2017.02.23. Vasvár szabad vállalkozási zóna

A Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft. a 2014-2020-as tervezési időszak keretében megjelenő európai uniós pályázatok kapcsán rendezett szakmai tájékoztató fórumot február elején a vállalkozások számára, a vasvári polgármesteri hivatal dísztermében.
A rendezvényen Tóth Balázs, Vasvár város polgármestere mondott köszöntőt. Ismertette, hogy az év eleje mindig tervezéssel telik, kulcskérdés: a megvalósításokra melyik pályázatból lesz forrás? Hangsúlyozta: a vállalkozásoknál meghatározó a fejlesztés, a kapacitások bővítésének azonban forrásigénye van. Vasvár a megyén belül elmaradott térségnek számított, s számít mai is annak ellenére, hogy a gazdasági mutatók egyre kedvezőbben alakulnak. Kiemelte: mindenütt munkaerőhiány van, most a munkaadók keresik a munkavállalókat, ami szerencsésebb helyzet, mintha munkahelyből lenne kevesebb. Csökken a lakosság száma, a járás létszáma 14 ezer alá esett. Mint mondta: azon dolgoznak, hogy a fiatalok itt alapítsanak családot, itt legyen munkahely. Ehhez jó alap, hogy Vasvár és a járás szabad vállalkozási zónának minősül.
De mit is jelent a szabad vállalkozási zóna?
A szabad vállalkozási zónákat a 27/2013. (II. 12.) kormányrendelet jelölte ki. A szabad vállalkozási zónák területei, és az azokon a területeken működő cégek, vállalkozások esetében fejlesztési, beruházási, adópolitikai és foglalkoztatáspolitikai kedvezmények érhetőek el. Jelenleg az ország társadalmi-gazdasági leszakadással leginkább érintett 108 járása, közöttük Vas megyében egyedüliként a vasvári járás minősül szabad vállalkozási zónának.
Fontos tudni, hogy az ezeken a településeken működő vállalkozásoknak, új munkavállalóikhoz kapcsolódóan, 100.000 Ft összegű bruttó bérrész után nem kell megfizetniük a 22%-os szociális hozzájárulási adót a foglalkoztatás első 2 évében.
A szabad vállalkozási zónában működő szervezetek, vállalatok, vállalkozások néhány pályázati kiírásban szintén előnyt élveznek.
Ilyen, jelenleg aktuális (pályázható), európai uniós felhívás a „Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása” (GINOP 1.2.2-16) című pályázat, mely új eszközök, gépek beszerzését, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítását támogatja, (5- 40 millió Ft vissza nem térítendő támogatás formájában). A pályázat keretében csak feldolgozóipari tevékenységet folytató kis- és középvállalkozások pályázhatnak, ugyanakkor kedvezményként a szabad vállalkozási zónákban – vagyis a vasvári járás területén – tevékenységi megkötés nélkül (akár a szolgáltatóiparban működő cégek, vállalkozások) is részesülhetnek támogatásban.
Erről, és további kis- és középvállalkozások által elérhető pályázatokról, a vidékfejlesztési lehetőségekről, azok részletes feltételeiről is szó volt a Széchenyi Programiroda fórumán.
Osváth Imre, a Széchenyi Programiroda megyei koordinátora elmondta: az előző uniós ciklus projektjeit be kellett zárniuk, s ellenőrizni azokat, ezért is tűntek el a nyilvánosság elől egy kisebb időre. Kiemelte: elindult a pályázatok zöme: 70-80 százalékát kiírták, s március végéig kiírják az összeset. Szinte átláthatatlan tömegű pályázat jelenik meg. Vasvár és térsége kedvező helyzetbe került: államtitkár úr és polgármester úr együttműködésével szabad vállalkozási zónává léptették elő Vasvárt. Így sikerült elérni, hogy ezen a területen nagy kedvezményeket kapjanak az itt tevékenykedő vállalkozások.
Haszon Marietta tanácsadó a „Gazdaságfejlesztést segítő támogatási lehetőségek, kapacitásbővítés és energiahatékonyság növelését segítő pályázati felhívások bemutatása” címmel tartott előadást.
Ő a kapacitásbővítés három pályázatáról szólt.
-Mikro-, kis és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása. Ide nem tartoznak a mezőgazdasági programok. Pályázni lehet: új eszközök, gépek beszerzésére, új technológiai rendszerek, megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazására, információs technológiafejlesztésre. A forrást fel lehet használni online megjelenéshez, domain megvásárláshoz. A vissza nem térítendő a támogatás összege minimum 5, maximum 40 millió forint.
-Ki pályázhat? Mikro kis- és középvállalkozások, amelyeknek legalább egy üzleti évvel, egy fő statisztikai létszámmal kell rendelkezniük, szükséges a pozitív saját tőke és a magyarországi székhely, vagy fióktelep. Kötelező vállalás az árbevétel növelése és a honlap elkészítése. A szabad vállalkozási zónának minősülő településeken, így Vasváron is az itt megvalósuló vállalkozást a fejlesztendő tevékenység korlátozása nélkül támogathatják. A támogatási kérelmeket 2017. január 25-től 2019. január 25-ig lehet benyújtani.
Másik pályázat:
-Mikro és kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése. Szinte ugyanazok a feltételek, mint az előzőnél, de pluszként megjelenik az infrastrukturális és ingatlan beruházás, azaz ez a lehetőség nagyobb „lélegzetvételű.” Minimum 25, maximum 500 millió forintos fejlesztésre használható. 2019. január 16-ig lehetséges benyújtani a kérelmeket. A konstrukciót két nap alatt túligényelték.
Harmadik pályázat: pénzügyi eszközzel kombinált vissza nem térítendő támogatási lehetőség, amire 5-50 millióig lehet pályázni. Feltétel, hogy a lezárt utolsó évben minimum 15 millió forintos bevételnek kell lennie a vállalkozásnak. A kérelmeket 2019. január 31-ig lehet benyújtani.
Újabb lehetőség: Megújuló energia használatával megvalósuló energetikai fejlesztések támogatása kombinált hiteltermékkel. Ez új építményre nem ad lehetőséget, vagy nagyon korlátozottan 3-50 millió forint értékben. 2019. február 8-ig nyújtható be. Ez a pályázat március 16-tól van nyitva. Azt javasolják, hogy a pályázók minél előbb keressenek energetikai tanúsítványt végző mérnököt.
Maráczi Ferenc tanácsadó a „Foglalkoztatást segítő támogatási lehetőségek, pénzügyi eszközök (kedvezményes hitelprogramok) igénybevételének ismertetése” címmel tartott tájékoztatót. Felhívta a figyelmet a gyakornoki programra pályakezdők támogatására. A támogatást igénylők köre: mikro-, kis-, és középvállalkozások, az összeg 1,9 milliótól 30 millióig. Intenzitása elérheti a 100 százalékot. A vállalás: 9 hónap támogatás, plusz 4,5 hónapos tovább foglalkoztatás, mentorálás. A lehetőség 25 évnél fiatalabb gyakornokra vonatkozik, akinek felsőfokú végzettsége nem lehet, s heti 40 órás munkahéttel dolgozik.
Fiatalok vállalkozóvá válása – vállalkozás indítási költségeinek támogatása, ami 18-30 év közötti fiatalokra érvényes. A tanfolyam elvégzése után jóváhagyott üzleti terv szükséges, majd vállalkozás alapítása, s pályázat benyújtása. Pályázhatnak minimum 2, maximum 3 millióra, az önerőnek minimum 10 százaléknak kell lennie.
Hitelprogram: a vállalkozásokat szoktatják hozzá a hiteligényléshez. A hitelkeret összege 70 milliárd.
Zágorhidi Czigány Ákos, az MNVH Vas megyei területi felelőse a „Vidékfejlesztési program aktuális felhívásainak bemutatása” címmel tartott előadást.
A vidékfejlesztési program forrásához kapcsolódóan elmondta, hogy 2020-ig hazánkra 4 ezer milliárd forint jut. A borászati termékfejlesztésre például 40 milliárdos keret van. Erre eddig országosan 606, a megyéből 11-12 pályázat érkezett be, ami azt is mutatja, hogy nem ez a terület a megye fő erőssége. Kiemelte: önkormányzatok pályázhatnak külterület utak rendbetételére, ami a termelőket is érinti. A pályázatbenyújtás kezdete: 2017. január 6. volt 18,4 milliárd forintért. Az igénylés mértéke eddig: 442 pályázat 17 milliárd értékben, de még 700 pályázat készül.
Az elismert szakember tájékoztatást nyújtott arról, hogy a járásokat négy kategóriába sorolták. E szerint minél rosszabb helyzetben van egy járás, annál nagyobb támogatásra pályázhat. A legrosszabb helyzetben Kelet-Magyarország és a Dél-Dunántúl van. Fiatal gazdálkodók induló támogatására 37,75 milliárd forint keret van, 3000 darabot támogatnak, így 12 millió forintnyi támogatás nyerhető el, aminek 75 százaléka előlegként megkapható, azaz a pályázó elkezdheti a vállalkozás elindítását. A fennmaradt 25 százalékot harmadik év után hívhatja le. Pályázhatnak 18-40 év közötti magánemberek. Újdonság, hogy jogi személyek is pályázatot nyújthatnak be, így társas, vagy egyéni vállalkozás is indulhat a forrásért. Sok szakmai követelmény van: részletes üzleti terv készítése, gazdálkodási napló vezetése, adatszolgáltatási és öt éves fenntartási kötelezettség. Kiemelte: április 3-tól pályázható egy 36 milliárdos keret a nem mezőgazdasági tevékenység indításához. A támogatás összege maximum 50 millió forint. Igényelhető falusi turizmus fejlesztésére, szolgáltatások, technológia korszerűsítésére, hagyományos kézműves tevékenységekre. Jelentős módosítás várható ezzel kapcsolatban. Fontos forrás a Leader-program. Előkészítése csaknem egymilliárd forintba került, jelenleg a működési és fejlesztési források indítása a meghatározó, ami az együttműködésekről is szól.
sna
Széchenyi2020 Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi2020