iránti tolerancia is fejlődik. Nyitottabbak a szűkebb közösség (falujuk) és a nagyobb világ dolgai iránt. Rádöbbenek arra, hogy menyire rajtuk is múlik a saját közösségük fejlődése. Emellett e tevékenységnek a térségi identitást erősítő szerepe is van, hiszen mindez segíti a programok szervezését, a vidék bevonását. Ehhez egy fontos eszköz a digitális írástudás. E folyamat közben pedig az e-Tanácsadó a technikai ismereteken kívül a digitális írástudás terjesztésén túl pedagógus, népművelő, közösségfejlesztő is egyben. Így van ez rendjén – összegezte az eddigi tapasztalatokat Gergye Rezső.
A képzések folytatódnak: akadnak települések, ahol már a sokadik csoport gyűlik majd össze a falu biztosította szerény lehetőségek között, másutt a települési e-pontokon várják majd a tanulni vágyókat. A képzés iránt érdeklődők bővebb felvilágosítást személyesen vagy telefonon a kulturális központban kaphatnak, vagy a www.ngkk.hu oldal találhatnak. -vv-