2011.02.25. Turisztikai együttműködés – az egyediséget hangsúlyozzák

Új turisztikai együttműködés körvonalazódik Körmend és térsége, valamint Vasvár és térsége összefogásával. Úgynevezett Turisztikai Desztináció Menedzsment alakul, amely szervezet a turisztika körében érdekelt vállalkozások, önkormányzatok, szakmai és civil szervezetek együttműködésén alapszik. Legfontosabb célja az adott fogadóterület turisztikai színvonalának és forgalmának növelése, a térségek egyediségét hangsúlyozó turisztikai kínálat létrehozása és hatékony menedzselése lesz. A program indító fórumát Körmenden, a Batthyány kastély Színház aulájában tartották a közelmúltban. Kovács Tilda polgármestert erről a leendő turisztikai összefogásról kérdeztük.

– A városok és a kistérségek közös nagyságrendje indokolta Vasvár és Körmend összefogását?

– Igen. Meg a pozitív előzmények. Jó tapasztalataink vannak például intézményi összefogásra. Legutóbb a könyvtáraink bonyolítottak közös programokat és már ebből is látszott, hogy képesek leszünk összefogni a közös érdekek mentén.

– A fórumon is hangsúlyozta a közös helyi értékeket, melyek felveszik a versenyt a „bejáratott”, köztudatban előkelő helyeken szereplő turisztikai térségekkel.

– Nem szabad kishitűnek lenni. Alapvetően is pozitív szemléletű vagyok. Igen is vannak értékeink és ennek tudatában kell lennünk. A 13 év alatt, melyet Vasvár közéletének vezetésében töltöttem, több visszajelzést is kaptam erről. Egyre inkább megerősödött bennem ezek miatt is, hogy nagyon sok érték van, ami nem csak helyieknek érték, hanem országos szintű érdeklődésre is számot tart. A város vendégei mellett egyre több egyéni véleményt is hallok, hogy a Vasváron járóknak mennyire tetszett a város. Egyszóval egyre több olyan turisztikai étékünk van, amit profi módon menedzselni kell. Azaz programcsomagokat kell összeállítanunk, a turisták is egyre inkább erre „vevők”. Az ilyen programcsomagokban lehet például közös ajánlatunk Körmenddel és kistérségével több más mellett a vallási, zarándok turizmus útvonalakon.  De mondhatnám a bakancsos turistáknak kínált ajánlatot is. 150 km-es felfestett turista útvonalunk van, már térképet is tudunk mellé kínálni. A helyi programok mellett országos túrákat is szervezünk, ebben is lehetnek közös programjaink Körmenddel és térségével. De említhetem a horgászturizmust is.  Vasvár, Gersekarát, Szajk, a Rába, a Csörnöc. Páratlan lehetőség a horgászatot kedvelőknek. Ki kellene ezeket a lehetőségeket is még inkább használnunk. Országosan is még vonzóbbá tennünk, akár a határon túliaknak is. Erre jó példa, hogy, amint a Vas megyei Horgász Szövetség elnökétől értesültem, az osztrák országos horgászbajnokságot például Gersekaráton rendezik meg tavasszal.

De ugyanúgy említhetném a helyi borkultúra egyre biztatóbb fejlődését vagy a versenyképes, minőségi pálinka kultúra térségi jelenlétét. Igazi ínyencség, a gasztronómiai kultúra lényeges része. Országos érdeklődésre tart számot már most is ez a fajta hegyháti kínálat is.

– Vasvár  jövőképében, a foglalkoztatásban Ön szerint a turizmus milyen szerepet játszik majd?

–  Fő megélhetésnek a térség számára nem tudom elképzelni, de egyik fontos lehetőségnek igen. Egy kisvárosnak, meggyőződésem, hogy több lábon kell állnia. De ha most még mindig a turizmus lehetőségeit nézzük, nagy esély lesz, lehet a város és térsége számára a Kneipp program. Korábban többen kérdezték: Miért nem fejlesztjük a fürdőt? Az látszik, hogy ez a fürdő a megyében jól bejáratott, gyógyvízzel is rendelkező komplexumokkal szemben önmagában nem versenyképes. De egyediséget és vonzerőt teremthetünk a jövőben a Kneipp térség kialakításával, aminek fontos, de nem kizárólagos része lesz a fürdő is. A komplex, egészséges életmód kialakításhoz kapcsolt turizmus ajánlata már versenyképes lehet, országos szinten is. Apró, de tudatos lépések szükségesek a turisztikai kínálat felépítéséhez. Sok kicsi sokra megy. Például ki gondolta volna, hogy a múzeumnak az elmúlt évben 3000 látogatója volt. Ha törekszünk rá a tudatos lépésekkel, hogy 15 ezren jöjjenek idén az intézménybe, akkor a városnak kevesebbe kerül annak fenntartása vagy fejlesztésekre is juthat a bevételekből. A Béke ház felújítása után bízunk benne, hogy ez a különleges kínálat is sok látogatót vonz majd és itt is gondolkodhatunk majd további fejlesztésekben.

– Miért vált aktuálissá a Körmenddel való egyesülés épp most?

– Pályázati lehetőségek miatt is természetesen.  A kiírások értékelik és támogatják a térségi összefogásokat és a humán erők, értékek ilyenfajta egyesítését.

– Beszéltünk arról is: Vasvár szeretne a turisztikában professzionális marketing irányába lépni.

– Igen. Szükségét érzem ennek nagyon. Eddig szinte  lelkesedésből dolgoztunk a turisztikai marketingen, intézmények, civil szervezetek, városvezetők.  De a turisták egyre inkább csomagszerűen várják már a kínálatot, ezért szükséges a professzionális, tudatos marketing megteremtése a jövőben.

Pogács M.

Széchenyi2020