2013.04.20. Varázslatos utazás meseföldön

A könyvtár népszerű rendezvényén huszonöt kisdiák és három óvodás versengett

Az öntelt kisegér mellett ismét jól megfért a bujdosó macska, az éhes kiskacsa vagy épp a három nyúl története a Dr. Bendefy László Városi Könyvtár immár hagyományos április közepén életre hívott mesemondó-versenyén. Bár idén az erdő állatai mozgatták meg a legtöbb kis prózamondó fantáziáját a 2013-as verseny kedvence tagadhatatlanul a három szép lány története volt.

Az április 18-ai már-már nyárias délutánon ezúttal is rengetegen választották programul a könyvtár több mint két évtizedes múltra visszatekintő rendezvényét. A verseny töretlen sikere nem véletlen: az intézmény tudatosan szólítja meg a legkisebb korosztályokat, zászlajára tűzve az olvasóvá nevelés szép feladatát. Ennek jegyében hónapról hónapra babák könyvtára, gyermekjátszóház, kézműves-foglalkozások, rejtvények csalogatják a legkisebbeket, nyaranta pedig olvasótábor alapozza a kicsik könyvek iránti szeretetét, segíti az olvasó felnőtté válás folyamatát. Az intézmény hangulatos miliőjén belül a gyermekkönyvtár valódi játéksziget, ahol a könyvek nem a tanulás kötelességét, hanem a szórakozás, kikapcsolódás vidám perceit testesítik meg. Nem véletlen hát, hogy idén is 25 alsó tagozatos kisdiák és három óvodás vágott neki a megmérettetésnek. Így aztán délután fél háromra megtelt a gyermekkönyvtár, s Tüskésné Kálmán Ida, a rendezvény egyik szervezője népes gyermeksereget, és szülőkből, hozzátartozókból, felkészítő pedagógusokból álló „szurkolótábort” köszönthetett. Mint mondta: „a mese szellemi és lelki táplálék, amelyre mindenkinek szüksége van, gyermeknek, s felnőttnek egyaránt. Gazdagítja az ember képzeletét, de ha kell, akkor biztonságot ad, s kapaszkodót is. E világban szárnyalhat az ember nyugodtan, semmi rossz nem történhet, hiszen mindig a jó győz.”

A megnyitó gondolatok után aztán kinyílt a varázsláda, s ők huszonnyolcan meséltek, mosolyogtattak, nevettettek, s láttattak is. A kis teremben a megannyi állatfigura között megelevenedett Bohó Misi és a török császár alakja, átsuhant a Piros mozdony, de ott „totyogott” a polcok között Hápi kacsa is. Miközben a vidám, tanulságos és verses mesék váltották egymást, hamar elröpült a mesélésre szánt idő, s a zsűrié lett a főszerep.  Míg Horváth Barnabásné, a Magyar Kultúra Lovagja, a csehimindszenti Pöttyös Hagyományőrző Csoport vezetője,Rózsás Katalin óvodapedagógus, valamint Gyöngyösi Zsuzsanna, a vasvári könyvtár igazgatója meghozta döntését, a prózamondásban megfáradt aprónépet üdítővel kínálták a könyvtár dolgozói. Majd kezdetét vette az eredményhirdetés, melyen kiderült, a zsűri ezúttal is nehezen hozott döntést. Horváth Barnabásné, Marika néni elmondta: a mai megméretetésen nem úgy érezte magát, mint egy versenyen, sokkal inkább úgy, mint aki egy mesedélután részese. Köszöntet mondott a gyerekek meséiért, a pedagógusok, szülők felkészítő munkájáért. Külön köszöntötte és jutalmazta a zsűri a három résztvevő kisóvodás – Nyida Leona, Káldi Zalán, és Szathmáry Rebeka – ügyességét és bátorságát, majd elsőként az első és második osztályosok kategóriájában vehettek át könyvjutalmat a legügyesebbek. E kategóriában különdíjat kapott a 2.b osztályos Koppán Alexa, harmadik helyezettként végzett az 1.b osztályos Török Kiara és a szintén 1.b-s Szatmári Emese. A képzeletbeli dobogó második fokára az 1.b osztályos Albert Mónika és a 2.b osztályos Végh Franciska állhatott. A kategória legjobbjának az 1.b osztályos Gerencsér Luca Hajnát, valamint a 2.b-s Giczi Márkot ítélte a zsűri. A harmadik-negyedik osztályosok kategóriájában a harmadik helyen végzett a 3.b osztályos Káldi Léna és osztálytársa, Gallen Klaudia. Második lett a 3.a osztályos Horváth Lili és a 3.b-s Szathmáry Rozi, míg a kategória győztese a 3.b osztályból Szabó Natália lett. Üres kézzel azonban egy prózamondó sem távozott: oklevelet és egy-egy „meseérmet” mindenki hazavihetett a délután végén. –vv –

Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020