2006.11.13. Vasvári siker a megyei rangadón

Szombathelyi Főiskola SE – Exclusive Change -Vasvár VSE 28:32 (13:19)

Szombathely, 500 néző, vezette: Bán, Dravecz

ELŐZETES
A két csapat közül a Vasvár együttese a szombati találkozó előtt 9 ponttal a tabella 6. helyén állt, míg a Szombathelyi Főiskola SE gárdája 7 ponttal a 9. helyen várta a megyei rangadót. Woth-mester lányait – főiskolai szünet révén – egyhetes pihenőre hazaengedte. Bár a főiskolás csapat sorait betegségek tizedelték, bőrüket nem adják olcsón, nyilatkozta a megyeszékhely csapatának edzője. Dr. Woth Péter így zárta összegzését a megyei lapnak adott nyilatkozatában: „A bajnoki esélyese a Vasvár, amelynek költségvetése háromszorosa a miénknek, és ez a játékosállományán is meglátszik.”
Bámulatos ez a „szakértelem”. Hogy mi köze van a sporthoz, a szakmai munkához, erről fogalmunk sincs.
Fancsali Ferenc vezetőedző nem titkolta, együttesétől győzelmet vár annak ellenére, hogy sérült Németh Diana, Szondy Noémi és Utasi Ágota is.

NAGY FERENC SZAKOSZTÁLYVEZETŐ
Modern világunkban van a virtuális balóság, és van a kézzel tapintható, szemmel látható, objektív vakóság – vélekedett a szakosztályvezető a mérkőzés kezdete előtt. Ezzel a bevezetővel arra a mérkőzés előtti nyilatkozatra utalt, amit az SZFSE edzője, Dr. Woth Péter tett. Miszerint háromszor annyi pénzből gazdálkodik a hegyháti Vasvár kézilabda szakosztálya. Hogy mit akart e nyilatkozatával mondani az SZFSE mestere, vagy sugallni, nem tudom – vélekedett Nagy úr. Netán előre akarta magyarázni csapata bizonyítványát a főiskola csapatának mestere? Ezt sem értem, hisz a főiskola több ezer hallgatóval rendelkezik, így sportbéli merítési lehetősége is többszöröse a miénknek. Ha nem így van, az nem a mi hibánk. Egy biztos. Lányainkat csak a mérkőzés érdekli. Nyilatkozatháborúkkal, bírókkal, külső körülményekkel mi soha nem foglalkozunk. Minden idegszálunkkal arra törekszünk, hogy lelkes szurkolóinkat, akik szépszámmal jöttek el Szombathelyre is, maximálisan kiszolgáljuk. Amúgy hízelgő számunkra, hogy mérkőzés előtt nem mi magyarázkodunk, hanem az ellenfél. Mellesleg azt kérném a tisztelt edző úrtól, hogy ne turkáljon a zsebünkben, mert ez nem sportszerű. A mi sikerünk titka sem a pénzben, hanem az összefogás erejében rejlik. Mi, akik a Hegyhát szívében, egy önhibáján kívül többszörösen hátrányos helyzetű településen élünk, sikereinket az összefogásnak köszönhetjük. A sikerért sokan hajlandók áldozni, tenni. A szertárostól a helyi önkormányzaton és a szponzorokon át egészen a helyi lapig, mindenki segíti ezt a munkát. Ami a játékosállományt illeti. Két játékostól eltekintve ez a vasvári csapat nyolc éve van együtt jóban, rosszban. Igazi közösséget alkotnak a lányok, akiket szinte családtagként szeret a város apraja-nagyja.
Remélem, hogy csapatunk idegenben is csattanós választ ad erre a sporthoz nem sok köze van nyilatkozatra, s legyőzi a házigazda Szombathelyi Főiskola SE gárdáját! Mi, akik Vasváron élünk, szívből kívánjuk, hogy az SZFSE minél sikeresebben szerepeljenek a bajnokságban, mert azzal a sportág és a megye sportszerető közönsége is csak nyer.
A közönség remélem kemény csatát, vérbeli megyei rangadót láthat!

I. FÉLIDŐ
Óriási hangpárbaj, dobok, kürtök, dudák éltették a pályára lépő csapatokat. A kézilabda NB I/B megyei rangadóján kitűnő hangulat fogadta a pályára lépő együtteseket. Hangolt a két szurkolótábor, izzott a csarnok már a mérkőzés első perceiben. Különösen, amikor a Vasvár vezetést szerzett Nagy Anikó találatával (0:1), s ezt a hátrányt a főiskola csapata két perc alatt ledolgozta, sőt vezetést is szerzett. Akkor még aligha sejthették a főiskola szurkolói, hogy a mérkőzés során először és utoljára vezetett (2:1) csapatuk.
Jött Nagy Anikó, Golovko, s vezérletükkel a minden idegszálában győzelemre hajtó Vasvár iskolázott. A főiskola gárdája pedig bukdácsolt. Büntetőből egyenesen elégtelenre vizsgáztak Dr. Woth Péter tanítványai. A keményen védekező Vasvár ellen befújt hétmétereseket a szombathelyiek rendre kihagyták. Nem úgy a Vasvár csapata, ahol a gólvágó Zsohár könyörtelenül értékesítette a megítélt büntetőket. A vasvári kapus zsinórban négy hetest fogott az első félidőben, a csapat pedig Exclusive-mérleget produkált. Negyedóra elteltével már (5:10) volt az eredmény a Vasvár javára. A vendég csapat szurkolói, ha van a csarnokban fotel, akár kényelmesen hátra is dőlnek. Ám fotel nem lévén, lelkesen buzdították kedvenceiket dobszóval, vastapssal, rigmusokkal. Az eredmény nem is maradt el. A félidő hajrájában, a 27. percben már (10:19) volt az állás.  Ekkor némileg kiengedett a Vasvár, aminek következtében az SZFSE három gólt is abszolvált. A csapatok 19:13-as vendég vezetéssel vonultak a félidei pihenőre.

MÁSODIK FÉLIDŐ
A második játékrészben egy új felfogású főiskolát láthatott a publikum. Feltüzelt, felpörgetett, néha túlpörgő játékosaik mindent megtettek a siker érdekében. Űzte, hajtotta őket szurkolótáboruk. Válaszként a Vasvár szurkolói is kitettek magukért. Szólt a dob, a Hajrá Vasvár, éolé, olé! A biztos vezetés birtokában az Exclusive Change -Vasvár VSE fegyelmezetlen védekezésével azonban magára húzta ellenfelét, aminek következtében a fiatal szombathelyi gárda meglódult, sok volt az eladott labda a Vasvár részéről, a főiskola leindításai életveszélyesek voltak ebben a játékrészben, míg a büntetők értékesítése továbbra is katasztrofális eredményt hozott számukra. Negyedóra elteltével a Vasvár 4 találatot, a Főiskola pedig 9 találatot jegyzett. A 21. percben egy gólra feljött az SZFSE, (25:26). A két edző érezte, hogy ez a pillanat fordulópont lehet a mérkőzés menetében, ezért időkéréssel próbálták menteni a menthetőt. Ez a Vasvárnak sikerült jobban, mert a túlpörgő Szombathely üdvöskéje, a csereként beállt és kitűnően játszó Zámolyi elragadtatta magát egy összecsapásnál, s durvaságáért kiállítással bűnhődött. Ezt a „ziccert” a Vasvár kitűnően reagálta le. A Zsohár Mónika, Nagy Anikó, Elena Golovko trojka szinte a vállán cipelte a csapatot. Minden tudásukat latba vetették, maximális erőbedobással játszották, a két szélső, Szondy Kitti és Kovács Kati pedig egy-egy feszes húzással teljesíthetetlen feladat elé állította a vendéglátók védelmét. Kár, hogy ekkor is több eladott labda borzolta a vasvári szurkolók idegszálait. Azután Szondy Kitti is a kiállítás sorsára jutott egy értelmetlen „kakaskodást” követően. Ám ez már mit sem számított, a Szombathelynek nem maradt ideje a kedvezőtlen mérleg javítására. A lefújás előtti percben az eredményjelző táblán ez állt: (28:32). Vagyis az SZFSE a második félidőben 15, a Vasvár pedig 13 gólt szerzett. Ám ez kevés volt az üdvösséghez, mert amíg a vendégek valamennyi hétméteresüket értékesítették, 8-ból 8-at, addig a vendéglátók 13-ból csupán 4-et.
A két csapat rangadóját objektív szemüvegen keresztül nézve elmondható, hogy Woth-mester csapatát alaposan feltüzelte a második félidőre, játékukat a fiatalos lendület, nyílt védekezésen alapuló játék jellemezte, a főiskolás gárda (át)látható szándéka a lerohanás volt. A lerohanásból sok esetben fegyelmezetlen rohanás lett csupán, a Vasvár pedig széttördelte, rutinosan fagyasztotta a játékot. Amikor pedig szorult a hurok a második félidő 21. percében, akkor a rutinos játékosok – Nagy Anikó, Elena Golovko, Zsohár Móni – rendre győztesen kerültek ki a párharcokból, s jól zárták el a főiskola védelmi falát az átlövők elől. Ezzel a taktikával zsinórban 7 találatot abszolváltak. Fancsali Ferenc tanítványainak sikeréhez az is kellett, hogy az SZFSE alulmaradjon a dobópárbajban. A Szombathelyi Főiskola SE lányai 13-ból csupán 4 hétméterest értékesítettek, míg a Vasvár 8-ból 8-at. Az Exclusive Change – Vasvár VSE gárdája megérdemelten nyert a főiskola otthonában. A mérkőzés végén a vasvári szurkolók ünnepelhettek. Ünnepeltek is, vastapssal hálálva meg kedvenceik teljesítményét. Az Exclusive Change – Vasvár VSE  ismét fejet exclusive eredményt produkált. A főiskola együttese vendéglátóként ezen a novemberi estén kénytelenek volt fejet hajtani a kitűnő csapatjátékot produkáló Vasvár előtt.

EDZŐI VÉLEMÉNYEK
DR. WOTH PÉTER: – A második játékrészben az történt, amit mi akartunk. Nyitott védekezéssel, gyors lerohanással késztettük ellenfelünket még nagyobb rohanásra. A kézilabdát megnyertük, ám a dobópárbajt sajnos elveszítettük. Remélem, hogy játékosaim tanulnak a hibákból. Bízom fiatal csapatomban, s azt várom a lányoktól, hogy bennmaradnak az NB I/B-ben.

FANCSALI FERENC
Tudtuk, hogy a főiskola oroszlánbarlangjában nagyon nehéz dolgunk lesz. A fantasztikus hangulatra külön is felhívtam a csapat figyelmét, s arra is, hogy az adok-kapok játékba ne menjünk bele. Az első félidőben rutinosan, higgadtan játszottunk, megérdemelten szerezve 6 gólos vezetést. A második félidőre azt kértem, hogy védekezésünkkel menjünk előbbre, ne húzzuk magunkra a vélhetően lerohanással, nyílt védekezéssel operáló ellenfelet. Sajnos egyre inkább a vonalon védekeztünk, s ezzel a hibás védekezési felfogással magunkra húztuk az ellenfelet. A második félidő kétharmadánál egy pontra olvadt az első félidőben elért 6 gólos előnyünk. Az időkérés segített rajtunk. Nagy Anikó briliáns lövései, Golovko fineszessége és Zsohár könyörtelen, biztos kézzel végrehajtott büntetői megpecsételték a Tanárképző sorsát. A csapat maximális erőbedobással játszott, gratulálok lányainknak a győzelemhez. Mellesleg a szurkolók idegeit borzoló edzői nyilatkozattal, miszerint mi a főiskolai büdzsé háromszorosából gazdálkodunk, nem foglalkozunk. Mindenki olyan magyarázatot keres a vélhető hazai fiaskókra, amilyent akar. Kis vidéki csapatként is igyekszünk profi hozzáállással készülni és játszani. Ez a vasvári siker titka. Mi nem akarjuk überokos együttes képzetét kelteni, mi szerényen megelégszünk egy-egy idegenbeli győzelemmel. Csapatszellemünk töretlen, a sikerhez mindenki igyekszik hozzátenni azt az apró pluszt, amitől jobbak lehetünk, aminek következtében a csapat Vasváron, és szurkolóinak köszönhetően idegenben is otthon érezheti magát Úgy, ahogyan ezen az estén itt Szombathelyen is történt.